Keskin Bir Viraja Giriyoruz
Senenin ikinci yarısı, Türkiye siyasi tablosu adına çalkantılı geçmekte.

Yaklaşan seçimin verdiği rüzgarın tesiri ile siyaset son sürat sertleşirken, ortalıkta dışarıdan ve içeriden destekli bir takım kitle hareketleri ve manevralar görüyoruz.

Her iş olacağına varır sözü gibi, bu çalkantıların seçimlerden sonra geçeceğini tahmin etmek zor değil.

Kimin kime neden vurduğu belli olmadığı bu ortamlar Türkiye için zaman kaybıdır. İktidar mücadelesi için bir günde bozulan ittifakların, artık bir günde telafi olmayacağı; bundan sonra da belli kişi ve kadrolar için eskisi kadar rahat bir dönem olmayacağı açıktır. Rüzgarı arkasına alan bu ortamda çok yol alacağını düşünüyor ama yelkeninin delik deşik edilmeye çalışıldığının farkında değil.

Bugün olduğu gibi siyasi vuruşların tamamı 'kişileri' hedef almaktadır.

Yaşananlar, cumhuriyetin olmazsa olmazı, güçler ayrılığı sisteminin halen daha ne kadar yerinde ve işler olduğunu da göstermektedir.

2014 yılı biraz daha hareketli geçecek.

Çürük taşlar bir bir elenecek. Kirlilikten arınılacak.


Yeni ve temiz kişiler veya kurduğu ittifakları zararsız sürdürebilen makul kişiler ise tutunacak.

Yerel seçimler bir gösterge olsa da yeni başkan ve parlamento seçilip, bütün taşlar yerine oturana kadar böyle devam edecektir.

Etraf sakinleştiğinde de bugün birbirinin boğazına sarılanların yarın nasıl sevgi yumakları oluşturup birbirleri ile kucaklaştıklarını göreceğiz.

Zaman kaybının telafisini ise, mesaisinden, emekliliğinden, priminden arttıran ve gece gündüz demeden çalışan halk karşılayacak.

Türkiye'nin 2023 hedeflerinden önceki en büyük virajına giriyoruz.

Bu virajdan sonra İstanbul'un dünya ekonomi başkenti, Türkiye'nin de birbiri ile barışık halkı ve komşu ülkelerdeki etki alanını kendisine daha da yakınlaştıran,  dünyanın denge merkezi olma yolunda tüm hız limitlerini kaldırdığı yolda seyredeceğiz.

Bunu idrak edemeyenler, bu virajı alamayacaklar.

Lütfen kemerleriniz bağlı, koltuğunuz dik, servis masanızın da kapalı olmasına dikkat edin.

2013-12-24