Soluduğumuz hava temiz mi?
Bir çiçek bahçesi düşünün, Renga renk çiçeklerle dolu, mis gibi kokular sarmış her yanı.Pembe gül, sarı papatya, mor sümbül, beyaz gelincik, nergiz ve lalelerle dolu. Derin bir nefesle, o muhteşem kokuları çekersiniz ciğerlerinize. Öyle bir his ki bu "yaşamak ne güzel" dedirten bir şaheserdir. Doğa, insanoğluna çok cömert davranıyor. İnsanoğlu doğaya hakkettiği değeri veriyor mu?

Herşeyin bir karşılığı var. Karşılığını ödenmeden hiç birşey alamazsınız. Üzerenize giydiğiniz ceketin bir fiyatı vardır, karşılığını ödemeden alabilir misiniz?. Aldığınız kalemin, silginin parasını ödemelisiniz. Oysa ki hayati önem taşıyan, aldığımız hava  bedava. Güneş ve deniz nimettir hepsi insanoğlu emrine sunulan. Temiz havayı ciğerlerimize çekerek huzur bulmak yerine, havayı kirletecek ne varsa yaparız.Denizleri kirletir, güneşe bile zarar veren hava kirliliğini minimum düzeye indirgeme çabası sarfedilmemektedir.İnsan; Doğal dengeleri bozan tek varlıktır.

Fabrika dumanları, egzoz gazları, soba  ve kalorifer dumanları, sigara dumanı ile hem kendimizi, hem doğayı zehirliyoruz... Örnekleri çoğaltmak mümkün. Konu ile ilgili tedbir alanlar,işin uzmanları çalışıp çaba safediyordur mutlaka. fakat alınan tedbirler yeterli mi?  Gelecek nesil için neler yapılabilir? Sağlıklı yaşamak herkesin en doğal hakkıdır. Sağlıklı yaşayabilmek için, konu ile ilgilenen uzmanların, daha detaylı çalışmalar yürütmeleri gerektiğini düşünüyorum. 

Kirli havanın insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin herkes bilincinde.Çevre temizliği ile ilgili çalışmaları yetersiz buluyorum.Birde değinmeden geçemeyeceğim, percelerinden çöp atanlar yok mu? Ben en çok onlara sinirleniyorum. Temiz çevre, temiz hava sahası yaratabilmek için, herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır..

 Çünkü; canlı, cansız herşey ve herkes kirli havadan olumsuz şekilde etkileniyor!Ve herşey biribirine bağlantılıdır herşey ve herkes.. Bir araba düşünün. Balans ayarı yapılmamışsa, kaza yapmanız kaçınılmazdır. Bujiler ateşleme yapmıyorsa, hareket edemezsiniz! Doğada oluşan olumsuz bir durum, aynı etkiyi İnsan ve diğer canlı ve cansız varlıklar üzerine yansıtır!
 
   Negatif düşüncelerden arınmak;

Çevrenin temiz olması, pozitif düşüncelere zemin hazırlar. Örneğin; Güneşli bir havada dışarı çıkmışsınız hertaraf tertemiz, hava mis gibi, içinizden şarkılar söylersiniz. Evde sıkıntı  yaptığınız sorununuzu, doğayla bütünleşerek unutuverirsiniz. Negatif düşüncelerin, insan sağlığı üzerinde negatif etkileri vardır. "Güzel bakan güzel görür"  Çevre kirli ise, nasıl güzel görebiliriz?

Biz yinede pozitif düşünelim.Kimi insanlar, hiç bir sorunu yokken, karamsar tutumlar sergiler. Onun arabası var,neden benim arabam  yok? Onun evi var, bende neden daha güzeli yok? Mutsuz olmak için bahaneler bulunur. Dünya malı, dünyada kalır. En büyük zenginlik, insan ruh ve beden sağlığıdır. Sağlıklı olduğu için Allah'a şükür eden insanların, yüzünde tebessüm eksik olmaz.Çevresindeki insanlar, kendilerinden yansıyan ışık ile aydınlanır ve huzur bulur.

Sıkıntılarınız var çaresiz hissediyorsunuz belki. Dua ve  Allah'a tevekkül ederek sabır göstermek gerekir. Kuşkusuz Allah duaları en iyi işitendir. Eğer darlık sıkıntı ve üzüntüden kurtulmak istiyorsanız(Varsa bir sıkıntı,kim istemez ki), Yunus Peygamberin (a.s)  duasıyla dua etmeniz gerekir. "Senden başka hiç bir ilah yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben zalimlerden oldum." Allah teala Peygamberin bu duasına şöyle icabet etmiştir."Bunun üzerine onun duasını kabul ettik ve onu kederden kurtardık.İşte biz müminleri böyle kurtarırız."( Enbiya: 88)

Peygamber Efendimizin(sav) Doğa, insan, hayvan ve bitkilere çok önem verdiğini, çevre temizliği için elinden geleni yaptığını görüyoruz.
"Yerdekine merhamet ediniz ki göktekiler size merhamet etsin(Tirmizi, Biir,16)

"Kıyamet kopma anında bile elinde bir ağaç filizi bulunan onu mutlaka diksin"
(Buhari el edebü Müfrid 168)

2014-01-28