Adaylarla ilgili düşüncelerim
Geçtiğimiz hafta sonunda Konya'da, Ak Parti ile Saadet Partisi'nin aday tanıtım töreni yapıldı. Düzenlenen törenlerde her 2 siyasi partinin Konya merkez ve taşra ilçelerinin Belediye Başkanı adayları kamuoyuna tanıtıldı.
Ak Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Akyürek'in karşısına, Saadet Partisi eski Başkan Mustafa Özkafa'yı çıkardı.
Bir zamanlar birisi İl Başkanı, diğeri de Büyükşehir Belediye Başkanı olarak aynı partide siyaset yapan ve aynı gaye uğruna faaliyette bulunan bu iki önemli isim şimdi 3. defadır karşı karşıya gelmiş oluyorlar.
Mustafa Özkafa 2 dönem Karatay Belediye Başkanı olarak 1 dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Konya'ya önemli hizmetler yapmış olan bir isim... Tahir Akyürek ise 2 dönemdir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Konya'ya hizmet vermekte...
Her iki aday Konya halkı tarafından yakından tanınıyor.  İki Parti de kendileri açısından en fazla oy alabilecek isimleri aday göstermiş durumda... Diğer Partilerin Büyükşehir Adayları henüz belli değil. Zaten yarış, Büyükşehir ve merkez ilçelerde bu iki partinin adayları arasında geçecektir.


Karatay'da da durum farklı değil. Karatay; bu ilçemize hizmet eden iki isim Mehmet Hançerli ile Mehmet Şen arasında yaşanacak olan bir seçim yarışına sahne olacak. Mehmet Hançerli mevcut başkan olarak hizmet vermesi sebebi ile yakından tanınıyor. Mehmet Şen ise bilindiği gibi Hançerli'den önce 1 dönem Karatay'a hizmet vermiş, son olarak da Saadet Partisi'nin İl Başkanı olarak görev yapıyordu. Bu iki isim Karatay'da daha önce de yarışmıştı.

Selçuklu'da Ak Parti adayını yine Uğur İbrahim Altay olarak açıkladı. Saadet Partisi ise avukat Mustafa Derbentli'yi aday gösterdi. Uğur İbrahim Altay son dönemde Selçuklu'ya önemli hizmetlerde bulundu ve halkın sevgisini kazandı. Mustafa Derbentli ise, Derbentli hocanın torunu...

Meram'da iki parti de yeni isimlerle seçim yarışına girecek. Mevcut Başkan Serdar Kalaycı'nın tekrar aday gösterilmemesi ve Ak Parti'nin gerek Konya'da gerekse Meram'da ilk defa bir bayan adayla seçime girmesi bakalım halkta nasıl karşılık bulacak? Bu arada hem yaptığı olumlu açıklama, hem de aday tanıtım toplantısına katılarak partisinin adaylarına destek vermesi ile Serdar Kalaycı tebrik ve takdiri hak etti.

Bütün adaylar için iktidar partisinden aday olmak elbette büyük avantaj ama Meram adayı Fatma Toru'nun uzun yıllar harita mühendisi olarak Belediyecilik yapmış olması kendisine önemli bir avantaj daha sağlıyor. Aynı yıllarda Büyükşehir Belediyesinde görev yapmış olmamıza rağmen kendisini hatırlayamadım. Yakından tanımadığım için fazla bir şey yazamayacağım. Saadet Partisi Meram'da genç, dürüst, düzgün bir adayla seçime giriyor. Duruşu ile de güven veren SP adayı Mehmet Demirel'in, Ak Parti adayı Fatma Toru karşısında şansı ne olur tabii ki şimdiden kestirmek mümkün değil.

Taşrada ancak birkaç ilçe ile ilgili düşüncelerimi yazabilirim.

Akören'de mevcut Başkan Tahir Dinç'in 2 dönem hizmeti oldu ve 3. defa aday gösterilmedi. Akören Ak Parti adayı Muzaffer Tulukçu yakından tanıdığım bir isim. Kendisini seçimde en zorlayacak isim MHP adayı Ekrem Tulukçu görünüyor. Zira daha önceki 2 yerel seçimde MHP, Ak Parti karşısında sadece 5 ve 6 oy farkı ile kaybetmişti. Bu seçimde iki amcaoğlunun yarışından kimin galip çıkacağını göreceğiz. Hizmet ehli bir isim olan Muzaffer Tulukçu seçilirse Akören iyi bir hizmet görür diye düşünüyorum.  

Çumra'da Ak Parti adayı Dr. Mehmet Oğuz'u tanımıyorum. Ancak yakından tanıdığım aday adayı Nevzat Demirci aday yapılsa idi, kazandığı takdirde Büyükşehir Belediyesi'nde yaptığı başarılı çalışmaları Çumra'da da yapabilirdi. Nevzat Demirci Çumra için bir şanstı. Çumra'da mevcut Başkan Yusuf Erdem, MHP' den tekrar aday gösterildi. İzlediğim kadarı ile Yusuf Erdem parti farkı gözetmeksizin Çumra'ya hizmet vermekte...

Mesai arkadaşlığı yaptığımız Hamdi Acar, Derbent'te Ak Parti'den 3. defa aday gösterildi. Derbent'e 2 dönem önemli hizmetler veren Hamdi Acar kardeşim ile bir diğer değerli kardeşim Tahir Erbil aday adayı olarak yarıştılar. Bu yarıştan Hamdi Acar aday olarak çıktı. Kendisi ile görüştüğüm Tahir Erbil ise bundan sonra tek arzusunun partinin adayı olan Hamdi Acar'ın seçilmesi olduğunu söyleyerek kendine yakışanı yaptı.

Büyükşehir'de beraber çalıştığımız değerli kardeşim avukat Nuri Ünalan Saadet Partisi'nden Cihanbeyli adayı oldu. Ünalan Cihanbeyli'ye daha önce de hizmet etmiş başarılı bir isim... Tekrar seçilirse ilçeye büyük hizmeti olur.

Ben tanıdığım isimleri yazdım. Tanımadığım isimler üzerinde yorum yapmam abesle iştigal olurdu. Tüm adaylara başarılar diliyorum. Konya'mız için en hayırlı olan ne ise Cenab-ı Hak onu nasip etsin.  Mutlu yarınlar efendim.2014-01-30