Soğuktan morarmış parmaklar...
Alicenap, yardımsever, vicdanlı ve duyarlı bir halk olan Türk halkı, şu anda da hem ülkemize iltica eden, hem de ülkelerini terk etmeyip riskli bölgelerde barınmaya çalışan, gıda ve giyecek sıkıntısı çeken Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

En son Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine Türkiye'den 35 tır yardım ulaştırıldı. Türklerin Ortadoğu coğrafyası ve Türki devletler tarafından sevilmesi, ağabey olarak görülmesinin ana nedenlerinden biri de budur. Yaklaşık 3 yılı aşkın süredir iç savaşın devam ettiği Suriye'de yaşam koşulları gün geçtikçe zorlaştığı için Suriyeli vatandaşlara her yapılan yardım gerçekten değerlidir. Fakat yardım konusunda benim şu dikkatimi çekti; yardım kabul eden kuruluşların çoğu, kullanılmış kıyafet kabul etmiyorlar.

Kıyafetlerin hiç kullanılmamış olması gerekiyormuş. Bir yanda dondurucu soğukta, terlik içindeki çıplak ayakları morarmış şekilde karda yürüyen çocuklar, bir yanda üzerlerine örtecek bir battaniye bulamayıp soğuktan donarak ölen bebekler var, bir yanda da kullanılmış kıyafetler alınmıyor. Tabi ki kendilerine göre haklı gerekçeleri vardır diye düşünüyorum. Muhtemelen kullanılmış kıyafet diye insanların giyemeyeceği tarzda kıyafet gönderiliyor olabilir. 

Oysa İslam ahlakına göre bu yanlış bir bakış açısı ve uygulamadır.
Allah, Bakara Suresi, 267. ayetinde bu gerçeği şu şekilde ifade eder;
'Ey iman edenler, kazandıklarınızın iyi olanından ve sizin için yerden bitirdiklerimizden infak edin. Kendinizin göz yummadan alamayacağınız bayağı şeyleri vermeye kalkışmayın.' Dolayısıyla giyilmeyecek durumda olan eşyaların gönderilmesi Müslümanlığa uygun değildir. Aynı şekilde tarihi geçmiş ya kendinizin yiyemeyeceği durumda olan yiyecekleri vermek de doğru değildir.
Biz bu yardımları niçin yapıyoruz? Amacımız ne? Allah rızası değil mi? Bu yardımları infak olarak yapmıyor muyuz? Allah, Al-i İmran suresinde 'Ancak sevdiğiniz şeylerden infak edinceye kadar asla iyiliğe eremezsiniz. Her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir.' (Al-i İmran Suresi, 92) diyor. Bu ayetin hükmünü herkesin çok iyi düşünmesi gerekiyor. Allah yaptığımız tüm iyilikleri ve yardımları kabul etsin inşaAllah.


2014-02-05