14 Şubat'a Köyden Bakış
14 Şubat sevgililer günü...

Anadoluda pek yaygın olmasada böyük böyük şehirlerimizde elit kesim tarafından coookkk tan beri kutlanan ve egitim  seviyemiz ve ekonomik durumumuz  elverdigince ve özellekle genc nesil ve üniversite ögrencileri lise ögrencileri tarafından daha bi bilinir olmuş ragbet görür olmuş... Hatta gazete  ve dergiler haftalardır nasıl bi hediye nerden kaca alınır hangi boydan hangi türden bi hedaya alınır ceşit ceşit her keseye göre her gün carşaf carşaf verip satış icin reklam yarışında pazar payı kapma derdinde.de tam bu arife günü elin oglu hec bi şey yokmuş gibi başbakanımıza konugu İspanya başbakanı ile ortak basın toplantısı yapıyorlar ve ispanyada patlak veren benzer bi soru ile karışık bizim başbakanımıza soruyo ve soru sorulurken  başlıyor kızmaya ve kızarak veriyor cevap veriyor  soru şu. izmir urlada bi villa meselesi var diyor. sabah a.t.v. satışı ile iş adamları bi havuz oluşturuyolar bu bi tavsiye ile satış konusunu,ve fas ziyarti sırasında telefon acıp muhalefetin konuşmasını alt yazı olarak gecen  bi .TV. ye telefon edip o yazıyı kaldırın talimatını soruyo.

Sn.Başbakanımız da cevap veriyor.Yani dogrudur yanlıştır bu gazetecilerin yaptıgı da gardaşım ic meselelerimiz bi başkasının yanında böyle sorulurmu yahu demi ulu ortada neyse neyse.

Hele  hele böyle havaların zaten bi türlü yagış yok kuraklık tehlikesi vaa ve aha secimler tüm hızı ile yaklaştı tüm mıhtar aza belediye meclisi üyeleri aday dayları  belediye başkan adayları il genel meclisi adayları almış bi yarış verem canla başla bi koltuk sevdasıdır  ki.


İşte böyle bi havada kimi hastane köşelerinde deva ararken kimi gurbet ellerde  yuvasından torpagından uzak nazlı yarinden uzak sıla da gürbet te kimi ekmek peşinde kimi okul mektep icin kimi görev kutsal deyip ayrıdır anadan bubadan yardan işte böyle güzel günlerde icat kim niden nerde nasıl yapmış hec müm deeel möööm   olan hatırlama kimi aha bahar geldi havalar coştu kopar bi cicek ve de..al al bu cicek kadar temiz sevgi ile kutlu olsun de o anlaa.


Ya da ac bi telefon anaaa de  ben uzak sen uzak taaa buralardan yeni adet olan hasretlik kutlu olsun de ..

Yok yarin  göcmüşse sevdan yoksa anan yoksa bi akedeşin de yoksa .

İşte var git bi tertemiz abdes al var bi mezara halis halis dua et mutlaka  bi duyan oluuu buna inan hayalinden gecir dua et varır  o merak etme emi..

Gene tatmin olmadıysan bi akrabanı bul selam et hal hasbal ol feydası olur..

İşte gariplerin cahıllerin hali hep böyle nice olur leennn gett şimdi nirden bulyonuzz bu 14 şubatmış sevglimiş gettt eveli bizim zemanımızda yeyecek ekmek bulamazdık da biz böyle uyduruk cavur icadı neden buluyonuz allahh allah bunların parası bol da böyük böyük atıyolar töbe töbe yahu başka işiniz yok mu dee leeee galii.

Gavur icadı da  olsa hal hatır hasbal etmek eşine karına cevcene hatuna sevdigine sevgiline yarine  onca kahrını ceken cileni ceken efkarını ceken cocuklarına gece gündüz ah demeden bakıp büyüten bunca hengamede sana ah demeyen biri ne ansızın habarsız bi kücük hedaya alıpp kızzz al bak ne aldım veya paket yap süslü püslü olsun bu ne leeeen dese de bilmem herkes alıyo bön bi gün müş bende aldım dese bile söylemeye dilki dönmesede duygularını saz ile söz ile kelam ile söylemesede cünki görmemiş bilmemiş yeni yeni bilse de kendi mutlu olu yo senide mutlu edecek ya ne va bunda demi he deveee gali nolucek yaa .İşte böyle kimi hanımm bön akşama  yemek yapma dışarıda yeyelim deyip süpriz yapar kimi ucuz karanfiller satılıyo telli püllü jiletine sarılmış moda ya cok ucuz bi simit parasına bilemedin bi karın tokluguna yani al eve götür mutlaka ev halkı bilir bak bak bizim buba da modaya uyuyo derler olsun ama mutlu olular.

Cok farklı dır bu her bütceye her bir şahsa münasır olur kimi farklı hedaya alır kimi bi gülücük le düşünmem bile cok şey ifade eder der der abi bunda sınır yok keşke durumumuz dah iyi olsa ben sana daha neler neler alırım der der .

İlk evvela sevgililer gününün..

hıristiyan kökenli bir bayram ve gelenek olduğunu ve islamda yeri olmadığını belirtmek isterim.Sevgililer gününün

günümüze nasıl ve ne şekilde geldiği hakkında bir çok rivayet vardır.Sevgililer Günü 'nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Roma'da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü.

Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu. Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı.

Hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı'nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkkeler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu. İmparator 2. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentine de Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü.

Milattan sonra 270 yılının 14 Şubatı Hristiyan şehitliğine gömüldü. Aynı zamanlarda Roma'daki putperestler, şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı'nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seromoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar.

Hristiyan Kilisesi'nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı'nın başladığı günü Aziz Valentine Günü olarak kutlamaya başladılar.

 O gün bugündür her yılın 14 Şubat'I Sevgililer Günü olarak kutlanmaya devam ediyor ve yeryüzünde kadın ve erkek beraber olduğu sürece de kutlanmaya devam edecek gibi.

İşte yolsuzluk rüşvet derken secimler geliyo havalar hala kurak ne yagmur var ne kar var sula bu sene zor akacek ekinler hadi bahar aylarında belki yagacak diye bekliyoz ya hayırlısı.

Köyüm köyüm sisli köyüm güzel köyüm hala sis dagılmamış belki baharda az da olsa dagılır  neyse egenin serinili uşak ilimdem kırka köyümden en derin halis selam saygılar  sevgililer gününden  olsun saglıkla huzurla  salıcakla kalın.

 

Üstadımmm.

 

 


2014-02-17