Ciseleşen Mart Yagmurlarında Köy...
Merhaba.

Günümüze o kadar yakın ki şu dizeler her gün tv lerde bangır bangır olmadık lafı ediyorlar ediyorlar da..

Karadır şu bahtım kara.

Sözüm kat etmiyor yara.

Yüregimi yaktı nara, eyyvahh eyyyvahhhh.

 Kendim ettim kendim buldum.

Gül gibi sararıp soldum.

 Bilmez yar gönülden bilmez.

Akar göz yaşlarım dinmez.

Bir kere yüzüm gülmez, eyyyvvahhh Eyvahhh.

 Söylerim sözüm almıyo.

O yar yüzüme gülmüyo.

Garip gönlümü bilmiyo, eyvaaahhh eyyyyvahhhh.

 Kendim ettim kendim buldum.

Gül gibi sararıp soldum..

 Sn.Neşet Ertaş'tan alınma.. Rahmetliyi rahmetle anıyoruz.

 Eyvahh dememek icin ..

 Şu yalan dünyanın yalan malı mülkünü  sırtlayıp götürmek mi var mı ki..

Hata benim suc benim deyin bakın o zaman hatalı da ortaya cıkar suclu da.

Ama kardeş de olsa dost da olsa hec bi kimse ben hatalıyık demez bu insan dogasına aykırı herkes bende haklıyık deyip durur.

O haklı bu haklı  o zaman kim haksız be gardeş ha kim.

 İşte zurnanın zırt dedigi son nokta o dinleyen haklsız gardeş dinleyen..

 Peygamberimiz(Sas) Muhammet ,as. hep şöyle sıkca dua edermiş.

 Yarrabbi beni, eş, dost, akrabalarımın, şerrinden sana sıgınırım.(tercümede hata varsa özür).

 Burda amac şu imiş düşmanlarımı az cok bilebiliyorum seziyom ama velakin iceriden gelecek düşmanlıklara insan oglu gözü kapalı.

 Dost edin dost derler düşmanı anan da dogurur ..

 Bu sözler bi o kadar cogalır ki neresinden bakarsan bakınız hep benzer şikayetlerdir,

 Bi torpak kavgasıdır..

 Bi mal bölüşmesidir..

 Bi sevgi paylaşımıdır, özellikle ana babalar bazen evlatları arsında istemeden ayrım yaper ya bi kız  evladı varsa o na biraz daha bi, özen gösterirler yada evlatlarının en kücügüne biraz daha( tekne kırıntısı deye) kücük en son ötekilerden az daha fazla sevgi gösterilir ve bu da bazı yörelerimizde olur yani güneydoguda kız cocukları pek revaşta delmiş, orlarda olan evlatları revaşta imiş.(soy devam etsin)deyee imiş.

 Ama batı anadolu bölgelerimiz  öyle deel kız evlatları genelde daha bi fazla tutulur amac da insanlar yaşlanınca oglanlar hep dışta kalıı ve gene kala kala atalar damat ve kız ailesine kalıı daha cok baglılık olu bu da kız cocukları ana olsun buba olsun daha bi söz sahibi olur ve onlara karşı daha bi sevgi anlayış olur hayat böyle kızlar daha bi yatkın oluyor..

 Hatta bazı yerlerde dokuz olan evladından aşırır aslan damada yakışır deye bi halk deyişi var yani damat aslan payına layık...

Burda bi şeyi eyi bellememiz gerek. erkeklerin sözü hep baş üstünde gibi görünsede  cok az gecer.. nerde olursa olsun evin kaptanı her daim evin hanımı dır bu ege de marmara icanadolu akdeniz karadeniz bölgelerini kapsar yer yer bazı istisnalar haric.

Eger ailede kız cocugu yok ise işte o zaman  evin en kücügü cok gıymetli olur hepten ana  buba olsun ona daha bi fazla ragbet gösterir işte ozamanda işler taa cocukluktan başlar ve hep zaten siz beni hec sevmediniz nakaratı cıkar ki atalar da o dörtlüğü hep söyler her bi parmak bir olurmu evlatlar da sevgi de ayrı ayrı olur der hangi parmagı az igne batır acsı da sevgiside aynı olur ayrım hec olmaz der der ve gör başına gelince sen ne edecen der der de sen işte ozaman kız evladın olur oglan olur bazen farklı olur ama genel de de kızlar damatlar hep revaşta olur bu türklerde bu anadoluda hep böyle gider on  ogluma karşılık bi aslan damat yater gari demiş atalar..

Taaa eskilerden bazen böyüklük olsun deye agabeyler gardeşlerini okutmak babında bazen fedakarlık da edermiş böyüklük göstergesi gibi ama bu da eskilerden kaldı .

Yalan dünyada şu az ömürlü cok meşagatli dünyada bi lokma ugruna bazen ne kız  ne oglan evlatlarından fayda var her bir kendi derdi ile ha bire meşgul arada bi telefonıu bile cok görüyolar kimi bunla yaşlandı gari verem bi huzur evine de ikide  bi zır pırt arayaıp durmasın deyen de var..

Ki mi side bi evveli göcselerde şu tarla tavatı malı mülkü bi bölünse de bi artık rahat etsen deyen de var var var..

Kendi, akıbetine bakmayıp yarın acep ben nolcen deyen de var. etme bulma dünyası deyip. ,, ne anlar, onlar, onlarda. ne aile var. onlarda ne coluk var, ne cocuk var. onların böyle bi derdi yok.. onlar bilmezler deyip... Makamları mevkileri hec fark etmiyuor kelam bi kere agızdan cıktımıydı carrtt diye verem konuşurrr,biri  şiiiitt nappptın deyen de olamaıyo ya..

Makamı mevkisi hepsi yalan oldugunu zamanı geldiginde onlarda örenecek şimdilerde  o koltum sevdası onları öle kör etmiş öyle bagımlılık yapmış ki gözlerini hırs kaplamış ..

Tarih kitapları hec eksik olmasın hec öyle demiyo..

Kral karun varya he ya işte o  okadar bi zenginmiş ki hazinelerinin anahtarını 90 tane deve yüklü kervan anca taşıyomuş ve her bi tarafta söz sahibi imiş her bi yerde hatırı varmış yüz yıllar gecmiş asırlar gecmiş ne ona kalmış ne cevresine kalmış taa bizim memlekete ilimiz uşak ta güre beldesinde  ta 60 larda bi cukurda toz kadar kırıntısı nı bulmuşlar degirmenci amca ne ne  demirci aga ya korucu mehmet beye ne  ona ne arkadaşlarına yaramış ne uşak ilimize yaradı ha bire calan calana onlara da kalmamış yalan dünya bu gözün doysun derler ya işte .


Mal sahibi mülk sahibi,hani bunun ilk sahibi.mal da yalan mülk de yalan var git biraz da sen oylan..

Deyu deyuı işte  aklı olan fikri olan yalan dünya böyle vardı yoktu arası bi şey makam da yalan koltuk da yalan hepsi yalan baki olan dogruluk..

İnsanlar ne ederse onla öteki tarafa gider o da ameli dir daha götürecegi ikimetre beyaz kaput bezi bazen onu bile götüremeyen de var..

 Yüce rabbim her birimize hayırlı ameller nasip etsin..

 Nasıl olsa amac bi dilim ekmek onun da hayırlısını versin rabbim.

 Kendim etti,m kendim buldum deyoz ya işte insanın kendim ettim kendim buldum dememesi icin saglında hayat iken daha  bi dürst daha bi dogru ile atalarını torpagını öz köyü nü sülalesini akrabalarını dostlarını kolu komşusunu daima hatırlama lı el gün ne der demeli ki doguruyu ,hayatı dogru gözü bulabilsin kafasını kaldırp şööyle selamünaleyküm nasılsınız deyip hal hasbel etmeli yoksa hepsi yalan yalan.

Acı söyletir zalim gurbet
Ömrüm bitiyor gönlüm hüzünlü
Diline ders verdi beline kemer
Sana derim sana dost bildiğim


Seni dost bildim elimi verdim
Verdiğim elin kıymetini sen bilemedin
Kabahat sende değil eli verende
Sana derim sana dost bildiğim

İşte doslar böle gali mart iceri girdiya yagışlar ciseleyip ciseleyip agır agır yagmaya başladı rabbim hayırlı bol iremetler versin  gali ilim uşak tan köyüm kırka dan hala sisli az soguk da olsa baharla belki hayat normale döner gurbet ten yerli kuşlar geliir az olsun baharı seven tarlayı dogayı seven insanların kaynaşması ile coşar akmayan derelerimiz ceşmelerimiz belki belli mi olur akıverir ha  demi, hayden gali en derin selam saygılılar bizden olsunsalıcakla kalın.


Not: 8 mart dünya kadınlar günü tüm eli öpülesi saygıdıda kusur edilmemesi gereken ,,cicek,, gibi kibar nazik tüm kadınlarımıza başta,Anam, ve eşim olmak üzere tüm kadınlara kutlu olsun gali..
2014-03-09