GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Çin ve AB’deki işsizlik tedirgin ediyor
Fed'in açıklamaları ve Gezi Parkı olayları haziranda piyasaları salladı. Fakat tek risk bunlar değil. Avrupa'da işsizlik artıyor. Çin'den yavaşlama sinyalleri geliyor. Dikkat etmekte fayda var. Çin'deki büyümenin hız kesmesi Türkiye'yi de etkiler. Haziran 2013 tarihe kötü bir ay olarak geçecek. Ekonomik tahribatın gerçek boyutunu Temmuz 2013 ayındaki verileriyle daha iyi göreceğiz. Kur ve faizin yukarı fırlamasının ayrıca ABD Merkez Bankası'nın likidite politikasının yanlış yorumlanmasının, Gezi geriliminin müşterek faturası! Faturanın devam edip etmeyeceğini de bilmiyoruz. Şu anda tek bildiğimiz3 Temmuz günü ilan edilen yüksek enflasyonunda bu faktörlerin de katkısının olduğu. Bunlar sakinleşse de başka potansiyel ekonomik riskler de var.

19 MİLYON İŞSİZ VAR

İki önemli ekonomik risk unsurundan biri Avrupa diğeri de Çin ile ilgili.
Avrupa'da siyasiler yılın ikinci yarısında ekonomi düzelecek dese de temmuz ayında açıklanan veriler öyle demiyor. Euro bölgesi üyesi 17 ülkenin mayıs işsizlik oranı mevsimlik düzeltme sonrası yüzde 12.1 düzeyine çıktı. Eurostat'a göre euro bölgesinde tam 19.2 milyon işsiz var. Yeni katılan Hırvatistan hariç AB'yi oluşturan 27 ülkede ise işsizlik yüzde 10.9 düzeyinde sabit kaldı. Euro bölgesinde genç nüfus işsiliği bir evvelki yıl yüzde 23 kadarken şimdi yüzde 23. 8 oldu İspanya ve Yunanistan'da işsizlik mayıs ayında yüzde 27 ve genç nüfus işsizliği de yüzde 50 oranının üstünde. Almanya'da işsizlik yüzde 5.3 ve Avusturya'da ise yüzde 4.7. Her ikisinde de genç nüfus işsizliği yüzde 9 civarında.
Berlin'de toplanan Avrupa liderleri işsizliğin azalmamasının nedeni olarak resesyonun uzamasını ve kredilerin genişlememesini vurguladılar. Ancak bol miktarda batık krediyle uğraşan euro bölgesi bankaları Avrupa Merkez Bankası ne kadar ucuz fonlama yaparsa yapsın kredi vermeye pek yanaşmıyorlar.

Euro bölgesinde enflasyon da mayıs ayında yıllık olarak yüzde 1.4 oranından Haziran ayında gene yıllık olarak 1.6 oranına yükseldi. Her ne kadar enflasyon Merkez Bankası'nın hedefi olan yüzde 2 oranının altında da olsa, faizlerin düşmesi de pek gündemde gözükmüyor.

Ancak Avrupa tek sorun değil, global bir bakışla bir de Çin sorunu var. ABD'de satın alma menajerleri indexi PMI 49 düzeyinden (daralma demek) 50.9 düzeyine zıpladı ve büyümeye işaret etmeye başladı. Ancak dünyanın en önemli sanayi ülkelerinden Çin'in PMI endeksi de 48.2 düzeyine düştü, iyice geriledi.

KAMU ŞİRKETLERİ ZOR DURUMDA

Mayısta Çin kredi balonunu durdurmak için piyasayı sıkıştırtmıştı. Merkez Bankası bankalar arası faizi düşürdü ama, kimse, Çin artık yavaşlamaz diyemiyor. İnsanlar Çin 2013 için büyüme hedefi olan yüzde 7.5'e gelemez diyor, büyüme yüzde 6 bile olabilir diyor. Çin'de yerel yönetimleri ve kamu sektörününde finansal sıkıntıları olabileceğini yerel yönetimlerin finansal krize girmeleri olasılığı da mevcut. Benzer tehlike Çin kamu şirketleri için de var.

ÇİN EKONOMİSİ BİZİ DE ETKİLER

Çin'in büyümesi emtia fiyatlarını düşürüyor ve kaynak zengini olup Çin'e satış yapanlar bu değişimden çok etkilenecekler. Çin'in yavaşlaması daralan Avrupa ve Afrika üzerinden, Türkiye'yi de etkiler. Dünya Bankası da zaten dün yayınladığı yeni tahminlerinde Türkiye'nin 2013 yılında trendin (ve hükümet tahminin) altında sadece yüzde 3.6 büyüyeceği tahminini yaptı. Hükümet programı yüzde 4 büyüme planlamıştı.

 
2013-07-05

YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...
  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?