GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

'Büyüme-özgürlük' denklemi
Günlük tartışmaların içinde neredeyse kaybolup gitti.
Türkiye'nin, 2014-2018 yıllarını kapsayan 10. Beş Yıllık Kalkınma Planı geçtiğimiz hafta TBMM'de kabul edildi.
Plan'dan dikkatinize sunmak istediğim konu, ülkemizin büyüme öyküsü!
Bugün, hangi nedenle olursa olsun sokağa çıkanlara önerim, sağduyu ile düne bakmaları ve yarını da düşünmeleri.
İktidara düşen ise Özgürlük kalkınmanın temelidir ilkesine sıkı sıkıya sarılması.
Sandık yerine sokaktan medet umuldukça memleketi kurtarma iddiasıyla yola çıkanlar, aslında en büyük zararı veriyorlar.
Demokrasi ve refahın at başı gitmediği süreçlerde ise herkes kaybediyor.
İşte gerçekler:
Türkiye, 1924-2012 döneminde ortalama yüzde 4.6 büyüdü.
1950-2012 arasında büyüme ortalaması yüzde 4.8 oldu.
1960-2012 yıllarında büyüme yüzde 4.4'te kaldı.
1970-2012 arasında ortalama büyüme yüzde 4.2'ye geriledi.
1980-2012 ve 1990-2012 arasında ise büyüme yüzde 4.1'de patinaj yaptı.
2000-2012 döneminde ise büyüme ortalaması, 2001'deki iç, 2008'deki küresel krize rağmen yüzde 4.3'ü yakaladı. Yani, 1950'den sonra geriye doğru giden ortalama büyüme ilk kez son dönemde düzeldi. Eğer istikrar korunursa 2014-18 döneminde büyüme ortalaması yüzde 5.5'e ulaşacak.
Ama o bile yetmez. Türkiye'nin en az yüzde 7 büyümesi gerekli.
İşte bunun için... Siyasi tercihiniz ne olursa olsun, siyasi sabrınız da olsun ve sonunda güçlü iktidar çıkarsın!

Sn. Mehmet Şimşek, Elçiye zeval olmaz Diyorlar ki, Maliye Bakanlığı'ndaki kritik sınavlar çakışıyor. Örneğin, şu anda Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı sınavını kazananların mülakatı tamamlandı.
Ancak... 13 Temmuz'da 1.500 vergi müfettiş yardımcısı alımına ilişkin sınav yapılacak.
Bu sınava, Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı için tercihe hak kazanan arkadaşlar da girecek. Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavının sonuçları temmuz sonunda, mülakatı ise ağustos ortasında kesinleşecek.
Lakin... Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı olarak atanmış bir aday daha iyi bir kadro olan Vergi Müfettiş Yardımcılığı'nı kazanırsa, mevcut kadrolar yanacak. Boş kadrolar ek yerleştirmede kullanılmayacak.
Bu nedenle üstün kamu yararı gözetilerek Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı tercihleri 1 ay ertelensin.
Denetmen, müfettiş ve zihniyet! O zamanki adıyla vergi denetmenleri ile tanışmam 1993'e kadar gidiyor. Denetmenlerin, Marmara Oteli'nde düzenlediği kayıt dışı ekonomi konulu panelde konuşmacı idim. Hesap Uzmanları, Maliye Müfettişleri ve Gelirler Kontrolörleri üzerine bina edilen eski Maliye Bakanlığı sistemi içinde denetmenlerin davetine pek ilgi gösterilmezdi. Bu demektir ki şimdilerde mali idareden ahkâm kesen bazı arkadaşlar ya mesleğe başlamamış ya da aday memurdu.
Üstatları da iyi bilir, 20 yıldır farklı modeliteler içinde vergi denetiminin tek çatı altında toplanması gerektiğini dile getirdim. Maliyedeki kurulculuk anlayışının kast sistemi oluşturduğunu anlattım.
Buna karşın geleneklerin yaşatılmasının, usta-çırak ilişkisinin korunmasının, vergi denetimi yapacak isimlerin iyi yetişmiş, özgüvenli, gözü tok, komplekssiz olmalarının önemine de işaret ettim. Sayısal artış kadar nitelik boyutunun da göz ardı edilmemesi gerektiğini savundum.
Geç, güç ve sancılı da olsa sürecin ilk aşaması tamamlandı, Vergi müfettişliği kurumu hayata geçti. Denetim standarda bağlandı, profesyonelleştirildi. Gelin görün ki, son günlerde bana ulaşan elektronik postalar henüz zihniyet devriminin tamamlanamadığını gösteren ipuçlarıyla dolu. Rövanşist duyguların ve bürokratik şövenist yaklaşımın temsilcisi gibi davranan sonradan müfettişlerin tutumları mükellefler adına kaygı verici.
Umarım sayıları istisnadır. Zira vatandaş vergi denetiminin adil ve tarafsız olmasına bakar, hangi sıfatla icra edildiğine değil.

 
2013-07-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?