Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 26 Temmuz 2013

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

G.Kıbrıs’ta sermaye hareketi serbestisi yok!
Tarihi iyi analiz etmeyen geleceği anlayamazlar. Ekonomide en önemli ama en büyük sorun potansiyeli de olan şeylerden biri sermaye hareketi serbestisidir. Türkiye 91 seçimleri öncesi seçimi kazanmak için hamle yapmak isteyen iki politikacının 'uçuk vaatleri' sonrası başını belaya sokmuştu. Özal 1991 seçimi öncesinde ANAP'ın kazanmayacağını hissedince ülkeyi sermaye hareketlerine açtı, Türk parası 89'da konvertibl oldu. Japonya bile 1986 yılında sermaye hareketi serbestisi getirmişti, ki zamanın Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saracoğlu bu tercih erken olduğu için karşı çıkmıştı. Taarruza geçen Demirel ise erken emeklilik vaadiyle oy toplamaya girişti. Seçim sonucu Demirel de E.İnönü ile koalisyona razı oldu. SARACOĞLU KARŞI ÇIKTI Erkenden sermaye hareketi serbestisi ve erken emeklilik 94 ve 2001 krizlerinin nedenlerindendir. Demirel'in erken emekliliği de 2040 yılından önce halledilemeyecek sorunlar ortaya çıkardı.
Ancak bir de öğrenemediğimiz faktör var. Sermaye hareketi serbestisi ortamında, politika yapıcılar kur politikası ile faiz politikasından birini belirleyebiliyorlar, diğerini piyasa belirliyor. Gelişmiş ülkelerde sermaye hareketi serbestse, para politikası ile faizi kontrol edip, kuru piyasaya bırakırlar. Türkiye de bu olunca zaman, faiz zıplar. Bugün bunu yaşıyoruz. Bir de yanılgı da var. Birçok ülke AB'ye euro kullananan tam üye ülke olmayı, düşük faizli bir paraya sahip olmak için kabullenmişlerdi. Ancak sermaye serbestisinin sorunlarını anlayamadılar. Şimdi başları belada.
Sermaye hareketi serbestisinden vazgeçen ülkeler var. İzlanda kendi özgür iradesiyle sermaye hareketi serbestisini kaldırdı. Diğer kaldıran ülke ise euro kullanan G. Kıbrıs. Ülke 'pişmeden' euro sistemine dahil edildi. Güney Kıbrıs küçük ekonomik ebatlarına rağmen büyük problem oluşturuyor. Güney Kıbrıs'ın bugünkü durumu ilginç. Güya G.Kıbrıs'ta sermaye hareketi serbestisi var. Ama bugün gelinen noktada G.Kıbrıs euro bölgesinde sermaye hareketini resmen sınırlayan tek ülke. Ülkenin Başkanı N.Anastasiades der ki, 'Biz gerçekte euro bölgesinden çıktık!'. Euro bölgesi kurallarına göre yani 1992 Maastricht kurallarına göre serbest olan sermaye hareketi, G.Kıbrıs'ta de facto yasak. AB Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu G.Kıbrıs'tan euro kaçışı olmaması için sermaye hareketi yasağına göz yumuyorlar. Şirketler için 500 bin euro ve şahıslar için 300 bin eurodan büyük para transferleri Merkez Bankası'nın iznine bağlı. Kişiler bankadan günde en fazla 300 euro alabiliyor, şirketler ise sadece 500 euro. Havalanında ise yolcuların 3000 eurodan fazla nakit taşımaları yasak.
Özetle artık G.Kıbrıs'ta sermaye hareketi serbestisi yok, onların eurosu da başka bir euro: 'İkinci sınıf euro' oluştu!

   
2013-07-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?