GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Reklamveren, medya ajansında neye bakar?
Reklamveren çalışacağı medya ajansında öncelikle stratejik düşünce ve tüketici içgörüsüne sahip olma özelliklerini arıyor.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, reklamveren işbirliği yaptığı medya ajansının özellikleri arasında öncelikli olarak stratejik düşünce ve tüketici içgörüsüne sahipliğine bakıyor.
Uluslararası Reklamcılar Derneği IAA ile WARC tarafından desteklenen, BSBMedia ve The Vision Network tarafından müşterek gerçekleştirilen 'i-mis' (International Media Image Survey) araştırmasına göre, reklamverenlerin yüzde 81'i çalıştıkları medya ajanslarından daha fazla inovasyon bekliyorlar ve ajanslarının özellikleri arasında öncelikle yeni stratejik fikir ve tüketici içgörüsü sahipliğine bakıyorlar. Günümüzün dijital ortamında, şaşırtıcı bir şekilde, reklamverenlerin sadece yüzde 57'si ajanslarında yeni teknolojiyi uygulama yeteneğine öncelik veriyor.

Reklamverenlerin yüzde 43'ü medya ajanslarından yeni yetenek ve yeterlilik beklerken; yüzde 30'luk kesim brief, onay ve geri bildirim gibi genel süreçlerde iyileştirme beklentisinde. Satın alma sürecinin iyileştirilmesini isteyenlerin oranı yüzde 30.

2013'ün başında 240 ajans ve 64 reklamverenle yapılan araştırma hem uluslararası medya planlama ve satın alma ajansı ağlarının hem de uluslararası mecraların saygınlığını ve algılarını mercek altına yatırıyor.

Reklamverenlerin ajanslarından beklentileri arasında ilk sırayı stratejik planlama, yaratıcılık ve insan kalitesi alıyor. Çok küçük bir farkla ilk sırayı alan bu ilk üç özelliğin hemen ardından tüketici içgörüsüne hakimiyet, ROI, teknoloji, hizmet-değer karşılığı özelliklerinin gelmesi, reklamverenin çalıştığı ajanstan her alanda iyi olmasını istediğini ortaya çıkarıyor.

Reklamverene ideal medya ajansı sıralaması yapması söylendiğinde listede OMD, ZenithOptimedia ve Mindshare yer alıyor. Ancak ajanslar yukarıdaki özelliklere göre puanlandırıldığında, Mindshare, OMD ve Mediacom ilk sıraya tırmanıyor.

Reklamverenin bir medya ajansını tercih etmesindeki en önemli özellik, araştırma sonuçlarına göre, saygınlık ve deneyim. Araştırma sonuçlarında, 'Yarışma katılımlarının ve Recma (medya ajansı değerlendirme raporu) girişlerinin tamamlanması yönetimin uzun saatlerini alabilir ancak bu ikisi reklamveren açısından çok fazla bir öneme sahip değil' deniliyor.

International Media Image Survey (i-mis) hakkında daha geniş bilgi,www.i-mis.euadresinde bulunabilir.

 
2013-07-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?