Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Kasım 2015
yazarın diğer yazıları
- İnsanın fıtratı, Allah'a kul olmak
- Sigortasız çalışan işçiler için de bayram..
- Başkanlık Sistemi Düşüncesi...
- Öğretmenlere: 'Rotasyon' Geldi!
- Kader mahkumları unutulmamalı!
- Can; Sana Nasıl Kıydılar?
- Ebola virüsü öldürüyor!
- Savaş değil, zulüm!
- Ramazanda Cennetin Bütün Kapıları Açılır
- Hayatınızı yönlendiren düşüncelerinizdir
- Kadın hakları nelerdir?
- Türkiye yasta, adres Soma!
- Peygamber ve uzun kaşıklar
- Geceyarısı Gelen Twitter Yasağı
- Kadınlar Günü...
- Çocuk yaşta evlilikler!
- Gökten Bereket Yağmıyor!
- Korkularımız
- Soluduğumuz hava temiz mi?
- Mübarek Gece Mevlit Kandili
Tutuklu ve hükümlüler için bir umut ''af''
Suçsuz oldukları halde veya çarptırıldıkları ceza, işledikleri suçtan daha ağır olan binlerce tutuklu cezaevi köşelerinde  yeni yasadan faydalanabilme umuduyla söylenti halindeki affı sabırsızlıkla bekliyor. Tutuklu aileleri af söylentisi ile beraber cezaevlerinden çocuklarının,eşlerinin yada babalarının çıkmasını umud ederek bekliyor. Haber başlıkları var, devamı gelmiyor. Af ne zaman gerçekleşecek? aileler paramparça, bayramdan önce af umudu, gerçekleşmelidir. Af gerçekleşirse, binlerce dağılmış ve parçalanmış aile, gerçekten bayram yaşayacak ve huzur bulacaktır. 

Türk ceza kanunlarının işleyişi hakkında yorum yapamam, fakat parçalanmış aileleri gördükçe içim parçalanıyor. Suçsuz oldukları halde hapishane köşelerinde, gökyüzüne hasret,dört duvar arasında,temiz hava almaları imkansız olan gençleri düşününce yüreğinizin burkulacağını, uykularınızın kaçacağını düşünüyorum. Çocukların babalarına olan özlemleri tarif edilemez. Küçücük yavrucaklar babalarına hasret büyüyor. Çocuklar; Babaları tutuklu olduğu için, hasret özlem, ve sevgiden mahrum edilerek  cezalandırılmış oluyor. Bir tutuklu ile beraber bütün ailesi ve çocuklarıda cezalandırılmış oluyor.. Aileler mağdur ve perişan. 

Annelerin çocuklarını avutmak için söyledikleri beyaz yalanlar" Çocuğum, baban eve ekmek getirmek için burada çalışıyor," Çocukların üzülmemesi için, onlara yalanlar söyleniyor. Peki çocuklar söylenen yalanlara kanıyor mu? İki yaşında bir  çocuğu kandırmak mümkün değil. Çocuklar herşeyi biliyorlar ve  susuyorlar, bazen çok hırçınlaşıyor,"Herşeyi biliyorum" dercesine haykırıyorlar. Çocukların, babalarına ihtiyacı var. Baba sevgisinden yoksun büyümesinler. 

Dikkatlerinizi çekmek isterimki, hapis yatanların çoğu genç nüfus. Ülkenin  pırıl-pırıl gençlere ihtiyacı varken, hapishane köşelerinde çürümeye terkedilmeleri hiç adil değil.O gençler sağlıklı bireyler olarak tutuklandıktan sonra, psikolojileri alt üst oluyor. Yaşama sevinci, geleceğe dair ümitleri tükeniyor. Ağır suç işlemiş (Gasp,tecavüz, cinayet, bölücülük vs)  olanlar, cezalarına razı olmalı. Fakat ağır suç işlemeden ağır ceza alanların tahliye edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Herşeyden önce ailelerin paramparça olduğu gözönünde bulundurulmalıdır.
 
Tutuklu yakınları ile ilgili duyduğum bir haber çok üzücüydü,sizlerle paylaşmak istedim. 
Kadının doğum için sezeryana girmesi gerkiyormuş, eşi ise tutuklu. Kadının  sezeryana alınabilmesi için, eşinden onay alınması gerekiyormuş.Tutukluya ulaşmak, cezaevi şartlarında çok zor. Bir sürü işlem, prosüdürler falan."Oraya git, şurada bekle" derken uzun bir süre sonucunda eşinden onay alınmış. Fakat kadın için artık, çok geç kalınmış. Gencecik kadın hayatını kaybetmiş.(Madalyonun görünmeyen yüzü) Bu tür olaylar yaşanıyor ve pek duyulmuyor.
Cezaevi gerçeklerini biraz araştırdım, tutuklu aileleriyle görüştüm ve bu yazıyı belki bir nebze faydamız olur diyerek yazdım.

5. torba yasasında tutuklulara af yasası, biran önce yürürlüğe girmelidir 
Özgür insan üretkendir. Özgürlüğe kavuşturmak ise  ülke kalkınması ve ailelerin mutluluğu, refahı ve  huzuru için şarttır. Hafif cezaları olan mahkumların biran önce  özgürlüklerine ve ailelerine kavuşmalarını Allah'tan niyaz ediyorum.

Ne yazık ki bu Ülke'de, gerçek suçlular tespit edilmeden, isimleri sahtecilikte kullanılmış insanlar nezaretlere alınabiliyor. Bir sahte evrak düşünün, kişilerin ismi kullanılmış, imzalar kendilerine ait değil. İmzaların kendilerine ait olmadığına dair kriminal tespit yapılmış.Ve haklarında kesinleşmiş ceza hükmü verilebiliyor.O kişiler, ansızın mahkum edilebiliyor.   Araştırıp soruşturmadan, gerçek suçlular bulunup tespit edilmeden, tut kolundan at kodese...!  Suçsuz oldukları halde mahkum edilenler, mutlaka tahliye edilmeli. Tutuklanan kişilerin mağduriyet durumu düşünülmeli.Aile düzenlerinin bozulduğu gerçeğini, ayrıca vurgulamak isterim.

Af,  umudu ve beklentileri, dilerim tez zamanda gerçekleşir..... "Denetim serbestliği: 2 yıl olacak, 5 yıl olacak" dediler.Verilen vaadler sözde kalmasın. Mağdur ve perişan aileler umut içinde bekliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi af beklentisi, sadece bir beklenti olarak kalmamalı.Tutuklu, hükümlü yakınları olarak umudunuzu kaybetmeyin. Yaşıyorsanız, herşey için bir umut vardır. Allah kimseyi sevdiklerinden ayırmasın.

   
2014-07-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 5 sayfada toplam 45 yorum
mehmet ok
2014-11-15 09:59:39    ip: 176.235.30???
Ya ablacigim.guzel yazmisin ama...gemi kurtulacaksa herkes karaya cikacaktir.elmalar kurtulsun armutlar suya gomulsun seklinde bir mantik olmaz.tutuklu hukumlu hepsi tek amac etrafinda cirpiniyor..af yada genel af...hal boyle olunca suc ayrimi yapilmasi en basta sizin elinizi isinizi zorlastirir.ya hep ya hic.bu boyledir.zaten anayasamizda esitlik ilkesi geregi kismi af diye bisey olamaz..dolayisiyla siz aslinda af isterken butun suclar icin olacak biseyi isteyip aciklamasini yaparkende su su su suclar agir suctur bunlari affetmesenizde olur yada cezanizi kabullenin diyorsun.boylece kendi kendinle celismis oluyorsunnn.ozetle soyluyorum..suc ayrimi yapmak bu tur talepte bulunan kisilerin inandiriciligini azaltir.elini zorlastirir...sonuc alamaz duruma getirir...saygilar
.......................................................................................................................................................................
dertli baba
2014-10-29 12:09:31    ip: 88.238.108???
en büyük suç ve günay nedir biliyormusunuz?allahın ismini ve dini kullanip insanlari kandirmak.su anda cezaevlerinde tutuklu ve hükümlerin yüzde 10 en az kesinlikle hiç sucu yok ya iftiraya ugramis yada toplum nezdinde kabahat sayilan fakat kanun devletinde milletin vekilleri denilen sahislar ve yasa koyucudan asagiya dogru insanlaricezalandirmakla ailerin topyekün cevresiyle beraber yok olmasini sağliyan ve insanlığa gözdagi veren durumu olusturanlarin olusturmus oldugu vahim vakalrdir.yani yüzde onu ya iftira yada kabahat işlemsi hayatinda tek bir kez basit bir hata islemistir..ben diyorumki bu durumdaki ailelere sizin çektiğiniz bu acilar neki bu durumu insanlara laik(yani cezalandiranlar)yedi sülalesiyle beraber yüce yaratan cezasini diğer ahirete misliyle ödetecektir.basit bir suctan evine ekmek götürmeyip sokaklarda yok olmaya yüz tuttrulan aileler.öncelikle toplumu birbirine kutuplastirmak .en ufak hatada ölümlerin olsturdugu .bu ortami olusturanlar elbet allaha hesap verecekler
.......................................................................................................................................................................
derti baba
2014-10-28 22:45:22    ip: 88.226.29.???
suç denilen durumlar(insan öldürmek.zorla tecvüz zorla baskasinin malina canina kast etmek vs.zorlayici durumlar tabiki bunlar suç devlet eliyle hırsizliklar miletin parasini çalmak.vs.)efendim neymis 6 ay önce evlenmissin. sen yakalndin 20 sene ceza numune amaçlisin.yaw bu ülkede 12 yas ile 18 yas arasi en az otuzbin insan evli.neden köklü çözüm bulmuyorsunda .bakin bir ülkede amaç ceza evi çoğaltmak adliye çoğaltmak çözüm degildir.veya özgürlükler içersinde konusmak hakkını savunmakiçin kimseye zerar vermeden savunanida efendim 3 kişiydiniz bu çete veya terör grubunu girer deyip bir halkı veya bir genç nesili o sekilde cezalabndirma yöntemlerine basvurulursa bir gün elbet allaha her kes hesap verecektir. bu ülkede ilk önce çocuklari, eğiteceksiniz gidin görün en basit kabahatlardan nice bedenler ceza evlerinde çürütülüyor. bir kez çocuk suc denilen fakat toplumda suç sayilmiyor onlarca sene ceza veriliyor.ne anlatsakta gerçekler ortada bu düzeni yaratanları allaha havale ediyorum.
.......................................................................................................................................................................
dertli baba
2014-10-28 22:32:59    ip: 88.226.29.???
bir söz vardir.eğri oturup doğru konuşalim.acaba dürüstlük ilkesi ne kadar vicdanlarda mevcut.allah korkusu ne kadar mevcut.öncelikle bir hukuk devletimiyiz yoksa kanun devletimiyiz. bunu beceremiyenler yönetici durumundaysa ne ala vay halimize.müsmaliğin temel sartlarindan ve yüce allah ve peygamberimizin sözlerindende belli küçük ayiplarinizi af edin veya görmemezlikten gelinki insanlık vicdanlarda yok olmasin.suç denilen durumlar toplum tarafindan kabul görürse suçtur.efendim baklava çaldin 3 sene cezaevinde yat.ülkeyi soy efendim hizli kanun madesi çikar değiştir kurtar paçayi.bu durumu yapanlar allaha nasil hesap verecekler. iki genç evlenmek amaciyle ileriye dönük cinsel ilişki yasanmazsıkın münabetsizlik yasamis baskalri sikayet etmis aile sikayeti yok evlenmisler efendim çocuklari olmus 10 sene ceza ve mahkumuyet. bu neya.bakin insanlarin çogu bir kezde olsa hata yapar af etmek devletin görevidir devletin görevi gençleri ileriye dönük bir potansiyel suçlu olusturmak degildir.
.......................................................................................................................................................................
murat
2014-10-27 12:01:00    ip: 213.153.15???
ablacım bunu birdaha gündeme getirebilirmisin
.......................................................................................................................................................................
MAHKUM KARDEŞİ
2014-10-23 13:47:51    ip: 88.248.15.???
BAŞA GEÇENE KADAR AF VARDI ŞİMDİ YOK BENCE TÜRKİYEYİ TESLİM EDECEĞİZ YAKINDA AF NE Kİ BİZİM İÇİMİZ YANSADA İÇERDEKİLER KİMİN UMRUNDA BAŞA GELDİLERYA HERŞEY BAŞA GEÇENE KADARDI
.......................................................................................................................................................................
BARAN BEY
2014-10-22 12:30:42    ip: 212.174.13???
ARKADAŞLAR.. ANKARADAYIM GÖREVLİYİM BENİMDE KARDEŞİM İCERİDE BU GÜN YARGI PAKETİ GÖRÜŞÜLÜCEK MECLİS ALT KOMİSYONUNDA İNŞALLAH AF ÇIKAR ALLAHIM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN İNŞALLAH 0541 404 1966
.......................................................................................................................................................................
muhkum yakini
2014-10-18 01:40:07    ip: 176.219.16???
Icim kan agliyor af verin analar babalar agliyor dert keder hastalik sahibi oldular yazik yapmayin aciyin bizlere neolur yardim edin birseyler ciksin adi ne olursa olsun ama ciksin
.......................................................................................................................................................................
AYSUN
2014-10-15 22:45:39    ip: 85.106.226???
Ağzına sağlık Güllü Hanım.Çok doğru şeyler yazmışsın.İş ki yetkililer de düşünüp uygulamaya koysun;herşey ağızda ortada birşey yok.Denetimliserbestlik artmalı YETER BEKLEDİĞİMİZ ÇIKSIN BİRŞEYLER.....
.......................................................................................................................................................................
dertli
2014-10-15 00:35:37    ip: 149.0.206.???
Bian once cikarin su yasayi
.......................................................................................................................................................................
1 2 3 4 5