Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Kasım 2015
yazarın diğer yazıları
- İnsanın fıtratı, Allah'a kul olmak
- Sigortasız çalışan işçiler için de bayram..
- Başkanlık Sistemi Düşüncesi...
- Öğretmenlere: 'Rotasyon' Geldi!
- Kader mahkumları unutulmamalı!
- Can; Sana Nasıl Kıydılar?
- Ebola virüsü öldürüyor!
- Savaş değil, zulüm!
- Ramazanda Cennetin Bütün Kapıları Açılır
- Hayatınızı yönlendiren düşüncelerinizdir
- Kadın hakları nelerdir?
- Türkiye yasta, adres Soma!
- Peygamber ve uzun kaşıklar
- Geceyarısı Gelen Twitter Yasağı
- Kadınlar Günü...
- Çocuk yaşta evlilikler!
- Gökten Bereket Yağmıyor!
- Korkularımız
- Soluduğumuz hava temiz mi?
- Mübarek Gece Mevlit Kandili
Tutuklu ve hükümlüler için bir umut ''af''
Suçsuz oldukları halde veya çarptırıldıkları ceza, işledikleri suçtan daha ağır olan binlerce tutuklu cezaevi köşelerinde  yeni yasadan faydalanabilme umuduyla söylenti halindeki affı sabırsızlıkla bekliyor. Tutuklu aileleri af söylentisi ile beraber cezaevlerinden çocuklarının,eşlerinin yada babalarının çıkmasını umud ederek bekliyor. Haber başlıkları var, devamı gelmiyor. Af ne zaman gerçekleşecek? aileler paramparça, bayramdan önce af umudu, gerçekleşmelidir. Af gerçekleşirse, binlerce dağılmış ve parçalanmış aile, gerçekten bayram yaşayacak ve huzur bulacaktır. 

Türk ceza kanunlarının işleyişi hakkında yorum yapamam, fakat parçalanmış aileleri gördükçe içim parçalanıyor. Suçsuz oldukları halde hapishane köşelerinde, gökyüzüne hasret,dört duvar arasında,temiz hava almaları imkansız olan gençleri düşününce yüreğinizin burkulacağını, uykularınızın kaçacağını düşünüyorum. Çocukların babalarına olan özlemleri tarif edilemez. Küçücük yavrucaklar babalarına hasret büyüyor. Çocuklar; Babaları tutuklu olduğu için, hasret özlem, ve sevgiden mahrum edilerek  cezalandırılmış oluyor. Bir tutuklu ile beraber bütün ailesi ve çocuklarıda cezalandırılmış oluyor.. Aileler mağdur ve perişan. 

Annelerin çocuklarını avutmak için söyledikleri beyaz yalanlar" Çocuğum, baban eve ekmek getirmek için burada çalışıyor," Çocukların üzülmemesi için, onlara yalanlar söyleniyor. Peki çocuklar söylenen yalanlara kanıyor mu? İki yaşında bir  çocuğu kandırmak mümkün değil. Çocuklar herşeyi biliyorlar ve  susuyorlar, bazen çok hırçınlaşıyor,"Herşeyi biliyorum" dercesine haykırıyorlar. Çocukların, babalarına ihtiyacı var. Baba sevgisinden yoksun büyümesinler. 

Dikkatlerinizi çekmek isterimki, hapis yatanların çoğu genç nüfus. Ülkenin  pırıl-pırıl gençlere ihtiyacı varken, hapishane köşelerinde çürümeye terkedilmeleri hiç adil değil.O gençler sağlıklı bireyler olarak tutuklandıktan sonra, psikolojileri alt üst oluyor. Yaşama sevinci, geleceğe dair ümitleri tükeniyor. Ağır suç işlemiş (Gasp,tecavüz, cinayet, bölücülük vs)  olanlar, cezalarına razı olmalı. Fakat ağır suç işlemeden ağır ceza alanların tahliye edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Herşeyden önce ailelerin paramparça olduğu gözönünde bulundurulmalıdır.
 
Tutuklu yakınları ile ilgili duyduğum bir haber çok üzücüydü,sizlerle paylaşmak istedim. 
Kadının doğum için sezeryana girmesi gerkiyormuş, eşi ise tutuklu. Kadının  sezeryana alınabilmesi için, eşinden onay alınması gerekiyormuş.Tutukluya ulaşmak, cezaevi şartlarında çok zor. Bir sürü işlem, prosüdürler falan."Oraya git, şurada bekle" derken uzun bir süre sonucunda eşinden onay alınmış. Fakat kadın için artık, çok geç kalınmış. Gencecik kadın hayatını kaybetmiş.(Madalyonun görünmeyen yüzü) Bu tür olaylar yaşanıyor ve pek duyulmuyor.
Cezaevi gerçeklerini biraz araştırdım, tutuklu aileleriyle görüştüm ve bu yazıyı belki bir nebze faydamız olur diyerek yazdım.

5. torba yasasında tutuklulara af yasası, biran önce yürürlüğe girmelidir 
Özgür insan üretkendir. Özgürlüğe kavuşturmak ise  ülke kalkınması ve ailelerin mutluluğu, refahı ve  huzuru için şarttır. Hafif cezaları olan mahkumların biran önce  özgürlüklerine ve ailelerine kavuşmalarını Allah'tan niyaz ediyorum.

Ne yazık ki bu Ülke'de, gerçek suçlular tespit edilmeden, isimleri sahtecilikte kullanılmış insanlar nezaretlere alınabiliyor. Bir sahte evrak düşünün, kişilerin ismi kullanılmış, imzalar kendilerine ait değil. İmzaların kendilerine ait olmadığına dair kriminal tespit yapılmış.Ve haklarında kesinleşmiş ceza hükmü verilebiliyor.O kişiler, ansızın mahkum edilebiliyor.   Araştırıp soruşturmadan, gerçek suçlular bulunup tespit edilmeden, tut kolundan at kodese...!  Suçsuz oldukları halde mahkum edilenler, mutlaka tahliye edilmeli. Tutuklanan kişilerin mağduriyet durumu düşünülmeli.Aile düzenlerinin bozulduğu gerçeğini, ayrıca vurgulamak isterim.

Af,  umudu ve beklentileri, dilerim tez zamanda gerçekleşir..... "Denetim serbestliği: 2 yıl olacak, 5 yıl olacak" dediler.Verilen vaadler sözde kalmasın. Mağdur ve perişan aileler umut içinde bekliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi af beklentisi, sadece bir beklenti olarak kalmamalı.Tutuklu, hükümlü yakınları olarak umudunuzu kaybetmeyin. Yaşıyorsanız, herşey için bir umut vardır. Allah kimseyi sevdiklerinden ayırmasın.

   
2014-07-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 5 sayfada toplam 45 yorum
Güllü mızrak
2014-08-05 17:54:00    ip: 188.56.86.???
Yorumlarınız için teşekkür ederiim. Allah tez vakitte sevdiklerinizle sizleri kavuştursun.Maalesef cezaevinde yatanlar, haksız olduğu halde ceza alanlar ve parçalanmış hayatlar,baba sevgisine hasret büyüyen çocuklar dikkate alınmıyor. Aff: gerçekleşmesi gereken, toplumu doğrudan ilgilendiren önemli konudur.Hükümetin ciddiyetle ve ivedi olarak bu konu ile ilgilenmesi, verdikleri vaadleri yerine getirmesi gerektiğini düşünüyorum.
.......................................................................................................................................................................
Meryem
2014-08-05 15:23:01    ip: 85.102.224???
Güllü Hanım ellerinize sağlık,ne güzel ve anlayışli yazmışsınız.Ne yazık ki cumhurbaşkanliği seçiminden önce bizleri düşünmediler.Bende iki oğlumu sürekli pembe yalanlarla kandırmak zorunda kalıyorum,babalarıyla ilgili.Rabbimin merhametine siğiniyorum.Hükümetin umurunda değiliz.
.......................................................................................................................................................................
funda
2014-08-04 10:21:52    ip: 88.225.206???
eşim cezaevinde 2 oğlum var.çok zor zamanlar geçiriyorum.umutlarım tükeniyor..
.......................................................................................................................................................................
ahmet gùndüz
2014-07-23 03:04:43    ip: 188.57.38.???
bende 2.5 sene ceza aldim.yeni evlendim 7aylik kizim var içeri girersem ailem çok zorda kalcak ne olur denetimli 2.sene olsun.çiksin artik denetimli
.......................................................................................................................................................................
elife
2014-07-13 14:26:22    ip: 78.161.88.???
af istiyoruz bizimde yüzümüz gulsun cocuklarim babalarin istiyorlar sesimizi duyun kerkez hata yapar
.......................................................................................................................................................................
1 2 3 4 5