Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Hızlı kanatlar için yeni isimler lazım
İngilizler'in ünlü yazarlarından Charles Dickens şöyle der: "Bir memleketin yükselmesi EV ve AİLE sevgisine bağlıdır." Bir takımın başarısında mutlaka iyi bir yönetimin, akıllı teknik adamın, kaliteli oyuncuların ve güçlü taraftarların payı büyüktür. Ancak takım olma ruhunu aile olma ruhuyla bütünleştiren ekipler başarı merdivenlerini tırmanır. Fatih Terim'in Florya'da yarattığı "Aile ortamı" oyuncular arasında oluşan sinerji ve güçlü arkadaşlık bağları G.Saray'ı başarıya taşıdı. En önemlisi G.Saray iki yıl üst üste şampiyon olurken zaman zaman iyi oynamamasına, kötü sonuçlar almasına rağmen Terim'in özenle yarattığı "Aile olma" özelliğini hiç kaybetmedi. Her türlü sıkıntılar ve üzüntüler "Aile" ruhuyla ve sevgiyle aşıldı.

KAZIM İYİ MOTİVE OLURSA...
G.Saray'da kemikleşen bu özellik, Terim'in oyunsal ve taktiksel anlamda yapmak istediği değişimi ve yenilenmeyi de kolaylaştıracaktır. Örneğin, G.Saray yeni sezonda geçmiş iki yıla oranla daha hızlı oynamaya çalışan, daha çok koşan ve hücuma daha çabuk çıkmayı hedefleyen bir takım olmalıdır. Oyuncu kalitesi G.Saray'ın rakipleri karşısında topa daha çok hükmetmesini, oyunun kontrolünü elinde tutmasını ve pas kalitesinin yüksek olmasını sağlıyor. Ancak, Galatasaray'ın rakip kaleye hızlı hücum etme konusunda ağır kaldığı bir gerçek. 1996-2000 takımı, hücuma çok çabuk çıkan ve hızlı oynayan oyunculardan kuruluydu. Örneğin, İlie, Arif, Hasan, Hakan, Hagi, Okan topla hızlı çıkan oyunculardı. Üstelik, Hakan Ünsal, Fatih, Ümit Davala, Suat geriden hücuma çıkarken rakip kaleye çabuk gidiyorlardı. G.Saray iki sezondur çabuk ve hızlı hücum etmeyi "Otomatik" hale getiremiyor. Örneğin, İlk şampiyonlukta Eboue-Kazım uyumu mükemmeldi. Amrabat boş alan bulamadığında tıkanıyor. Hamit sağ tarafta ağır kalıyor. Melosavunmaya yardım ettiğinden eskisi gibi öne sık gitmiyor. Bu yüzden, Erman Kılıç ile özellikle Kazım'ın dönüşü kanatlara hızlılık getirebilir. Eğer Kazım iyi motive olursa, Eboue ile sağ tarafa hızlılık ve çabukluk getirebilir. Engin sadece futbolu düşünürse ve fizik olarak diri kalırsa G.Saray'ı öne doğru taşır.

YERLİDE DAR KADROYA SAHİP!
Selçuk'un atacağı uzun toplara Burak'ın ya da Umut'un yapacağı defans arkası koşular yeterli olmaz. Yabancı kısıtlaması yüzünden yerli oyuncu konusunda dar kadroya sahip G.Saray kanatları etkili hale getirmek için Kerim Frei, Ahmet İlhan ve Ferhat Kiraz gibi oyuncular bütçeye uygunsa düşünülebilir.

Arena'nın zemini yenilenmeli!..

Galatasaray'ın geçen sezon hem Avrupa hem de lig maçlarında başını ağrıtan en büyük sıkıntı TT Arena'nın kötü zeminiydi. Zeminin yarattığı zorlu koşullar Galatasaraylı oyuncuların pas yapma kalitelerine darbe vurduğu gibi takım uyumuna da zarar verdi. Rakip kalede yakalanan gol olabilecek pozisyonlar zeminin yarattığı olumsuzluklar nedeniyle birçok oyuncunun son vuruşlarını baltaladı. Galatasaray bu sıkıntıyı yeni sezonda da yaşayacak gibi görünüyor. Nasıl mı? FIFA U-20 Dünya Kupası'nda en çok maç TT Arena'da oynandı. Tümünü canlı olarak izledim. 21 Haziran ile 27 Haziran arasında iki maç üst üste olmak üzere toplam 6 grup maçı yapıldı. 2 Temmuz ile 7 Temmuz'da iki maç üstü üste olmak üzere toplam 4 maç oynandı. 13 Temmuz'daki 120 dakikalık Fransa-Uruguay final maçı öncesi Gana ile Irak üçüncülük maçı yaptı. Turnuva boyunca TT Arena'nın zemini 23 günde toplam 11 maç yaşadı. Final günü TT Arena'nın zeminini görünce dehşete düştüm çünkü görüntü 'köy stadı'ndan beterdi.

23 GÜNDE 11 MAÇ OYNANDI
Zeminin bakıma alınacağı ve ligde kadar onarılacağı söyleniyor. Galatasaray yönetimi zemini onarmalı mı yoksa çimleri değiştirmeli mi? Vereceğim bilgilerin Galatasaray yönetimine ve özellikle Fatih Hoca'ya yol haritası olacağını düşünüyorum. Galatasaray 2012- 13 sezonuna startı 20 Ağustos'ta TT Arena'da Kasımpaşa maçıyla verdi. İlk yarının son maçını da 16 Aralık'ta Fenerbahçe maçıyla tamamladı. 118 günü bulan ilk yarı maç trafiğinde iki Türkiye Kupası, üç Şampiyonlar Ligi, 8 de lig maçı oynandı. Eğer 8 Ağustos'taki Fiorentina ile yapılan özel maçı da eklersek Galatasaray 122 günde 14 maç yaptı. Galatasaray 8.7 günde bir maç oynamış oluyor. Güneş alma problemi olan TT Arena'nın Galatasaray'a neler çektirdiğini ilk yarı boyunca herkes gördü ve dert yandı.
23 günde 11 maça sahne olan ve zemini tükenen TT Arena'nın çimleri onarılmalı mı, yoksa değiştirilmeli mi? Korkulu rüya görmektense çimleri yenilemek en doğru yoldur.

   
2013-07-16
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?