Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Ağustos 2016
İşgüzar Prandelli
Son üç yıldaki ideal orta sahasından iki oyuncuyu dışarıda bırakmış bir takım. Selçuk hiç yok. Ama asıl önemlisi Melo'nun durumu. Savunmanın göbeğini tek başına tutuyor. Hayır Sivas maçındaki gibi sarkık libero değil. Çizgi halinde dizilmiş bir 5'li savunmanın göbeğinde 20 metrenin kontrolü onda. Ancak asıl trajik olan Veysel önde yakalandığı ve geri dönemediği için Chedjou'nun neredeyse sağ bek oluşu. Soldan her geldiklerinde çaresiz yakaladılar savunmayı. Buna Muslera'nın dibini görmesi eklenince felaket oldu. Aslında bu tip bir tercih belli bir plan çerçevesinde belli bir mantığa oturtulabilir. Mancini de geçen sene 3'lü savunma oynamış, hatta başarılı olmuştu. Ancak burada kazanılan değil kaybedilen silahlara bakmak lazım. Orta sahadaki 3 temel oyuncu Melo, Sneijder ve Selçuk'u yerlerinden ediyorsunuz. Savunmada bir derinlik yaratmak yerine çizgi halinde kalıyorsunuz. Üstüne üstlük elinde artık Drogba yok. Açık söylemek gerekirse dün Galatasaray arkası görünen kağıt gibi şeffaftı. Welbeck'ten hat-trick yemek ancak böyle mümkün olur. Prandelli bu planı savunmadan hızlı top çıkarmamak üzerine kurmuş belli ki. Eldeki en hızlı top kullanan oyuncu Sneijder'i savunmanın önüne koyup Burak'ı ağır Arsenal bekleri arkasına sarkıtacaktı. Ancak unuttuğu, Telles'in çok uzun süredir oynamayışı ve Veysel'in ise bu standardın oyuncusu olmayışı. Halbuki standart 4-4-1-1 ile Beşiktaş'ın yaptığı gibi Arsenal'in savunma beklerini çıkarmamak üzerine bir oyun kurmalıydı.

Arsenal'i analiz edememiş

Mesut, Sanchez ve Chamberlain'den sadece biri tam anlamıyla geri dönebilirken, rakibin beklerini arkada kalmaya zorlamak, önde baskıyla çok daha akıllıca bir iş olurdu. Ama Prandelli ilk uygulaması gereken planı maç 4-0 olduktan sonra ve Arsenal eksik kaldıktan sonra uyguladı. Açık söylemek gerekirse Prandelli, Arsenal'in ne Beşiktaş ne de Dortmund maçlarını iyi analiz etmiş. Buradan galibiyet ile çıkabilirdi ama büyük hezimetten bir kırmız kart ve penaltıyla kurtuldu.

   
2014-10-02
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?