Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Ağustos 2016
Pektemek jenaratör demek!
Dün gece Biliç haklı olarak ilk 11'de rotasyon uyguladı. Ne de olsa Beşiktaş bu sezonki 11. resmi maçına çıkarken geçen sezonun şampiyonu Fenerbahçe bir gün önce 6. resmi maçını oynamıştı. O yüzden Beşiktaş gibi Şampiyonlar Ligi play-off'unda elenip UEFA'da yoluna devam eden Napoli'yle karşılaştıralım:Rotasyon deyince akla gelen ilk isimlerden olan Benitez, ilk 5 İtalya ligi maçında 20, UEFA Ligi'nde ise 19 ayrı oyuncuyu sahaya sürdü. Beşiktaş'ta ise Biliç, UEFA'da 16 farklı oyuncuya şans verirken hep en güçlü ve 'en ideal' 11'ini sahaya sürmüştü. Dün gece de Beşiktaş, Londra'daki kadar olmasa da iyi başladı. Veli yokken Atiba tek çapa, Oğuzhan ve Sosa aynı anda sahadaydı. Bu 4-1-4-1 dizilişinde, ilk 45'te Beşiktaş Veli'den çok Olcay'ı aradı. İlk 20 dakika Balıkesir kalesini abluka altına alıp Sosa-Ozzy 2'lisiyle tempoyu dikte ederken, takım boyu Biliç'in idealindeki minimum kısalıktaki mesafedeydi: 12. dakikada stoper Franco'nun pasında sol bek Motta cezaalanında pozisyona girdi.

Ancak 20. dakikadan sonra Tottenham deplasmanında 24 şut atacak ölçüde çok efor sarf eden Beşiktaş rotasyona rağmen yoruldu, ilk yarı sonuna kadar temposu düştü. Bu periyotta Olcay'ın eksikliği daha net hissedildi çünkü Londra'dakinden farklı olarak Ba çok yalnız kaldı. İlk 45'te Demba Ba, bayramda tatile giden çocuklarını beyhude bekleyen babanın yalnızlığını yaşadı çünkü Kerim-Töre 2'lisinden birisi taktiksel anlamda 'Olcay'laşma'dı.

Olcay gol kaçırıyor ama Ba'yı sürekli besliyor. Sosa-Ozzy beraber sahayken 2'si de 'net santrfor arkası' gibi oynamazken Töre ve Kerim de sadece çizgiyi kullandılar. Halbuki akın ters kanattan geliştiğinde, Ba'ya yani hücum merkezine yaklaşıp içeri kat ederek oynasalardı Balıkesir'in duble sürgülü kapalı savunmasının kilidi daha erken kırılabilirdi. Kerim Frei, 0-0'da kapalı savunmalara karşı değil de Beşiktaş öndeyken boş alan bulabileceği dakikalarda süre alırsa daha etkili olabilir.

Sosa'nın Beşiktaş'ın en iyisiyken sakatlanmasından sonra Biliç doğru bir hamle yaparak patlayıcı Pektemek'i Kerim-Ba-Töre arasındaki kopuk bağlantıyı kurup 'jeneratör forvet'lik yapması için sahaya sürdü. Gol de nihayet bir ortada Ba cezaalanında tek başına değilken Pektemek'ten geldi. Ozzy'nin araştırıp boşluğu bulduktan sonra sol ayağıyla yaptığı asist çok şıktı.

Tabii klasikkalp doktoru dostu Beşiktaş,son 11 maçında olduğu gibi 1'den fazla gol atamadı. Bizim 1.5 yaşındaki çocuk, sayarken 1 diyor, öğrenemediği için 2 demeden 3'e 4'e atlıyor. En fazla 1 atıp lider olmak önemli. Beşiktaş 1'den fazlasını atmaya başlarsa geçen yıla göre şampiyonluk şansı da çok daha fazla olabilir.

Son olarak Ersan'ın pozisyonu çok tartışıldı. Benim bildiğim kurala göre hakem kırmızı gösterse çok sayıda Beşiktaşlı kızmaz. Lakin bizim standartsızlığı tek standardı olan hakemler bu kuralı da don lastiğine dönüştürdükleri için sezon sonuna kadar bol bol benzerleri olacaktır.


   
2014-10-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?