Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Ağustos 2016
Çift çekirdekli Beşiktaş
Geçen yıl kendine has hızlı atakları kolay gole çeviren Beşiktaş, çok pas, dolaştırılan top sarmalına ne zaman girse skor falan üretemiyordu. Bir de hızlı hücumlara karşı dayanıksız takım savunması sürpriz goller yediriyordu.
Kanat serbest vuruşları ve yine kanat taç atışlarındaki becerisini hatırlayın. Geçen yılın birçok golünde bunu yaptılar. Geçen hafta Sosa Töre‘nin taç atışında Olcay'a öyle bir gol attırmıştı. Geçen yıldakilere benzeyen..

Dün Töre taç kullandı, Oğuzhan ortaladı, Pektemek attı.

Hızlı ve yaratıcı bir tek atak ile geldi skor.

Yani ilk yarıda karambollerden çıkmayan gol bir çırpıda takıldı ağlara..

İdeali çift çekirdekli yüksek işlem hızlı Beşiktaş..

Nasıl mı?

Ortada Oğuzhan ile Sosa, ileride Demba Ba ile Mustafa Pektemek..

Yok yok iki orta sahacı savunma yapamayacağına göre birinden birini kenara almalı. O zaman ileride ikili olabilirler. Önden birini eksilttiğinde ilk yarıdaki gibi oluyor. Yani Demba Ba tek başına bir dağınık bir dağınık.

Ve fakat aslında Türk liginden makale üretmek bir hayli zahmet istiyor. Neredeyse birbirinin aynısı maçları arka arkaya izleyip bir hikâye peşinde koşuyoruz. Zira kapanan savunmalara saplanan hücumlar, araştırılıp araştırılıp bulunamayan goller ve karşı atakla yenen şok goller..

Belki hikâyeyi şuradan çıkarabiliriz. Bir kere Sosa'nın sakatlanıp çıkmadan önce kullandığı serbest vuruş 10 numara.. Sergen, Alex, Hagi makamından bir ayak gelmiş Beşiktaş'a.. Bu durumda ceza yayı çevresinde bol bol faul alıp skor bulma opsiyonu cebe konulmuş..

Sosa'nın sağlıklı olması halinde tabii ki..

Oğuzhan onun rekabetini hissediyor bir iki maçtır. Gol için yaptığı ortada topun altına giren ayağının büyülü olmadığını iddia edemezsiniz.

Pektemek böyle gelen topları hiç affetmez yeter ki Demba Ba bir duvar örsün top ağlara gitmeden önce yaptığı gibi..

Sosa ile Oğuzhan'ın birlikte tek devre oynadığı maçların ikinci yarıları iki savunmacı orta sahaya devşirilerek tek 10 numara tek forvetin arkasına saklanarak hastalıklı takım savunmasına çare bulunabilir. Nitekim Demba Ba çıktıktan sonra Veli-Atiba önlerine Oğuz'u alıp karşı hızlı ataklara karşı sigorta yaptılar.

Biliç'in elindeki kadro derin sayılır. Bu rotasyonlarla oyunu iyi okumak şartıyla iki orta saha iki forveti 3'ü bir arada formülüyle ofans oyununda, bir orta saha bir forvet ile defansa göz kulak ol oyununda kullanabilir.

Bunların hepsi şu anlama geliyor. Takım enerjisi varken, ofans oyunu oynarken bol hızlı atak bulacak, az kaçıracak. Defans oyununa geçtiğinde topa basıp yürüyecek.

Dünün yorumu olmayabilir ama Beşiktaş'a teşhis diyebilirsiniz.


   
2014-10-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?