Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Ağustos 2016
Demba Ba Almeida olmamalı!
Beşiktaş, 90'lı yılların Metin-Ali-Feyyaz'lı unutulmaz kadrolarından sonra iki sezondur genç ve yetenekli yerlilerle yeni bir altın kuşak yakalamış büyük başarıların doğum sancılarını çekiyor. Gökhan Töre, Olcay Şahan, Oğuzhan Özyakup, Kerim Frei, Mustafa Pektemek... Veli Kavlak, Ersan Gülüm, İsmail Köybaşı... Unuttuklarım varsa, hoş görsünler. Her biri ayrı bir değer! Yabancı futbolcuları da kaliteli. Ne kadar kızsam da, Demba Ba Demba Ba'dır! Jose Sosa'nın kumaşı belli, Atiba'nın Pedro Franco'nun, Motta'nın da kıymetini biliyoruz. Onları takdir ediyoruz.

Bu kadro olağanüstü bir inat ve dayanışma ile oynuyor. Savunmada da hücumda da eksikleri, yanlışları, kusurları var. Ama futbol oynama istek ve heyecanlarına dair hiç kuşku yok! Bütün mesele bu genç adamları daha etkin, daha verimli biçimde oynatmakta. İşte orada Slaven Bilic'in taktik anlayışı önem kazanıyor.

Bilic, dün Balıkesirspor karşısında Oğuzhan ve Sosa'ya 11'de forma vererek daha yaratıcı, daha üretken, daha baskılı bir oyun için sinyal verdi. Ne var ki Balıkesirspor da orta alanda kaybettiği toplara karşı savunmayı tahkim ederek kalesinin önünde hem alanı hem de zamanı daralttı. Bu baskı ve direniş oyununda Demba Ba yalnız kalan adamdı. Hem stoperlerin kucağında oynamak zorunda kaldı, hem de istediği toplarla buluşamadı. Balıkesirspor, Alanzinho, Gökhan, Sercan gibi yorgun oyuncularla yeni bir kadro kurmuş. Ama bu kadro Super Lig'i taşımaya yeter mi? Yetmez!

Bilic'in Sosa'nın sakatlığıyla oluşan sıkıntıyı ikinci yarı başında bir fırsata çevirdiğini gördük. Onun yerini alan Mustafa Pektemek'ti. Oğuzhan'ın akıllı ortasıyla Demba Ba'nın kaçırdığı topla buluştu, güzel bir kafa vuruşuyla da golü buldu. Yaşadığımız bu gerçeklik, Bilic'i bir kez daha düşündürmeli... Demba Ba tek santrfor olarak oynarsa, etkili ve verimli olma şansı sınırlı. Kaldı ki henüz formunu bulmuş da değil. Tottenham maçında sonradan oyuna katılan Mustafa bir penaltı kazandırdı. Dün de Demba Ba'nın yanında ikinci santrfor rolünü üstlenince Beşiktaş 3 puanı ve liderliği ele geçirdi.

Kuşkusuz hepsi de takdiri ve tebriki hak ediyor. Yine de benden söylemesi. Bu Demba Ba'nın yanında ikinci hücumcuyu cezaalanına sokmazsanız, Beşiktaş sıkıntıya girer. Senegalli de Almeida'ya döner. Bilic bir daha düşünmeli!


   
2014-10-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?