Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 25 Temmuz 2013

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Sarımsak bile ithal cari açık tabi patlar
Cari denge açığı, tasarruf kıtlığı veya harcama bolluğu olarak da düşünülmelidir. Bodrum'da markette satılan sarımsak bile ithal. Sarımsak ithali çok mu gerekli? Cari açık sorunu nasıl ortadan kalkar sorusu önümüzdeki dönemde Türk ekonomisinin en önemli sorunu haline geldi. Kamuoyundaki tartışmalarda enerji ithalatı ve ham madde ithalatı yapmaya mecbur olduğumuz ve bu ithalat ihtiyacımızın da giderek de artacak olması konuşuluyor, yazılıp çiziliyor. Çözüm olarak da tek bir yol olduğu konuşuluyor. Ürettiğimiz ürünlerdeki katma değeri arttırmak, bunun için de kendi bilimimiz ve teknolojimizi üretmeye soyunmak, kendi markalarımızı tasarımlamak, eğitim sistemimizi değiştirerek ucuz işgücü yerine daha yaratıcı ve verimli insanların üretim gücünden faydalanmak gibi konular gündemde tutuluyor. Tabii bir çok insan ekonomi denen şeyi anladıklarını düşünüyor. Ama bu böyle değil. konomistler problemleri kendi yaklaşımlarıyla, arz ve talep diye ikiye ayırarak analiz ederler. Ekonomide dengenin tanımı da bir fiyatta arz ile talebin birbirine eşit olması demektir. Bu yaklaşım da, cari dengenin de arz ve talep unsurlarına ayrıştırılarak analiz edilmesini gerektirir.
Cari denge açığı bir sonuçtur. Bu nedenle de cari açığın oluşmasına neden olan şeyleri analiz ederken de iktisatçı yaklaşımıyla nedenleri arz ve talep nedenleri diye ikiye ayırmak zorundayız.

Hep tek taraftan bakıyoruz

Tabii verimlilik artırılmalı ve arz gücü oluşturulmalıdır. Ama bu tek bacaklı bir bakıştır. Veya ihracatçılarını çok memnun eden ama ekonominin genelini çok zorlayan, yerel parayı devalüe etmek ise, yani yabancıya ürünümüzü ucuzlatan yaklaşım, gene salt bir yönden bakan, olayları sadece ihracat yönünden analiz eden ve dış talebi göz önünde tutan, yani salt dış talep yönüne bakan bir yaklaşımdır.

Tasarruf kıtlığı harcama bolluğu

Cari denge açığının önemli bir talep boyutu ise iç talep ile ilgilidir. Biliyoruz ki iç talep son elli yıldaki hızlı kentleşme ile çok artmıştır. Nüfusun genç olması da iç talebi çok artırmaktadır. Her kişi her şeyi derhal ve şimdi istemektedir. Cari denge açığı da sadece bir arz ve üretim sorunu değil, bu iç talebin de önemli bir sonucudur. İktisadi analizde çözümün önemli bir yarısı talep tarafına bakmayı gerektirir. Cari denge açığı, tasarruf kıtlığı veya harcama bolluğu olarak da düşünülmelidir.

Evlerimiz neden 300 metrekare?

Mercedes arabalar, dev cipler, ithal İtalyan mutfakları gerekli mi sorusu sorulmalı, neden evler 300 metrekare olsun diye de düşünülmelidir. Dün üç günlük bir tatil için bulunduğumuz Bodrumda sarımsak almak için gittiğimiz dükkanda ithal malı sarımsak satılmakta idi. Sarımsak ithali çok mu gerekli, üretelim dediğimiz zaman ise işin arz yönüne bakmaktayız. İthal sarımsağı almayı red etmek de işin iç talep yönü demektir. Ekonominin mantığı ve temel ilkeleri aslında basittir, tabii öğrenmeye çabalarsan! Kimse doğuştan iktisatçı değil!


   
2013-07-21
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?