Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Tura yeter
RB Salzburg, Avusturya futbolunun lokomotifi. Sponsor desteği sayesinde daha önce aynı bütçe düzeyinde olduğu Rapid-Austria gibi rakiplerinin artık en az iki katını harcayabiliyorlar. Houllier'nin uluslararası, Rangnick'in yerel vizyonundan faydalanıyorlar, isabetli transferler yapmışlar, tam anlamıyla bir proje takımı görüntüsündeler. Belki oyuncu listeleri, Kasımpaşa veya Bursaspor standardında ama onların üstüne bir de Avrupa tecrübesini eklemek gerek. Üstelik bir de sezona erken başlamanın, fizikman Fenerbahçe'nin önünde olmanın avantajıyla standartlarının biraz da üstünde gözüktüler dün gece.
Fenerbahçe'nin de böyle ciddi bir sınavda bence uygulaması gereken strateji, 'kaldığı yerden devam etmek' olmalıydı. Geçen yıl üç cepheyi sonuna kadar zorlayan ve Avrupa Ligi'nde son dörde kalan bir takımı temelden sarsıp, kartları yeniden dağıtmak, deyim yerindeyse 'Amerika'yı yeniden keşfetmek' manasızdı.
Zaten savunma mecburen sarsılmış, Egemen ve Gökhan'ın sakatlıklarına Yanal'ın tercihleri eklenince Fenerbahçe'nin tutarlı defansı, dört benzemeze dönmüş. Herhalde Yanal, savunmasındaki bu dağınıklığı gizlemek için sahaya maksimum ön libero sayısıyla çıkmaya çalışmış ama bu tercih de Fenerbahçe'nin en iyi bölgesini, hücumunu bozmuş!
Geçen yıl Fenerbahçe'yi üç cephede sonuna kadar götüren lokomotif, Kuyt-Webo-Sow'un performansı ve uyumuydu. Sow'un fiziksel olarak tam hazır olmamasına bir de Yanal'ın garip hücum organizasyonu tercihi eklenince ilk bir saatteki Fenerbahçe, geçen yılki Fenerbahçe'yle forması dışında bir benzerliği olmayan bir haldeydi maalesef. Neyseki son yarım saatte yapılan Sow/Alper değişikliğiyle taşlar yerine oturdu ve Fenerbahçe ihtiyacı olan golü attı Salzburg'da.
Fenerbahçe'nin önünde rövanş öncesi 6 gün var, sanırım bu 6 günde Sow da fiziksel eksikliğini tamamlayıp, İstanbul'daki rövanşa ilk 11'de çıkacaktır. Yanal'ın elinde geçen yıl Marsilya'yı, Gladbach'ı, Lazio'yu saf dışı etmiş bir oyuncu grubu var ve şu anda yapılacak en iyi şey, onlara özgürlük vermek. Taktik tahtasını bir kenara bırakıp 4-5 ay önce yaptıklarını tekrarlamalarını istemek. Eğer 6 gün sonra Kadıköy'e geçen sezonki Fenerbahçe çıkarsa, Salzburg'u farklı geçebilecek ve play-off turu öncesi moral bulabilecek kalite, bu formanın içinde fazlasıyla var.

   
2013-08-01
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?