Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Eski kodlar ve yeni gelişmeler
Geçen gün AK Parti teşkilâtından biriyle beraberdim. Gezi olayları sırasında, Bağdat caddesinde eşinin başörtüsü dolayısıyla tacize uğradığını söyledi. Üzgündü. Ben, Erdoğan'ın kutuplaştırıcı politikası buna sebebiyet verdi dedim ama sonra bu sözlerimin gerçeği % 100 ifade etmediği kanaatine vardım. Düşündükçe, AK Parti camiasının Gezi rahatsızlığının mahiyetini daha iyi anladım.
Türkiye'de bir kısım aydın, Beyaz Türk, eğitimli insan, sanatçı, çağdaşlığı kendi hayat tarzlarıyla sınırlayarak, yıllarca dindarlara tepeden baktı. Onların görünür olmalarından rahatsızlık duydu. Türban, "siyasi simge" gibi mütalâa edildi; okulda, Meclis'te, devlet dairesinde arz-ı endam etmesi istenmedi.
Seçkinlerin yönlendirdiği ya da desteklediği Gezi olayları, AK Parti'yle elde edilen demokratik kazanımlara tehdit gibi değerlendirildiği için, muhafazakâr kitlenin tepkisi de çok sert oldu. Anlamak yerine, nefis müdafaasına geçtiler.
Aslında AK Parti iktidarıyla birlikte başörtüsü toleransı artmışken, Gezi'nin niçin birçok mekânda türban reaksiyonuna yol açtığını iyi düşünmeliyiz. Makara geri sarıverdi. Neden? Çünkü eski kodlama yerinde duruyordu. Erdoğan'ın Başbakanlığına, onun temsil ettiği kimlik sebebiyle tahammül edemeyen bir kitle, tekrar eskiye avdet etti. İktidar aleyhindeki protestolar yaygınlaşınca, "çekelim kuyruğundan düşsün" hayalini kuranlar da oldu. Sadece hükümetin icraatını beğenmedikleri için değil; tabii bunun da rolü var. Otoriterleşmenin, "Ben yaptım oldu" zihniyetinin, medyaya yönelik baskıların... Ama AK Parti kadrosunun "dindar ve başörtülü" olmasından kaynaklanan rahatsızlık da göz ardı edilmemeli. Bu hazımsızlık zaman zaman alaycı, bazen de öfkeli bir dille Gezi eylemlerinde dışa vurdu.
Dolayısıyla kutuplaşma, sadece Erdoğan'ın sert ve buyurgan üslûbundan değil, Türk toplumunda, cumhuriyetin kuruluşundan beri mevcut olan "ötekileştirici-aşağılayıcı" tavırdan da beslendi. AK Parti'yi bir "müdafaa hattı" oluşturmaya, işte bu zihniyet sevk etmiş olabilir.
Hâlâ korkuların dinmediğine şahit oluyoruz. Eylül sendromundan söz ediliyor. Eğer üniversitelerin açılmasıyla bir hareketlenme başlayacaksa, olumsuz gelişmeleri, sertleşerek, polisi kampusa sokarak değil, diyalog kurarak, gençleri kucaklayarak engelleyebiliriz. Milli Şef ve 28 Şubat travmalarından kurtulmanın zamanı geldi.

BDP-HDP
Öcalan, "BDP yerine HDP (Halkların Demokratik Kongresi-Partisi) kurulsun ve mahalli seçimlere HDP ile girilsin" demiş. Amacı, sadece Kürtlerle özdeşleşen BDP'nin yerine Türkleri de kucaklayan bir siyasi oluşumun kurulması. Bence partinin isminin değiştirilmesine gerek yok. Barajın düşürülmesi için ısrar edilmeli. Baraj düştüğü takdirde, BDP, Türkiye'nin her bölgesinden destek bulabilir. Türklerin BDP'ye oy vermesi, terörden tamamen vazgeçilmesine ve meşru zeminlerde siyaset yapılmasına bağlıdır; isim değişikliğine değil.

Gezi ve 312
Mehmet Ali Şahin, Gezi eylemlerinin, müebbet hapsi öngören 312'nci madde kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. "Bu eylemleri başlatıp, yönlendirenler hükümeti devirip, görevden uzaklaştırmayı amaçlamaktadır" dedi. 312'nci madde, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen engellemeye teşebbüs eden kimseyi ağırlaştırılmış müebbet hapis" cezasına çarptırıyor.
Mehmet Ali Şahin gibi demokrat bir insandan bu yorumu duymak beni şaşırttı. Bir ceza maddesini uygulamak için sebep/sonuç ilişkisini somut delillerle ortaya koymak gerekir. Başbakanlık ofisine yürümek ve protestoyu o mekânda sürdürmek, nasıl 312'nci madde kapsamına giriyor? Topluluğun içinden kimileri polise karşı şiddet kullanmış olabilir ya da birkaç kişi büroyu basmayı bile düşünmüştür. Ama Gezi olaylarını topyekûn darbe maddesi içinde değerlendirmek akla ziyan. Türkiye'yi daha büyük bir çıkmaza sokmak istiyorsak, Gezi'den tutuklananları 312'den yargılayabiliriz.


   
2013-08-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?