Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
The Times imzacılarına dava ve davet
AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu'nun oturduğu Zeytinburnu Merkez Efendi Mahallesi'nde sokak iftarındayız. Küçük meydana kurulan masalar (1500 kişi) iftar saatine yakın doluyor. Ramazanın, şehir yaşamı nedeniyle fazla görüşmeyen komşuları bir ortak mekânda buluşturması hoş bir gelenek olmuş. Herkes çok memnun... Ayrıca eskiden sadece yoksulların katıldığı bu tür iftar sofralarına şimdi her kesimden insan katılıyor.
AK Parti İstanbul İl Başkanı Babuşçu, şu ana kadar 772 mahallede iftar kurduklarını söylüyor. Ciddi bir rakam... Bu yaklaşık 2 milyon insan demek.
Babuşçu ile kısa da olsa önümüzdeki yerel seçimleri ve gündemi konuşuyoruz. Şu tespiti ilgimi çekiyor:
"Sokak iftarlarımıza katılım Gezi sonrası yüzde 30 civarında arttı. Bence halk demokrasiye ve sivil siyasete sahip çıkıyor." Adı AK Parti'nin İstanbul adayları arasında geçtiği için Babuşçu'ya İstanbul seçimlerini ve Sarıgül'ü de soruyoruz. Kendisiyle ilgili bir şey söylemiyor ama şunu belirtiyor:
"Ortaya bir sürü anket çıkıyor. Ciddiye almıyoruz ve işimize bakıyoruz. Şu anda AK Parti'nin oyu yüzde 50'nin üzerinde. Vatandaşla ilişkimiz çok iyi. Sürekli iç içeyiz."
AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, son günlerde çok tartışılan The Times'da yayınlanan sanatçılar bildirisiyle ilgili de ilginç bir çıkış yapıyor. AralarındaSusan Sarandon, Sir Ben Kingsley ve Sean Penn gibi ünlülerin de bulunduğu imzacıları, Türkiye'ye yönelik suçlamaları nedeniyle yargıya taşıyacaklarını söylüyor ve ekliyor:
"Bunun için yurtdışındaki hukuk bürolarıyla görüşüyoruz. Bundan vazgeçmeyeceğiz ama şunu da yapacağız. Hukuk mücadelemizi sürdürürken o isimleri Türkiye'ye davet edeceğiz. Gelip gerçeği burada görsünler."

Gürsel Tekin'in öngörü cevabı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in Sarıgül'e ilişkin kulislerde konuşulan iddialı tutumunu yazınca Tekin'den cevap geldi. Hem de maille... İşte o mail:
"Sayın Mahmut Övür,
Siyasal yaşamımda bütün öngörülerimin ve iddialarımın arkasında olduğumu en iyi siz bilirsiniz. 'Yanıldı' iddialarınız, kamuoyu yoklamaları ile ilgiliyse bana sorsalar bir siyasetçi olarak bu iddiamı bugün de tekrarlarım. Bunun dışında siyasal öngörülerimin hiçbirinde yanılmadım ve yarın da yanılmayacağım. Sizinle en son 1 yıl önce bir pastanede görüştüğümüzde önümüzdeki süreçte bizleri bekleyen zorlukları size söyledim ve eminim ki en iyi siz hatırlarsınız.
Sarıgül kısmına gelince bileğimi falan kesmem, partimiz herkese açıktır ve herkes istediği zaman CHP'ye gelebilir. Bu dedikoduları kimden duyduysanız yalandır.
Yeni öngörülerimi merak ediyorsanız en kısa zamanda size bir mail gönderebilirim.
Saygılarımı sunuyorum.
Gürsel TEKİN"
Sayın Tekin; sadece mailinizi vermek isterdim ama şunları söylemeden edemeyeceğim:
Son dönemi saymıyorum, her CHP kurultayında "büyük değişim olacak" dediğiniz halde olmadığını ve 2007 başında "İki ay içinde AK Parti gidecek, çok şey değişecek" dediğinizin de çıkmadığını sadece ben değil bütün çevreniz biliyor. Elbette buna rağmen yeni öngörülerinizi merakla bekliyorum.
Kahvenin 40 yıl hatırı var derler ama mailin ne kadar bilmiyorum. Dostlar maille değil yüz yüze görüşür.

   
2013-08-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?