Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
YAŞ kararlarının anlamı
Son birkaç gündür yoğun biçimde Yüksek Askeri Şûra'dan çıkacak kararlar tartışılıyor. Bu da Türkiye'nin hâlâ eski alışkanlıklarını aşmadığını ve normalleşemediğini gösteriyor.
Allah'tan güçlü bir sivil irade var ve yavaş da olsa süreç kendi mecrasında akıyor.
Son YAŞ kararlarında bir kez daha bunu gördük.
Hükümet, TSK yönetiminde kiminle çalışmak istiyorsa onu göreve getirdi.
Böylece o klasik darbeci geleneğin bir dayatması olarak topluma sunulan"teamüller" değil, sivil iradenin istemi gerçekleşti.
Bu açıdan üzerinde en çok durulan isim, Jandarma Genel Komutanı OrgeneralBekir Kalyoncu'ydu. Adı Şırnak'taki kitapçı baskınından Ergenekon'a birçok yerde geçiyordu.
Ordu'nun eski alışkanlıklarıyla Kalyoncu adı arasında sıkı bir ilişki vardı.
Bu nedenle son birkaç gündür siyaset kulislerinde çok konuşuldu ve emekli edilip edilmeyeceği merak edildi.
Hatta imalı manşetler bile atıldı.
Belki 2003'lerdeki "Genç subaylar rahatsız" gibi manşetler veya 2010'lardaki"Bakalım Necdet Özel de bu mekânlara girebilecek mi?" gibi satır arası sert mesajlar verilmedi ama zamana ve zemine uygun niyetler ortaya kondu.
Ama tutmadı.
TSK İç Hizmetler Kanununun 35'inci maddesini değiştiren sivil irade, bu kez de"Yeni Türkiye" doğrultusunda tercihini kullandı. O tercihlerden biri Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'dı. Önünde iki general varken KKK'lığına getirildi. Eski Türkiye'yi özleyenleri ise emekli edildi.
Türkiye'de ilginç olan şu; askerler değişime uyum sağlarken ne yazık ki siviller olup biteni anlamakta zorlanıyor.
Şimdi sıra Genelkurmay Başkanlığı'nın Sivil Savunma Bakanlığı'na bağlanmasında ve askeri eğitim sisteminin değiştirilmesinde...

Bodrum, İstanbul'un kopyası olmasın

Türkiye'nin gözde tatil beldelerinden Bodrum Yarımadası şu sıralarda bir hayli hareketli... Hem ilk kez 11 belde belediyesi teke ineceği için seçim heyecanı yaşanıyor hem de müthiş bir yatırım atağı var.
Yerel seçimlerle ilgili kulisleri önümüzdeki günlerde yazacağım. Yatırım konusuna gelince... Biri Yalıkavak diğeri Türkbükü'nde iki yatırımdan söz edeceğim.
Bodrum'da nereye gitseniz öncelikle Azeri İşadamı Mubariz Mansimov'un Yalıkavak Marina'sında yaptıkları konuşuluyor. 40 milyon euroya alınan marinaya 100 milyon euroyu aşkın yatırım yapılarak ortaya modern bir yat limanı çıkmış... İçinde İstanbul'dan taşınan ünlü restoranlar ve barlar var. Büyük çoğunluğunuDoğuş Grubu işletiyor. Dünyanın en zengin yatları şimdi o limana demir atıyor.
Bodrum'a yabancı turistin gelmesi açısından önemli bir yatırım. Ancak şöyle bir sitem de var: "Burası biraz Mubariz Cumhuriyeti oldu"
Yalıkavak'taki bu hareketlilik ister istemez komşu beldeleri de etkiliyor. Özellikle Türkbükü sakinleri "Acaba bizim mekânları öldürür mü?" kaygısı taşıyor. Kaygı yersiz gibi çünkü Türkbükü, Arnavutköy Balıkçısı, Biber, Sess gibi çok sayıda yeni mekânla çeşitlenmiş ve hâlâ çok gözde...
Ama en önemlisi Türkbükü'nü daha üste taşıyacak Mandarin Otel ve villaları... İş adamı Vedat Aşçı, dünyanın en zenginlerinin kalmak istediği otel ve villalar için 500 milyon euroyu aşan bir yatırım yapıyor. Şimdiden rezervasyon için sıraya girildiği söyleniyor.
Bodrum'un ekonomisi hızla gelişiyor ama Bodrumseverler de uyarıyor:
"Ne olur İstanbul'un kopyası yapmayalım..."

   
2013-08-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?