Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
The Washington Post'un hikayesi
The Washington Post normal günlerde 470 bin, hafta sonları 840 bin satan bir Amerikan gazetesi.
Toplam 740 kişinin çalıştığı bu gazete 'amazon.com' satış sitesi sahibi Jeff Bezos'a 250 milyon dolara satıldı. 1838 yılında yayına başlayan Washington Post'u 1933 yılında iflas masasından 825 bin dolara Eugene Meyer isimli Musevi asıllı bir banker satın almıştı.
Bankerlikten para kazandıktan sonra Washington'da politikacılarla dostluğu ilerleten Eugene Meyer, 1930-1932 yılları arasında ABD Merkez Bankası Başkanlığı'nda (Federal Reserve Board) bulunmuştu. Dünya Bankası kurulduğunda da bankanın ilk başkanı oldu.

Damat patron oldu
Eugene Meyer zarar eden gazeteyi 'prestij' için almıştı. 1947 yılında tüm hisselerini damadPhil Graham ile kızı Katherine'ye devretti. Devri yaparken 'Hiçbir erkek karısının patronluğundan hoşlanmaz' diyerek hisselerin çoğunu da damadına verdi.
Askerlik dönüşü kayınpederinin ısrarıyla gazetede çalışmaya başladıktan beş ay sonra gazetenin başına geçen Phil Graham, gazeteyi kâra geçirdi. Saygın bir gazete haline getirdi. Fakat sonra ruh sağlığını kaybetti. Alkol bağımlısı oldu, 1969 yılında evinde tabancayla intihar etti. Kocasının ölümü ile Katherine ‘Kay' Graham 1969 yılında Washington Post ile gruba bağlı tüm yayın işletmelerinin başına geçti. 1979 yılına kadar icranın başında kaldı. 1979 yılında 'Yönetim Kurulu Başkanlığı' görevini koruyarak icrayı oğlu Donald Graham'a devretti.
Grup gazete, dergi, radyo, TV istasyonları ile yılda 2 milyar dolar kazancı olan en kârlı basın kuruluolmuştu.
Kay Graham'dan sonra oğlu Donald ve torunu Katharine gazetenin başına geçti. 2001 yılında 84 yaşında ölen Kay Graham'in hayat hikâyesi 'Kişisel Tarih' başlığıyla yayımlandı. (Katharine Graham, Personal History, Alfred A. Knopf, New York, 1997, 642 sayfa, 29.95 $)
Bayan Graham'in 'Kişisel Tarih'inde, sadece Washington Post gazetesinin satın alınışı ve gelişmesi hikâye edilmiyor, Washington'da siyaset ve ekonomi çevrelerinde altmış yılda olan biten de anlatılıyor.

Gazete için 7 ilke
Babası Eugene Meyer'in 5 Mart 1935 tarihinde gazete çalışanlarıyla yaptığı bir konuşmada sıraladığı 7 temel ilkeyi kızı Kay Graham, 'Kişisel Tarih'inin 63'üncü sayfasında söyle naklediyor:
1) Bir gazetenin ilk sorumluluğu gerçek olduğuna inanılanları okuyucularına aktarmaktır.
2) Gazete sadece Washington'da, Amerika'da değil dünyada olup biten her türlü olayın tamamı hakkında okuyucularına bilgi vermek zorundadır.
3) Gazete olayları izler ve aktarırken adileşmemek, saygın olmak, kibar olmak zorundadır.
4) Gazetede hem gençlerin hem yaşlıların ilgi duyacakları haberler yer almalıdır.
5) Gazete, halk için haber vermelidir.
6) Gazete halk için, kamu yararı için yapacağı yayınların faturasını ödemeye hazır olmalı, bundan çekinmemelidir.
7) Gazete her zaman halkın yanında olur, kamu yararını gözetir.
Katherine Graham'in 'Kişisel Tarih'inde bir gazetenin nasıl yönetildiği ve gazete yönetiminin politikacılarla ilişkileri konularında geniş bilgiler var.

   
2013-08-07
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?