Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
İmajı ve gerçek farklı
Bayern ve Barcelona olmadığı için mutlu Manchester United ya da PSG olamadığı için mutsuzum.Yaşanan Chelsea sevinci biraz fazla.

Evet Chelsea'den 6 puan alan Basel Steau ve Schalke'den sadece 2 puan alabildi ve bu Londralılar'ı açmak için bir anahtarın var olduğunu gösterir. Ancak Chelsea'nin de Schalke'yi her iki maçta 3-0 yendiğini unutmamak gerekir.
Chelsea en iyilerden değil. Ancak imajı gerçek gücünden çok daha kötü. Chelsea liderin sadece 2 puan gerisinde lig 3.'sü. Ciddi bir garanti golcü sorunu yaşıyorlar. Ve evet çok gol yiyorlar. Ancak bu da İngiltere standartlarında. Lider Arsenal'den 1 fazla, City ve Liverpool'la aynı.

Chelsea'yi Basel maçlarını 90 dakika seyrettikten sonra şu şekilde değerlendirmek mümkün.
Ciddi bir duran top karşılama sorunları var. Altı pas civarına atılan serbest vuruş ve kornerlerde sıklıkla pozisyon veriyorlar. Bir İngiltere alışkanlığından olsa gerek Cech hep çizgide kalıyor. Doğru ön direk organizasyonalarıyla pzoiyon ve gol bulmak çok zor olmaz. Burada Drogba büyük silah olacak.
Seyircinin onu çok sıcak karşılayacak olması da tansiyonu düşürür. Muhtemelen sahada en sevdikleri adam Galatasaray forması giyiyor olacak.
Basel karşısında çabuk akın yönünü değiştirdikleri kontra toplarda da sorun yaşadılar. Savunma bir tarafa yüklendiğinde ters kanatta adam kaybediyor.
Galatasaray eğer kanat sorununu çözebilirse rakibe ciddi sorun yaşatır. Ancak Sarı-Kırmızılılar'ın halihazırdaki en net, belirgin sorunu da bu. Eğer iki yönlü bir sol bek alınacaksa bundan daha uyugun bir zaman olamaz. Eğer bulduysanız hemen alın...
En büyük avantaj ise iç sahada 1-0 öne geçtikten sonra 1-2 yenik duruma düşmeleri sürecinde yaşandı. Mourinho'nun sıklıkla altını çizdiği garanti golcü sorunu başlarını ağrıttı. Bu seviyede yapılamyacak hücum hamlıklarına imza atarak çok poziyon harcadılar. Ligde ilk dörtteki takımlar arasında en aza gol atan olamaları bu açıdan sürpriz değil.
Ligde attıkları gollerin sadece 8'ini santrforların atmış olması da bu durumu gözler önüne seriyor. En fazla atanın ise 3 golü var. Öte yandan gol yükünü çeken bir orta sahanın varlığı ise can sıkıcı. Hemen her oyuncuyla bunu sağlıyorlar.

Sadece Drogba yetmez

Galatasaray'ın önümüzdeki iki ayda öncelikle kanat hücumu konusunda ciddi bir ilerleme sağlaması şart sadece göbekten ve Drogba üzerinden işi halletmek kolay değil. Real Madrid'den kötü Juventus'tan iyi bir rakip var karşısında.
Eğer geniş alanda saldırmak mümkün olursa, Galatasaray bunu yapabilirse tur imkansız değil.
Duran topları iyi kullanıp direkt 6 pası gören sert ortalar sonuç getirir. Üzerinde israrla durmak gerekir.
Real gibi yüksek oranla gol bulabilen bir rakip yok. Bu iyi ama çok
iyi ve geniş alanda hücum edebilen dinamik bir orta saha var. Melo Selçuk ve Sneijder'in %80 form yakalaması zaruri.
Elde Basel anahtarı var. Ve bu geçen sene Real karşısındaki Dortmund anahtarından çok daha kolay ulaşılabilecek bir yerde duruyor.
En kötü kura değil, ama en iyisi de değil...

   
2013-12-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?