Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
Herkes O'nu Okuyor
  Bediüzzaman Hazretleri 19. Söz isimli risaleye İmam-ı Rabbani'nin Mektubatında geçen bir beyit ile başlıyor:

Vema madahtu Muhammedin bi makaleti 
Velakin madahtu makaleti bi Muhammedin (asm)

Anlamı kısaca şöyledir: 'Ben sözlerimle Muahammed'i (asm) övmüş, güzel gösermiş olmadım; aksine Muhammed aleyhissalatü vesselamdan bahsetmekle, sözlerimi güzelleştirmiş oldum.'

  Evet Efendimizin (asm) misafir olduğu her sohbet güzeldir. Çünkü o sohbete Allah ve Resulünün boyası karışmıştır. Yine o boyanın renk ve güzelliği tarif edilemeyecek kadar güzeldir. Bu alemde ne varsa O'nun yüzü suyu hürmetine yaratılmıştır. Varlığın gayesidir. Herşey O'nunla anlam kazanır. O olmayınca varlık anlamını kaybeder. Sahabe Efendilerimiz bu hakikati anladıkları için, Efendimize hitap ederken, 'Anam babam tatlı canım sana feda olsun ey Allah'ın Resulü' diyorlardı.

  Bediüzzaman Hazretleri 4.Lem'a isimli risalede Sünnet-i Seniyyenin geniş caddesinden bahsediyor. İnsanlığın yolunu şaşırmadan yürüyebileceği yegane yolun sünnet yolu olduğunu söylüyor ve konuyla ilgili bir de Hadis-i Şeriften bahsediyor: 'Size iki şey bırakıyorum. Onlara uysanız kurtulursunuz. Biri Kitabullah, biri Al-i Beytim.' Al-i Beytten kasdın Sünnet-i Seniyye olduğu aşikardır. Üstad Hazretleri bu kısmı açıklarken, 'Çünkü Sünnet-i Seniyyenin menbaı ve muhafızı ve her cihetle iltizam etmesiyle mükellef olan Al-i Beyttir' der.

  Efendimizin asırları aşıp gelen kutlu hayatı ve sergilediği örnek çözümler yine Üstadın tabiriyle 'hutbe-i ezelidir'. Yani hiçbir dönemde kıymetini yitirmeyecek ve her dönemde müminlerin yolunu aydınlatacaktır. Bu yolun alternatifi yoktur. Sünnet yolunu terkedenler kendilerine zarar verdikleri gibi temsil ettikleri dini de yanlış gösterirler. Suudi Arabistan'da Vahabiller Efendimiz için haşa 'postacıydı' diyor ve o okyanustan nasiplenemiyorlar. Yine Şiiler Sünnet caddesinden çıkarak bir çıkmaz sokağa kendilerini hapsediyorlar.

  Bu gün Efendimizin (asm) hayatını okumaya her zamandan daha muhtacız. Okumaya, öğrenmeye ve uygulamaya ihtiyacımız var. Sözde değil özde olması için okunmalıdır. Okudukça sosyal problemlerimiz çözülecek ve okudukça evimiz barkımız şenlenecektir. "Bana göre" demek yerine sünnete göre, dediğimiz zaman meselelerin çözüldüğünü görecek ve hadiseler anlam kazanacaktır.

  Şimdilerde Efendimizin (asm) örnek hayatı ile ilgili bir kampanya var. 'Herkes O'nu Okuyor' isimli bir yarışma ile bu yüce gayeye hizmet ediliyor.
www.herkesonuokuyor.com sitesinden yarışmaya kolayca müracaat yapmanız mümkün. Yarışma ile ilgili üç kategori düşünülmüş: Ortaokul öğrecileri için Rahime Kaya'nın Efendiler Efendisi Hz. Muhammed kitabı. (Muştu Yay.) Lise dengi öğrenciler için Reşit Haylamaz'ın Efendimiz kitabı (Muştu Yay.) ve lise üstü herkes için Muhterem Fethullah Gülen'in değişik dünya dillerine çevrilmiş eşsiz eseri, Sonsuz Nur (Nil yay.) seçilmiş durumda.

  Yarışma için çamsakızı çoban armağanı nevinden bir de ödül düşünülmüş. Sponsor işadamlarının desteğiyle, Kutlu Doğumun 1443. Yılı ansına, 1443 tane Umre, 1443 tane Aypet ve 1443 tane dizüstü bilgisayar talihlilerini bekliyor. Müracaat edenler kendilerine yakın adreslerde 2 ile 12 Nisan tarihleri arasında herhangi bir seansa katılabilecekler. Her seansın soruları farklı olduğu için sınavın anlamı korunmuş olacak.

  Neticeyi kelam, alemlerin Efendisinin örnek hayatını bilmeyen kalmasın. Öyle bilinsin ki yaşadığımız her problemde, çözüm önerisi sunarken, 'Efendimiz şöyle yapmıştı' diyenlerimiz çoğalsın ve Yüce Rabbim O'nun himmet ve şefaatinden hepimizi nasipdar eylesin. Evet bu gün HERKES O'NU OKUMALIDIR.

@kimyaci64


   
2014-03-16
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 2 yorum
Şerif Demirel
2014-04-03 12:14:49    ip: 212.156.13???
Yazının başındaki beyit Hasan Bin Sabit (ra) a aittir. Şiiri İmam-ı Rabbani Hazretleri iktibasla eserine almıştır. Kaynak Sonsuz Nur 1.cilt sayfa 48
.......................................................................................................................................................................
M.Özbilen
2014-03-16 20:49:28    ip: 85.109.180???
Girişteki o beyit İmam-ı Rabbani Hz'ne aittir (Mektubat, 44.Mektub)
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları