Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Üzümdeki Çıkmazımız!
Ülkemizin her köşesinde olduğu gibi ilimizde de seçim çalışmaları bütün heyecanı ile devam ediyor. Yönetime talip olan yönetici adayları, kendilerini ve projelerini tanıtmaya çalışıyorlar.
Pazar sabahı televizyonu izlerken, kanallardan birinde Hatay ilindeki 30 Mart seçim yarışını izledim. Adaylar, Hatay için yapmak istediklerini heyecanla anlatıyorlar.
Özellikle Sadullah Ergin'in, benim yıllar önce yazarak fikir babalığı yaptığım Amanos tünellerinin delinmesi ile ilgili projenin yapımına yakında başlanacağını söylemesi, bir Kilis sevdalısı olarak beni de çok etkiledi.
Çünkü bu proje ile Kilis'imiz kabuğunu kıracak. Polateli Şahinbey OSB miz hızla tüten bacalarla dolacak. İşsizimiz kalmayacak, ürünlerimiz, arazilerimiz değerlenecek ve zenginleşeceğiz. Bizler ilimizin park ve bahçeleri ile ilgilenirken, adeta hızla yaklaşan küçük kıyameti görmezden gelmemeliyiz.

Birçoklarımız için önemli bir gelir kaynağı olan üzüm, bu üretim döneminde gereken tedbirleri almazsak bizi üzecek gibi görünüyor. Bilindiği gibi, Suma artık üzüm almayacak. Peki, o zaman ne olacak? Üretici üzümünü nerede değerlendirecek? Bugüne kadar üzümümüzün yüzde doksanını suma alıyordu.

Çünkü özel sektörün çoğunluğu da, üreticilerden üzümü toplayıp kamyonlarını yine Suma'ya gönderiyorlar, aracılık hizmeti olarak da ufak bir pay alıyorlardı.
Artık Suma kapatıldığından bunların da üzüm almaları mümkün değil. Çok az sayıdaki birkaç tüccarın insafına mı kalacağız? Eğer gereken tedbirler alınmazsa hem üzümümüz çok ucuza gidecek, hem de sattığımız ürün bedellerini dahi almakta sıkıntılara düşeceğiz. Seçim çalışmaları, günübirlik hedefler olmamalıdır. Bugün seçmenleri etkileyen en önemli şeylerden biri, uzun vadeli vizyon projelerdir.

AK Parti, bu misyonun liderliğini yaptığından yüzde ellilere varan halk desteğini bulabilmektedir. Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılını kutlayacağımız 2023 ve Anadolu'nun kapılarının Türklere açılışının bininci yıldönümü olan 2071 hedeflerinde hayalleri zorlayan projelerinin olması, AK Partiyi vazgeçilmez yapmaktadır.

Geçen 11 yılda yapılanların göz önünde olması da bu teveccühü haklı kılmaktadır. Daha önce birçok defalar yazdım. Devletçilik, bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için günümüzde geçerliliğini yitirmiş. Bunun sonucunda da iktisadi işletmeler özelleştiriliyor.

Bunun yanında devlet de bölgelerin kalkınmalarına, ürünlerinin değerlendirilmesine yönelik projelere bazen hibe bazen de faizsiz kredilerle destekler veriyor. Bizim Kilis halkı ve girişimcileri olarak ürünlerimizi değerlendirecek tesisleri acilen kurmamız gerekiyor. Suma veya benzeri kurumlara muhtaçlığımızı azaltmamız, alternatif ürünlere yönelmemiz gerekiyor.

Nakliyede, iletişimde eskisi gibi sıkıntılar yok. Bir günde internetten birçok pazarlara ulaşabiliyor, yapılan otoyollarımız ve havalimanlarımızla ürünlerimizi dünyanın her yerine dilediğimiz gibi hızla ulaştırabiliyoruz. Belki de tek eksiğimiz, yönetime talip olanların, bu konuları zamanında anlayarak gerekli tedbirleri alamamalarıdır. Bu konu, önümüzdeki yaz başta vekillerimiz olmak üzere, valimizin ve belediye başkanımızın başını ağrıtacak. İnşallah tedbirlerini alıyorlardır.

İpek yolu Kalkınma Ajansı ve KOSGEP de bu konuya acilen eğilmeli, teşvikleri dağıtırken üzümümüzü pekmez, sucuk, bastık, muska üretimleriyle değerlendirecek olanlara gereken kolaylığı sunmalıdır. Şimdiden gerekli mercilere bu baskı yapılmalıdır. Rahmet yağışlarının devam etmesi dileklerimle kalın sağlıkla... 

   
2014-03-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları