Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
Oylara Dikkat!
2011 Genel Seçimlerinde İstanbul Bağcılar'da Cihan Haber Ajansı adına sandık müşahidi idim. Gayet sakin, gürültüsüz bir oy kullanmadan sonra sandık açıldı ve parti gözlemcilerinin huzurunda sayımlar yapıldı. Orada bulunan herkesin dikkatini çeken bir husus vardı. Sanki bazı oylar kasten geçersiz yapılmıştı. Neden mi? 2011 yılında seçim öncesi ortalıkta bir söylenti vardı. BDP büyük şehirlerde bağımsız adaylarını kazandırmak için vatandaşını oya zorluyordu. Yine seçimden önce çok sayıda oy pusulasının ortalıkta dolaştığı söyleniyordu. Ben bu söylentilerin asılsız olduğunu düşünüyordum. Ta ki sandıktan çıkan oy pusulalarını görünceye kadar!

Müşahidi olduğum sandıkta tam 13 oy bir birine benziyordu ve geçersiz sayıldılar. Çünkü 'EVET' mührü her partinin üzerine vurulmuştu. Böyle bir oy pusulası bir sandıkta ihtimal hesaplarına göre en fazla bir veya iki tane çıkardı. Ayrıca o gün başka müşahit arkadaşlara durumu anlattığımda onların da benzer oy pusulaları gördüklerini öğrendim. Artık şüphem kalmamıştı. Şimdi yapacağım tahmini galiba sizler de yapıyor olmalısınız. Seçimden bir iki gün önce BDP li bazı kişiler İstanbul da Doğu ve Güneydoğu kökenli vatandaşları ziyaret ediyor ve tercih ettikleri bağımsız aday adına 'EVET' mührü vurulmuş oyu veriyor, olmalıydılar. Onlardan boş oy pusulası getirmelerini istiyor ve belki de tehdit ediyordular. Tabi vatandaş içine sinmedi ise kaşeyi diğerlerine de vurarak oyunu geçersiz yapıyordu. Benimkisi dediğim gibi yorum...

Söylediklerim geçen seçimdeki şaibelerdi. Önümüzdeki seçim için de bazı şaibeler dolaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Esenyurt'ta 30 kadar EVET kaşesinin çalındığı gazetelerde yazdı. Demek ki birileri yine benzer hesapların peşinde. Oy kullanmak, yaşı tutan her vatandaşımızın hakkıdır. Yine sonuçların şaibesiz olması her vatandaşın beklentisidir. Bu konuda YSK ya çok iş düşüyor.

YSK, ortalıkta dolaşan şaibeler için bir önlem alacaktır bundan eminim. Fakat benim de bazı tavsiyelerim var. Bu tavsiyelerimi şöyle sıralayabilirim:

1.  Seçim öncesi EVET mührünün karakteri değiştirilse: Evet veya evet gibi... Seçim günü, oy Pusulasındaki uygunsuz kaşeler geçersiz sayılsa...

2.  Mürekkebin rengi değiştirilse ve hatta renk farklılığı çoğaltılsa: Mesela 111.sandıkta kırmızı, 112.sandıkta lacivert gibi. Bu olay önceden hazırlanmış sahte oyları geçersiz yapacaktır.

3.  Sandık başkanlarına müşahitlerin huzurunda tutanağın fotoğraflı onayı yapılsa ve oylar öyle teslim edilse.

Unutmayalım, demokratik bir seçim hakkımızdır. Hiçbir partinin veya adayın hakkı yensin istemeyiz. Ancak şaibelerin ortadan kaldırılması da hakkımızdır. 30 Mart tarihi demokrasinin ve kardeşliğin kazandığı bir tarih olsun.

@kimyaci64


   
2014-03-26
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları