Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Ş.Mehmet ÇET
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yerel Seçimler
Ülkemiz 2013 yılının ikinci yarısından itibaren başlayan, fiilen son üç aydır yerel seçimler kampanyaları ile son dönemece girildi.

30 Mart 2014'te yapılacak yerel seçimlerin Diyarbakır'ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Belediye başkanlığına talip olan adaya başarılar diliyorum.

Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanlığına talip olanlara şunları hatırlatmakta fayda var.

Belediyelerin asli görevlerinden olan çarpık kentleşme, ulaşım, temizlik ve alt yapı önemli görevlerindendir. Diyarbakır'ın sorunları nelerdir ve sorunların çözümü kapsamında projeler geliştirmesi ve projelerin uygulanması bilgi ve birikimine sahip olması gerekmektedir. Diyarbakır'ın kültürünü ve tarihini bilip araştırması gerekir.

Diyarbakır'ı yönetmeye talip olurken her türlü siyasi ideolojiden ve düşünceden uzak, hizmet odaklı, uygulanabilir, gerçekçi projeler ve buna paralel olarak ta çözüm üretmeleri lazım; çünkü yıllardır hizmet odaklı olmayan bir yönetim tarzı ile kentimiz yönetildiğinden şimdi Diyarbakır'ımızın hizmete her kentten daha çok ihtiyacı var.

Şehrin hızla büyümesi, yapılara talebin artması ve buna paralel olarak da rant'ın yükselmesi imara aykırı, kaçak yapılaşmayı beraberinde getirmektedir. Özellikle belediyelerin yetersiz kalması şehir yaşamını ciddi tehdit eden boyutlara çıkmaktadır. Gecekondulaşma, imara aykırı yapılar ve aşırı imar izni çarpık yapılaşmaya sebep olmaktadır.

Diyarbakır'ın ciddi trafik sorunları var. Kent genelinde ciddi bir problem oluşturan trafik sorunu ile ilgili yönetime talip olanların projelerini, çözüm ve yol haritalarını halka sunmaları gerekmektedir. Yollara baktığımızda özellikle mesai ve okul saatlerinde trafik bir azap olmaya başladı. Bazı bölgelerde 5 dakikalık yolu 20-30 dakikada ancak gidile biliyor.   

Diyarbakır'ın otopark sorunu var. Çözümleri nelerdir.         

Diyarbakır'ın kent içi ulaşım sorunu var. Belediye ve halk otobüsleri, minibüs ve ticari araçlar da şehir içi ulaşımın vazgeçilmez unsurları olmasına karşın trafik kurallarına riayet etmeleri bağlamında denetim yok denecek kadar az. Bu araçları kullanan sürücüler kendi başına buyruk.

Diyarbakır'ın ciddi temizlik sorunu var.

Devlet'ten aynı oranda pay almasına rağmen Diyarbakır'ın benzer büyüklükteki büyük şehirlerden geri kalmasının sebepleri neler olduğunu ve başkan adaylarının çözümünün ne olacağının önceden belirtmeleri gerekir.             

Doğup büyüdüğümüz, yaşadığımız şehir'e karşı sorumluluğumuz var. Bizlerin insanı temel alan, katılımcı ve çoğulculuğu benimsemiş, hizmeti esas alan, birilerinin emrinde olmayan adayın iş başına gelmesi, projeleri olan ve gayesi hizmet olanı iş başına getirmek bizlerin görevleridir.

Diyarbakır da son dönemlerdeki seçimler hizmet odaklı olmayıp salt ideolojik bağlamında alınan sonuçlar olduğundan yönetime gelenlerinde hizmet yapma anlamında halka hesap verme gibi bir sorumluğu bulunmaması yıllardır yerel hizmetler bakımından Diyarbakır'ın kalkınmasına, gelişmesine belediyecilik alanın da ilerlemesine katkı sağlamadığı çevre illerle mukayese edildiğinde apaçık gözler önüne serilmektedir.

Günün sözü: Seçim kurşundan güçlüdür. ( Abraham Lincoln )

Kalın sağlıcakla.   
2014-03-27
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları