Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Şubat 2016
Adem GÜRSAL
Adem GÜRSAL kimdir?
OBJEKTİF GAZETESI KÖŞE YAZARI -FRANSA */////////* YALOVA PUSULA GAZETESİ KÖŞE YAZARI - YALOVA *////////* 53 RİZE DERGİSİ FRANSA TEMSİLCİSİ *//////////* GAZETECİLİĞE YENİ ŞAFAKTA BAŞLAMIŞ (2006-2010) */////////* Karadeniz'de SON NOKTA GAZETESİ'NDE KÖŞE YAZARI OLARAK BAŞLADI (18.11.2013 ) */////////* UETD STRASBOURG TANITIM VE MEDYA BAŞKANI / FRANSA */////////* UETD ALSACE BÖLGE'Sİ TANITIM VE MEDYA BAŞKAN YARDIMCISI / FRANSA */////////* 07-31 mayıs 2015 Milletvekili genel seçimlerde Ak parti Fransa / Strasbourg seçim koordinasyon Başkan yardımcılığını yürüttü.*/////////* 1 Kasım 2015 Milletvekili genel seçimlerde Ak parti Fransa / Alsace Bölegesi seçim koordinasyon Başkan yardımcılığını yürüttü. 4 yıllık İşletme Fakültesi Mezunu / Evli ve üç Çocuk Babası / Memleketi Rize
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Tokatı Yedikçe Anlayacak!
Türkiye, hava sahasını ihlal eden Suriye uçağını F-16 uçakları tarafından vuruldu.

22 Haziran 2012'de bir Türk keşif uçağının hiç bir uyarı yapılmaksızın vurulmuştu. Lazkiye'nin güneyine düştü.

Türkiye Suriye'ye ilişkin 'angajman kurallarını' değiştirmiş, Türkiye sınırına 'güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak şekilde' yaklaşan her Suriyeli askeri unsur, askeri hedef olmuştu. Ve gerekenide yapılacağı konusunda uyarılmıştı sert bir şekilde.

Suriye bu kuralların değiştiğini bilmesine rağmen böyle bir nabız yoklamaya neden girişti? Nedeni belki çoktur ama Türkiye açıkça cevap verdi uçağı vurarak. Türkiye bu konuda asla tavız vermeyeceğide açıkça anlaşıldı. Başbakan  bundan sonra tokatımız ağır olacak demeside kararlı olduğunu anlamaktayız.

TSK'da uçağın düşürülmesiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: "Suriye'ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Türk hududuna on deniz mili mesafeden itibaren Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin dört kez ikaz edilmiştir. Yapılan ikazlar üzerine, Suriye uçaklarından birisi hava sahamıza girmeden bölgeden uzaklaşmış; ancak ikinci Suriye uçağı, uyarılara rağmen saat 13.13 sularında Hatay/Yayladağı'na bağlı Çamlı Tepe Hudut Karakolu bölgesinde Türk hava sahasına girerek yaklaşık bir kilometre kadar hava sahamızı ihlal etmiş, daha sonra batıya doğru yönelerek 1,5 kilometre kadar hava sahamızda uçmaya devam etmiştir. İki adet F-16 uçağımızdan birisi, angajman kuralları gereğince saat 13.14'de Suriye uçağına füze atmış ve isabet alan Suriye uçağı hududun 1200 metre güneyinde ve Suriye topraklarında yer alan Kesep bölgesine düşmüştür. ''

4 kez ikaz edildi. İkaz edilmesi önemliydi çünkü bizim keşif uçağimiz ikaz edilmeden vuruldu. Onun, içindir ki ikazlardan sonra vurulması kurallar gereği normaldır.

TSK Gerekeni yaptı.

Türkiye, hava sahasını ihlal eden Suriye uçağını düşürünce Suriye rejiminden hemen bir açıklama geldi. Bu açıklamaya göre; Türkiye saldırgan politikasından vazgeçmeliydi ve hükümet de TSK'yı bir maceraya sürüklememeliydi.

Aslında bu açıklama doğrudan Türkiye'deki iktidara yönelik bir suçlamaydı; Türkiye'ye daha doğrusu TSK'ya karşı değildi. Recep Tayyip Erdoğan'a karşı bir açıklamaydı. Esad rejimi belki de batıyada mesaj veriyordur.

Türkiye'nin NATO'yu ve BM'i Suriye batağına bile çekecek olan bir hükümete sahip olduğunu ima ediyor. Hatta dahada varsayım yaparsak Türkiye'nin Rusya ile ABD'yi karşı karşıya getireceğini, PYD'ye özerklik tanıyacağını, İran açılımını da sabote edeceğini söylemiş oluyor.
Böyle yorumladım açıklamaları.
Suriye neyi ima etmeye çalışırsa çalışsın Türkiye kırmızı çizgilerinden asla vazgeçmeyeceği bu olayda daha da iyi anlamış olduk. Belkide Esad'ın son çırpınışlarıdır. Esad'ın bukadar halkına zulüm yapması korkunun bir göstergesidir. Saldırgan tutumuda aynı korkunun devamıdır.
Esad'ın arkasında Rusya ve Çin olmasaydı bugün belki Esad diye biride olmayacaktı.
Onlara güvenerek mi bu imaları yapıyor ve bu sınır ihlallerini gerçekleştiriyor?
Esad'ın bir an önce izlediği politikadan vazgeçmeli hatta görevinden de ayrılmalıdır.
Halkına acımadan türlü işkencelerle öldürmesi, her gün çoçukların ölmesi, her saat bomblarla şehirleri yok etmesi müslümanliğa sığmaz.

Müslüman bir lider de asla yapmaz
.
Suriye, Türkiye'nin nabzını veya tavrını yoklayacağına kendi iç savaşı nasıl durduraçağının hesabını yapsın. Bu halkını daha fazla öldürmeden nasıl giderim diye hesap yapsın.
Türkiye yapacağını yaptı. Söyleyeceğini söyledi.
Hala anlamadıysa bundan sonra yapacaklarına karşılık Başbakan; 'ağır tokat gibi cevap verecez' ifadesi yeterlidir galiba.

ADEM GÜRSAL / STRSBOURG
Yalova Pusula Gazetesi / Yalova
Objektif Gazetesi / Fransa
Son Nokta Gazetesi


   
2014-03-28
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları