Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Osman TATLI
Osman TATLI kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Öğretmen Kimdir, Nasıl Olmalıdır?
Eğitim ilgi ve öngörü gerektirir. Değişim ve dönüşümün yol göstericiliği nedeniyle eğitim ciddiyet sağlanmalıdır. İnsan hayatında önemli bir yer tutan eğitimin, yeterliliğe sahip, duygularına hakim olan, güçlü, iradeli, bildikleriyle yetinmeyen, yeteneklerini sürekli geliştiren, ilişkilerinde başarılı, araştırmacı kişilerce yapılmalıdır. Aksi durumda eğitim, kişisel hırslarına kapılmış, kişiliği oturmamış, negatif yönlerini yansıtan anlatıcıların elinde, rotadan çıkmış gemiden farksız olmayacaktır.  

Eğitim, genelde formasyonu olmayan, kolay bir iş alanı olarak görülen, iş garantisinin anlayışını taşıyan, girişkenlik ruhundan uzak ve rahatına düşkün kişilerce para için yapılan bir sektör haline dönmüştür. Öğretmenlik ise, sadece dersini anlatan, yazılı yapıp not veren ve ötesi olamayan bir hale gelmiştir. Durum böyle olmasına rağmen, çocuklara kişisel negatif yönlerinin hepsini yansıtan öğretmenlerin eksiklikleri diz boyunu geçtiği halde, eğitimci olamadıklarının vurgulanmamasıdır.

Öğretmenin kimliği ve davranışları sorgulanmamaktadır. Onun içindir ki bir çocuk ve veli öğretmenlerin yanlış tutumlarının kurbanı olmaktadır. Nedenler ne olursa olsun, öğretmen kimliği tartışmalı ve öğretmen davranışları üzerine araştırmalar yapılmalıdır. Bunun bir örneğini Ahmet Rahmi Ercan, Öğretmen Davranışları kitabıyla yapmaktadır.

'Öğrenme belirli bir yaşantı içinde, beceri ve tutum anlayış ve davranışlar kazanma; yeni zihinsel işlemleri başarabilir duruma gelmektir. Yeni görüşler, yönelişler kazanmaktır. Öğrenme sonucunda belirli sorunları çözebilir. İnsan ve doğanın diğer varlıları, olaylarıyla olan ilişkilerinizi daha uyumlu ve başarılı kılabilir. Öğrenme yaşantıları sonucu davranış ve tepkilerimizde kalıcı değişmeler olur... Öğrenme bir yaşantıdır. Yaşantı, gereksinmeyi karşılayan bir eylemdir.' Diye eğitim üzerine düşüncelerini ifade eden uzman eğitimci A. Rahmi Ercan, eğitimin kilit noktasını oluşturan öğretmenlere yönelik 'Öğretmen Davranışları' kitabı, birçok yönüyle araştırılmayı ve üzerinde düşündürmeyi gerektiren değerli bir çalışma.

Rahmin Ercan, 'Etkili, Kalıcı Öğrenmede Öğrenci ve Öğretmen Davranışları' , 'Öğrenmeyi Başarısız Kılan Nedenler ve Öğretmenin Yapması Gerekenler' , 'Öğrenme Sürecinin Düzenlenmesi, Başlatılması, Sürdürülmesi ve Sonuçlandırılması' , Öğretmende Bulunması Gereken Önemli Genel Nitelikler' diye bölümlere öğretmenin davranışlar boyutunu, fazla ayrıntılara girmeden, uzun cümleyle okuyucuyu yormadan, genelde maddeler halinde ileri sürdüğü görüşleri özet niteliğindedir. Önce sorunu vurguladıktan sonra, öğrencinin konumunu belirterek, öğretmenin izlemesi gereken yöntemleri ve çözüm yolları üzerinde durmuştur. Ancak kitabın bu yönlerini gölgeleyen tek -bir kadar önemli- eksiliği konuların anlatışındaki dağınıklıktır. Okurken beklenmedik şekilde farklı bir alana geçiş yapılmaktadır.

'Öğretmen Davranışları' yoğunlaştırılmış bir programı gibidir. Bir cümleyle çok şey anlatma derdine düşen Rahmi Ercan, kitabı tek düze ve okumayı ağırlaştıran bir üslup kazandırmış kitaba. Tabii kitap, bir roman gibi okunup bir kenara bırakılacak türden değil. Sürekli el altında bulunması gereken bir kaynak niteliğindedir.

'Öğretmen Davranışları' , yarınlar için umut besleyen, endişelerini koruyan, anlatıcılarla mücadele halinde olan değerli öğretmenler için gözden geçirilmesi gerekiyor. Dolaysıyla buraya Rahmi Ercan'ın tespitlerini ve düşüncelerini alıntılar yaparak aktarmaktansa, kitabın baştan sona okunması taraftarıyım. Çünkü Öğretmen Davranışları, belli bir aşamanın ürünüdür. Kendi içinde içselleştirilerek bütünlük kazanır.

Anlatıcı ve öğretmen arasıdaki farkı görmek için, kitabın baştan sona okunmasında verimli sonuçlar alınacaktır.   
2014-04-07
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları