Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Mehmet Celal SAVAŞKAN
Mehmet Celal SAVAŞKAN kimdir?
İnşaat Yüksek Mühendisi
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kumsaldaki Devekuşları
Kazananın mutlaka bir başarı hikayesi, kaybedenin de bahanesi olacaktır. Gördüğümüz oydu ki, Ordu şehri; inatlaşmayı, deniz ile iletişiminin koparılmasını, trafik sorunun hala dolmuşlarla yapılmasını, evinin önüne bir başkasının daha farklı bir ev yapılmasını, projesiz sadece usta marifeti ile yollar inşa edilmesini, tarihi yerlerin katledilmesini, yol kenarı otopark işletmeciliğini, zaten tek şerit olan yolların iyice daraltılmasını, Betontepe'yi, bitmek bilmeyen belediye binası tartışmaları ve bunun sonucunca şehrin kalbine kocaman bir artık inşa edilmesini istemedi.
Eski yönetim biraz daha akla önem verilseydi, Belediyede dünya görüşü olan şehir planlamacılar ve mimarlar yer alsaydı, Ordu'ya yapılacak eserlere parti il başkanları değil, belediyede çalışan yetkin mimarlar ve mühendisler karar verebilseydi, sonuç farklı olurdu.
Ama öyle olmadı. 
'Tanıdık-akrabam-yakınım-köylüm' yaklaşımı 'işini iyi yapar'ın önüne geçti.
Makyajlarla göz boyansa da ince bir çisede boyaları aktı gitti.
Ordu biçimsiz inşaat hevesleri ile tarumar edildi. 
Kafasını kuma gömmüş devekuşları gibi de uyarıları dinlemediler.
Yeni yönetim için bunlardan ders alınmasını gerektiğini hatırlatırız. 
Daha önceki belediyeler de aynı şekilde plansız bir imara ve rant talanına yol açtıkları için bir daha geri dönmemek üzere sandığa gömülmüşlerdir. Geride bizlere fakir, pis ve plansız bir şehir bıraktılar.
Şimdi yeni yönetimden, bugüne kadar hiç düşünmediği veya öngörmediği 'kentsel dönüşümü' gündeme alıp, Ordu şehrinin ilçeleri ile birlikte Avrupa'nın, Rusya'nın hatta yanı başımızdaki Batum'un şehircilik ve imar planından esin alarak, şehrin imarını yenilemelerini ve böylece Ordudaki fakirlik ve sefaleti bir daha geri gelmemek şartı ile def etmelerini, fırsat ve saadet getirmelerini temenni ederiz. 
Arkanızda fakirlikten bezmiş, fındık bahçesinin dönümüne 160lira verildiği için destek vermiş bir halk ve iktidarın nimetlerinden faydalanmak isteyen tüccarlar var. Çalışkan ve zeki Karadenizlileri, hak ettiği seviyede yaşatmak sizlerin elinde. 
20 yılın modern bir Ordusu için bugünden adım atınız.
Kazanan yöneticilerine tekrar başarılar diler, Ordu için hayırlı olmasını temenni ederiz.    
2014-04-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları