Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Kasım 2015
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ kimdir?
1982 Şanlıurfa doğumlu. Yaklaşık 13 yıldır basım ve yayım işleriyle uğraşmakta. Haber sitelerinde, ulusal gazetelerde, yerel gazetelerde, muhtelif dergilerde makaleleri yayınlandı. Halen İstanbul merkezli Vuslat Dergisi’nde editör olarak görev yapmakta. Yazı çalışmalarına devam etmektedir. Yazar Evli olup, üç çocuk babasıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ümmet Yok, Cemaatler Çok!
Günümüz dünyasında, Müslümanlar tek vücut olmak yerine birçok vücut olmayı tercih etmiş durumdalar.  İslam dünyası, 'ümmet' olmaya yerine 'cemaatler' olma yolunda hızla ilerliyor. Bu hızlı ilerleyiş normal görünmekte... Kimse bundan rahatsız değil... Herkes kendilerinin doğru yolda, diğerlerinin ise yanlış yolda olduğuna inanmakta... Günümüzde karşılaştığımız problemler noktasında, Müslümanların sorunlarını çözecek bir mercii yok.  Müslümanların direnişte olduğu bölgelerde dahi, ümmet birlikteliği, yerini cemaat/grup birlikteliği yer alıyor.

Türkiye'nin fotoğrafını okuduğumuzda, Ortadoğu'nun veya İslam dünyasının fotoğrafını da tahlil edebiliriz.

Türkiye'de İslam'a hizmet eden, İslam için çaba sarf eden, insanların hidayet bulması için köprü kuran, ne kadar cemaat varsa, hepsinin en büyük kaybı;  birbiriyle diyalog kurmak, birlikte yürümek yerine, 'benmerkezci' mantık ile İslam'a hizmet anlayışını benimsemelerdir.

Şunu herkes çok iyi biliyor ki, ümmet anlayışı olmadan, cemaat anlayışı, Müslümanları bir yere taşımaz.  Cemaatlerin varlığı, ümmetin varlığına dönüşmeden, Müslümanların dünyada söz sahibi olmaları imkânsızdır.

Günümüz Türkiye'sinde kanaat önderleri, cemaat liderleri, düşünürler veya üstatlar, aynı fotoğrafta görünmedikleri ve ortak bir bildiriye imza atmadıkları müddetçe bu parçalanmışlık, ayrılık ve birbirinin varlığını yok sayma devam edecektir. İslam ümmeti, birbirinin varlığını görmediği sürece Ortadoğu'nun düştüğü bu acı tablodan kurtulması imkânsızdır.

Bu Türkiye'de ki parçalanmış bölünmüş görüntü İslam dünyasının fotoğrafının görüntüsüdür.  Günümüzde cemaat liderlerinin/şahsiyetlerin/ üstatların/ bir araya gelmesi ve ümmet adına ortak karar alması zaruridir. Ama maalesef üstatlarımız buna yanaşmıyorlar. Yanaşmak yerine, takipçilerini tek bir düşünceye ve tek bir topluluğa mahkûm ediyorlar. Böylece o tek topluluk,  tek düşünce, ümmet olma noktasında her hangi bir adım atamıyor.

İslam dünyasının düştüğü bu utanç verici tablodan, önce cemaat liderleri sorumludur. Çünkü kitleleri harekete geçiren bu şahsiyetledir. Cemaatler bu şahsiyetlerin fikirleri çerçevesinde cemaat oluyorlar.

Bugün İslam dünyasının acılar içersinde olmasının en büyük nedeni ümmet gibi muhteşem bir birlikteliği bırakıp, cemaatler içersinde sıkışıp kalmamızdan kaynaklanıyor.

Her cemaat, kendini diğer cemaatten üstün görmekte.

Bu parçalanmışlık / bölünmüşlük en çok İslam düşmanlarını sevindirmektedir.

İslam dünyasının geldiği nokta,  ümmet yok, ama cemaatler çok!

Ümmet birliğinin yerini cemaat birliği, birlikteliği almış. Bu cemaat birlikteliği, Müslümanların dertlerine çare olmaktan uzaktır.

Çünkü Allah, 'ümmet' olun diyor. Ümmet olduğumuz gün, Müslümanların bayram ettiği gün olacaktır!   
2014-04-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları