Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Az da olsa cişeleyen köy yamurları...
Belki de kırlar doga hic bu kadar susuz kalmamış tı hele hle bu aylarda galiii.

Bahar yagmurlarının iyice coştugu derelerin cagladıgı sulu dikenlerin bicibicilerin güzel bıyık salladıgı, karakavuk otlarının tam kıvamı cimenlerin en güzel renk resitalinin yaptıgı kuşların ardın sıra şakıdıgı bu aylarda göcmen kuşlarının en yakını aileden biri her eve mutlaka, cık, cık, deyip fe onlatı ucagı gibi sorti yapıp edda edip dalışlar yaptıgı kırlangıc kuşu en cok da su birikintilerinin kenarından azcık camur alıp sorti ile evlerin sacak altı kuytu kiremit altı veya eski evlerin örtü altında kiriş denen omurga biciminde ki düverlere kondururlar ardım sıra sorti ile ayırt edilmezler bile hangisi ana hangisi buba hep eş gibi hep ekiz gibi hec durmadan sivri sinekleri toplarlar hec bi zarar vermeden tatlı tatlı gök yüzünü şenlendirirler dogada arkadaş olurlar bazen mola verirler telgırafın tellerine konarmışlar taaaa evvvelii şimdilede  cereyan direklerini mesken tuttular gali o renk şübbüşü ile onlar başka dır başka hep bili eski köylü ileşbeleee cok iyi biliii..

İşte böyle bi nisan ayı  yaşıyoruz yagmur yagmur diye inliyor anadolum her bir şehirde camilerde imamlar her daim söylü.

Cok aziz muhterem camatimiz namaz mütakibi yamur duası yapcez lütfen hep beraber ellereimizi acalım semaya dua edelim töbe edelim ..

Her bi köyde kazanlar vuruluyooo yamur yamurr diye ev ev üc beş toplanıp kolu komşu eş dost cagrılıp hep beraber imam önde cematt arkada dua tekbir dua tekbir yaşlı, cocuk, kadın kız ,misafir ardım sıra dizi,dizi, eller semaya, her bi  Anadoluya savrulmuş evliyalara, türbelere, varıp, yarabbiii biz sana ellerimizi actık bizlerin kusurlarını affet burada bulununan cematimizin ve şu an şu dergahta yatan şu evliya hörmetine bizlere bereketli hayırlı yamurlar nasip et, biz hakir kullarını günahlarını afffet. deyip deyip  her bi yörede her bir şehir de her bi sokak ta her bi mahallede her bi yerde bu aralar hep eller semada bekliyoz rahmet yagmurlarını hayırlı bereketli yamurlar..

 İşte dostlar aziz milletimiz öyle duyarlı öyle vefalı ki gecen gün tüm kurum kuruluşlar bile yagmur duası yapıyo lokma yaptırp dua ediyo..

ilimiz uşak ta sarayaltı mah bulunan pazar yerinde ki sümbüllü cami(sarayaltı cami) de uşak emniyet mud,cuma cıkışı lokma yaptırıp dagıttı,tüm şehitlere görev gazilere, görevdeki arkadaşlarını sag salim emniyetli güvenli asayiş yamaları huzur saglık icinde örnek davranış yaptılar ..

 Yani onlar bizler tüm ülkemiz ayrımsız bi şekilde hele bu aylarda ekinlerin başak cıkarmaya başlaması lazım bu günlerde  daha bi karış büyüyememiş boynu bükük sararmış solmuş yagmur yamur deyip özellikle arpa ekinlerin cogu heba olmuş bazı yerlerde bu hafta yagmaz sa bugdey ekinleride allah muhafaza kuraklıktan olmayecek,nohut ekimi geliyo bunu köylü netcez gali deyip hec bilmeyo durum tüm anadoluda aşagı yukarı böyle allah hakkımızda hayırlısını versin .

 İcecek suyu bilem  zor bulucez ,kırlarda ot cıkmeyooo  hayvancılık tarım zoooor bu yıl zooor köylü kara kara düşünüyoo..

 İşte dostlar böyle bu hafta köyde yagmur vardı azcık hemen ciseleyip yerleri öglen ıslattı herkesin gözü semada öle semada bulut bilem cok ca yok emma bi bakıyon az ötelerden şehir tarafından bi bulut elmadagından doru cıkıyo bi bakmışın bi bölgeye ıslatıyo başka yere yok derken öle sonrası gene bi bulutlar toplanı gibi oldu gene bi şapırtı aha bu sefer herhalde olacek dedik insanlar hepten ya balkonda ya yolda ya bi örtü altında ya camdan öleee bakıyo karşı bag bahcelere tarlalara doru verem bakıyo ema bi onbeş dakika yagdı torpak kokusu sardı ortalık az yeşerdi yerler ekinler karşıdan şölee atların hani yelelerini şöle bi sallalar ya aha öle bi şöle  salınma oldu  okadsar buna da şükür deyip  şerden verem telefon geliyo vaaa mı yamur az o taraf sangi karardı gibi de deyip ,he hee azcık hemen ,sepeledi gali az emma buna da şükür inşallah arkası gelii,, haa orlarda vamı şerde yok mu vamııı.. nirde valla güneş vaa hec bi şe yok yaz günü gibi,eh hayırlısı gali rabbim bilii zemanı vadır  hayırlsı bekam selam. selam.

 Aloooo sizin köye va mı neeee yamurrr ,,ehhhh anamadım sesin az geliyoo,, yamuurrr vamıııı,,lennn valaaa nede yavuuu yok yok..

 aha gave de oturuyoz köylülerle..

 oraya va mı..

 hee hee az hemen sepeledi,eh hayırlısı galii..

 Aloooo buba nediyonuz  ..

 eyi olum ah cami avlusundayız.

 hayır mı hee  hee yamur vamı..

 va va az demin yagdı bi an dakika kadar..

 hee ölemi. biraz önce fesbokka köyden koymuşlar da yamur yagdı deyem de ona bi aradım anam nası eyi mi hee  hee eyi evde idi selam tamam tamm sende söleee..

 Olan araya yamur vamış deye biri internete koymuşda pek memnon olmuşlar..

 Selamınaleykümmm ..

 Aleykümselam mıhtarrr..

 Yarın şerde de yamur duası vamış habarınız olsun gitceseniz beraber gidem heee olu gidemin ..oluuu oluu..

 Osmannn  dayıııı ..

 Buyurrr eyennn.

 Traktörle şöyle bi kırlara ekinlere bakcen gitcen mi.

 Dur dur hemen geliyom..

 Len  sadac nolcez bu yıl yaavv..

 Hayırlısı gali takdir ilahi osman  dayııı.

 Öle öle yapcek bi şey yok..

 Valla kırlar küsmüş..

 doga küsmüşşş.

 Biz insan olu cok vicdansız cok acımasız her şeyi hoyrat hoyrat kullanıyo..

 Ne genclin kıymetini ne saglıgın kıymetini ne ailenin ne ana,nın ne buba nın ne dostların ne varlıgın  ne zamanın gıymetini insan olu bilmiyoo..

 İrametli, etem emmmim vadı az bi üc beş ölcek icar geli di onları hararlara goyar bekletirdi ,ula emmi bunları fareler yeyo satam  da parası dursun derdim o da hayır olmaz neye ,, ya gıtlık olusa,, derdi demek eskilerin bi duyumu vamış, adam deniz den bi yudum su alırken bile ziyan olmasın diye dikkat edrmiş derlerdi bol olunca savurmayecen gali  israf kötü bişe de biz insanolu acık gec farkına varıyo..

 Anadolum  her bir yeri şimdilede  yem yeşil olmalı emma bu yıl öle deel hayırlısı bakem rabbim bi düzene koyar inşallah galii..

 İlim uşak köyüm kırka dan sis hala vaa ema genede o tertemiz havası yok mu muratdagı manzarası o bogazdan esen o tertemiz oksijen cam kokusu eşliginden en derin selam saygılar bizden galii salıcakla kalın..

 Üstadımm.

 


   
2014-04-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları