Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 13 Kasım 2015
Tülay DEMİRCAN KOYUNCU
Tülay DEMİRCAN KOYUNCU kimdir?
Aslen Rize’li olup, 1970 İstanbul Kasımpaşa doğumludur. Haftalık ders sohbetleri vermektedir. Aile üzerine, yazılar kaleme almaktadır. Şuan Avrupa’da yaşamaktadır. Ayrıca hayır işleriyle uğraşmakla birlikte şiirlerde kaleme alıyor. Evli ve beş çocuk annesidir. En büyük arzusu, Müslüman olarak yaşayıp, Müslüman olarak ölmektir.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Facebook Evliliklerine Dikkat!
Evlilik iki benin biz olmasıdır. Evlilik iki kalbin birleşip, bir yolda el ele güvenle, sadakatle, sevgiyle, aşkla, saygıyla yürümesidir. Evlilik, toplumların huzurudur... Evlilik, güçlü başarılı yetiştirilecek evlatların kalesidir. Evliliklerin olmadığı toplumlarda, eşcinsellik ya da günü birlik beraberlikler çoğalır. Dolaysıyla bunlarda toplum yapısını bozar, aile kavramını bitirir. Efendimiz (s.a.s.): 'Evlenin, evlilik benim sünnetlerimdendir" diye buyuruyor.

Günümüz evlilikleri ile geçmiş zamanın evliliklerini karsılaştırırsak, günümüz evliliklerine bakınca, evliliklerin bir tiyatro sahnesini anımsattığını görüyoruz. Aktörler hazır, oyun başlar ve beklenen sonla biter. Çünkü Salının geleceği Pazartesinden bilinir. Evlilik, oyunu oynayanlar ebedi gelecekleriyle oynadıklarının farkında değiller.

Kimse oyun oynamadığının, farkına değildir. Ama film bittimi rollerinin farkına varırlar. Eskiden bir gelin gittiği eve, beyaz gelinliğiyle gider, beyaz kefeniyle çıkardı.

Bu kuralın doğruluğunu savunmuyorum elbet de, ama insanoğlu evlilik hayatını artık günümüzün gelgitleriyle, TV dizileri, film sahnesi rollerindeki ışıltılı romantizim dolu, kusursuz bir hayatla yasamak istiyorlar.

Fecebook Evliliklerine Dikkat

Şöyle gençlerimizin beklentilerine bakacak olursak, önce bir ortamda tanışıyorlar, sanal ya da gerçek, facebook,twiter, düğün, cafe, kumsal, arkadaş ortamları vb. İki genç de kendilerinin üstün meziyetleri olan mükemmel bir birey olarak gösteriyorlar.

İlk yanlışa merhaba diyerek başlanılır.  Gençlik heyecanı, gözler de başlayıp, ihtiras ve istekler doğrultusunda devam eder.

Kızlar makyaj ve süsün altında saklanırken, erkekler romantizmin altına sığınıyorlar. Heyecan, ihtiras ve TV dizilerindeki hayallerle bütünleşip evlenme kararını veriyorlar.

Gençlere Evlilikte Yol Gösterici Olmalıyız

Evlilik hayatinin olmazsa olmazı aileler, maalesef artık en son duyanlardan ve boyun eğip kabullenenlerden oluyor. Aileler ne yapalım bize sormadılar, hayat onların hayatı bize de saygı duymak düşer deyip topu karşı kaleye yollarlar.

Pardon orda durun?

Karar elbet de gençlerin olacak, ama onlara yasanmış tecrübelerden derlenen bir hayat anlatılmalı büyükleri tarafından...

Herkese soruyorum; evlatlarınız zorlu bir yolculuğa çıkacak olsa ve sizde önceden o yolculuğu yapmış olsanız, evlatlarınızı uyarmaz mıydınız? Yanına alacaklarını, dikkat etmesi gereken kuralları, tüm zorlukları hatta çok tehlikeli bir yolculuk olacağına eminseniz engellemez misiniz?

Hepinizin bu soruya evet dediğini duyar gibiyim. Öyleyse  aileler bu önemli hayat meselesinde,  gündeme girip, nerede tanıştıklarından tutun, mesleği, ailesi, inancı, kişiliği, komşularıyla, arkadaşlarıyla olan irtibatı ailesine verdiği önemi araştırılıp bir puzzle parçaları gibi, tek tek evladınızın önüne koyup, puzzle parçalarının oluşturduğu kişilik resmini evladınıza sunmalısınız... Sonradan yaşanacak sürprizleri önlemek için... Şuan dikkat edilmeyen gençlik ihtiraslarıyla kenarda bekletilen Din, inanç, örf, adet, gelenek, görenek, aile yapısı ve yaşam kalitesi, evlendiksen sonra birden ilk sıraları almaya başlar. Sebep artık heyecan bitmiştir, tiyatro sahnesinden hayata dönülmüştür. Ailelerin de gençler üstündeki etkileri de o zaman ortaya çıkmaya başlar. Gençleri birden sarsarlar, neler oluyor bunlar var mıydı?

Evet, vardı hem de kocaman, dini inancını sorgulamaya gerek yoktu, herkesin bir inancı vardı elbet, her kes özgür istediği gibi yaşayabilirdi...

Örf, adet, gelenek, görenek neydi ki bu zamanda kalmış mıydı, en başta aranmayan gelenek kuralları ortaya çıkınca buda ne ya diye soruluyor.  Sonradan değişir dedikleri küçücük gördükleri her şey artik sahnedeydi... Bir evladı, yetiştiren özellikle anne ve babasıdır.

Sahi, ağacı yetiştiren toprak değil midir?

Toprak verimli değilse, gerekli gübre, su, verilmezse ağaç meyve verebilir mi?

Aile yapısı dünyaya ahirete bakış açısı sonradan ortaya çıkmaz o hep vardır fakat aşk gibi 3 harfin arkasına sığınılır...

Doğru Seçilmiş Eş Hayata İlaçtır

Evlilik bir çift ayakkabıyı benzer aslında, biri büyük olursa, yürümek de zorluk çekersin, biri yüksek biri alçak olursa, topallarsın, yola çıksan da başaramazsın.  Tencere kapak olmalı, kapak kapanmazsa, o yemek pişmez!

Evlilik hayatını yasamaya başlamak dünyaya yeni gelen bebek kadar sancılı ve zordur. Doğru seçilmiş eş sancılara ilaçtır.

Efendimiz (s.a.s.): "Her biriniz, şükreden bir kalp, zikreden bir dil, ahiret işinize yardımcı olacak mümine bir kadın edinsin' diye buyurur.

Evlilik Birlikte Mutluluğu İnşa Etmektir

Evlilik, sadakat ister.

Evlilik, güven ister.

Evlilik, sevgi ister.

Evlilik, beraber ağlamak, beraber gülmek ister.   
2014-04-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları