Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yalan dünya ve köy...
İnsanların zor günleri olur bazen.

İnsanoglu yaratılışların en güzeli en mükemmeli ve belki de en naifi.

Dogum ne kadar dogal  demii..

İşte veda, fefa, ve hüzün,son yolculuk,sonsuzluk,a  taaa uzaklara yaradana dönmek sevgili peygamberimiz (Sas)  Hz.Muhammet,e kavuşmak.

İnsan oglu bu dünya ile okadar ic ice olmuş ki bu hep insanlara aniden gelivermiş ansız bir veda gigi geliyooo ve cokkk coookkk zoooorrrr coook.

 Hele acı bu ya ata acısı insanın yıllardır bi dag gibi hic hissetmeden yaslanıp durdıgu o heybetli everst dagı bi an seni gafil avlayıp aniden cekiliveriyor ve sen öyyyleee boşta kalıyorsun öyyyleee kala kalıyorsun sadece ,,Takdir ilahii Hüküm Allahın,, deyip niyazda bulunuyorsun.

 Hep eskiden derlerdi hal arasında öyle acılar var ki ne yenir ne icilir ne cekilir ne bakılır cok cok acııı coookk derler derlerde başa gelme ye görr.

 Bi aziz dost üstat şöyle tarif eder acıyı.

 Bak der acı dost acısı şuna derler..

 Sogan var bilimisin anadoluda yetişir kuru sogan kırmızımsı sarımsı tarhanalara filan katılır işte o sogan soyarken hafiften bi koku ile insanın gözünü acamzsın yakar yaşardır yaşardır az yıka az bekle gecer işte bu dost acısı bu cabuk gecer..

 Bi de biber var aha  o da düşman acısı . ne kadar acı olursa olsun yenir yakar gider ortalıgı ama gene de yenir cünki o düşman acısı  hec fark etmez düşman kim olursa olsun onunla sonuna kadar mücadele edilir ve o biber de yenir nokta..

 Eh gari bi başka sı var işte o acı salatalık acısııı,İşte bu va ya bu evlat acısı bu yenmez bu cekilmez bu tarif edilmez bu insanı beli başını halini vaktini yaşamını şeklini şemalını toz duman eder bunun tek tarifi vardır yüce mevlam hec bi kimseyi evlat acısı ile imtahan etmesin,Aminnn.

 İşte zurnanın zırt dedigi son acı diyem bu da cogu insana ulaşıyor gibi geliyor o da ,,Ata, acısı Ama ana olu ama buba olu hec fark etmez buda cok zor oluyo ve insan öyle sarsılıyorki hep keşke şu şöyle olsaydı şöyle yapsaydım şöyle şöyle yapmasaydım gibi yüzlerce yüzlerce soru deniz dalgası gibi gel git oluyo oluyoda  el ayak cekilince ortalık sade kalınca cok zor oluyo cokk biz erkekler bi de erkeklik dir erkekler aglamaz ayakları ile erkekligi moka sürmeyiz ye nasıl oluya sa bi türlü o göz yaşını akıtamayız ulan aksın aksın işte böle zamanda gök gürler şimşek cakar işte tam sırası agla koyver kendini ne sıkıyon olmazz yokk olmaz ama icin icin sönemeyen kor meşe közü gibi fokur fokur kaynar tenha kuytu köşelerde icin icin aglar aglar gene ellerini kaldırır havaya yakarın şükür eder gene de aglar yahu işte biz de insanız gurur murur bi yana aglıyoz aglıyoz zor geliyo işte dayanamıyoruz ve kuytu gözden uzak köşelerde ister kadın gibi deyin ister cocuk gibi aciz deyin aglıyoz vamı  bunun  gerisi atan getmiş aniden buban cekip gitmiş bu yalan dünyadan kalmışsın öyle  sap gibi hec bellememişsin hec ölüm bu kadar yakın oldugunu hec  düşünmemişsin,onca eş dost akraban vefat etmiş onca merasime gitmişin onca kabre girip naaşş yerleştirmişsin onca sal,a el atmışsın onca kabristanlıga ugramışsın ama hep dostlar icin hep öyle olmuş bu sefer iş başa düşmüş baya zor zoorr..

 Koca dag bi anda cekilmiş kaymış her gün günaydın hadi iyi geceler deyip ele salladıgın her gün gülümseyip hal hatır sordugun bunca sene tam elli iki sene sırtını dayadıgın o koca cınar vakti zamanı gelmiş ve  ve takdir ilahi ahirete göcmüş göcmüş..

 Cok sevgili üstat şöyle mesaj atmış..

 Dogdugunda Annesi Etmişti Bayram..

 Şimdi Annesine kavuştu.Ettiler Bayram..

 Geride Bıraktı bir sürü keder bir sürü gam..

 Geride acılar bırakıp gitti.Hacı Bayram..

 Belki daa irametli sadık bilal erdogan vadıı o da kahvenin önünde otururken şöyle demişti ölüm ve öte dünya ile ilgili..

 Neye korkayım ben niye derdi..

 Anam orda bubam orda halam orda emmim orda teyzem orda gardeşlerim orda hemen bak aha da bizim sadik gelmiş bak ooo sadik leenn

 olum deyen gelir kucaklar hal hatır sorar  sarar sarmalarlar  derdi derdi,ve bu dünyada hec öle del der herkes menfat dünyası sende varsa  olan da gelir kız da gelir akraba da cok olur az elden ayaktan az gözden düştünmü derdi ne arayan olu ne soran olu derdi ve aniden hec yatmadan aniden bi kalp kırizi, ve selasını duyduk vefat etmiş deye allah gani gani rahmet elesin.

 Belki bubam kavuş tu faden ebeme belki kavuştu halil dedeme belki hacı aşanim halama  kavuştu nazife halama kavuştu,belki kardeşleri hasan amcama etem amcama dudu halama hatice halama ilk kız kardeşim ayser,e kavuştu mutlu mutlu..

 Bizler burada bu ata acısını yaşıyoruz ama inanın ilk günden deri öylesine akrabalarımız varmış ki öylesine baglı öylesine vefalı öylesine sıcak öylesine ,bi okadar köylülerim varmış köyün hepsi mi ilgi alaka gösterir arar sorar her aileden mutlaka birileri vardı yanımızda şehirden tüm komşularrımız  tüm dostlarımız arkadaşlarımız,,V E F A,, gösterdiler acımızı paylaştılar telefon acatılar taziye edip ziyaret ettiler..

 Hepsinden evet hepsinden Allah razı olsun tüm dostlarımızdan..Tüm Akrabalarımızdan..

 İşde dostlar hüzünler paylaşınca azalır,, sevincler paylaşılınca cogalır coşar deyişi ne kadar dogru ne kadar güzel ahhh bi bilsenizzz..

 İşte 15 nisan2014 tarihi ailemizin berberlerin en yaşlı cınarı Bubam,İrametli Hacı Bayram Akgün,vefat etti..

 İşte  Bu hafta ne güzel bi hafta ki bubam da böyle anlamlı bi kutlu dogum haftasında Sevgililer sevgilisi güller efendisi,Peygamberimiz (SAS)

Hz.Muhammet ,as,nın kutlu dogum  haftasında ona kavuştu inşallah ..

 Ne söylesek ne yazsak yalan dünya bu ya her bir canlı bu ölümü tadacak diye ayet var.er gec hepimiz bu yalan dünyadan göc edecegiz ama bön ama yarın bize rabbim en hayırlı ölümler nasip etsin.

 İşte ilim uşak köyüm kırka köyun den sislerin hala dagılmadıgı ama yagmur rahmetinin yagdıgı doganın uyanışa gectigi ekinlerin tekrar gülümsedigi insanları ellerini acıp şükür yarabbi şükür yarabbi dedigi şü günler de köyüm yaşlı cınarları bir bir devrildigi hüzünlü günlerde yagmur damlaları her bir toprga düştügünde biz bu sis pus icinde hep şükür ettik yarabbi şükürler olsun ülkemize milletimize devletimize zeval verme yarabbi deye dua edip niyazda bulunduk sokak sokak cami cami köy köy şehir şehir her bir yerde dualar niyazlar eksik olmadı ve yüce yaradan cok şükür rahmetini verdi. 

 Hadi kırka köyünün et temiz havasından torpagından insanların ,,V E F A,, sından selam saygılar bizden gali salıcakla kalın..

 Üstadımm..

 

 

 


   
2014-04-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları