Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Eylül 2014
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
TV'lere Verilen Seçim Cezaları...
Yerel seçimlerin ardından, YSK tarafından çok sayıda TV kanalına 36 uyarı ve 74 program durdurma cezası verildi. Program durdurma cezaları, her ihlalde katlanarak arttığı için 231 taneye ulaşıyor.

Şimdiye kadar uyarı ve program durdurma cezalarını RTÜK verirken, YSK da ceza verme organı olarak tarihteki yerini aldı.

Başta Beyaz Tv ve aHaber olmak üzere aralarında TGRT Haber, NTV, Samanyolu Haber, Ulusal Kanal, Tvnet, Bengü Türk, Halk, Fox, 360, Sokak, Kanal 5, TRT 1, Bugün, Cem, Ülke, Koza, Kanal D, Meltem, 24,  Flash, Haber Türk ve Kanal A'ya ağır cezalar verildi.

YSK tarafından en ağır cezayı alan Beyaz Tv'ye 48, aHaber'e 45 yayın durdurma cezası verildi.

Bu TV kanalları aldıkları cezalar kadar haber programlarında RTÜK tarafından belirlenen belgeselleri yayınlamaya başladılar.

Bu belgesellerin çoğunun Nuh Nebi'den kalma olduğunu hatırlatmaya gerek yok herhalde.

Cezalara gerekçe olarak bu kanalların, yayınlarında bir siyasi partiye diğerlerinden fazla yer vermesidir.

İki Amerika şirketinin yayınının durdurulması karşısında aslan kesilen demokrasi ve özgürlük havarilerinin (!) YSK kararlarına karşı kıllarını kıpırdatmamaları düşündürücüdür.  

TV kanalını ben açmışsam, devletin belirlediği yayın ilkeleri doğrultusunda yayın yapıyorsam, personelimin maaşını ben ödüyor ve her türlü mali riski üstleniyorsam seçim zamanı kimi ekrana çıkarıp çıkarmayacağım seçimini benim yapmam gerekir diye düşünüyorum.

İnançlarıma, yaşam tarzıma ve değerlerime saygısı olmayan, inançlarıma ve yaşam tarzıma ters düşen söylemleriyle dikkati çeken, hatta hakaret eden ve saldıran siyasi partileri eşitlik adı altında TV'me çıkarıp propaganda yapmalarına katkı sağlamak istemem.

Seçim propagandaları döneminde tüm siyasi partilere eşit sürede propaganda için süre ayırma şartı belki devlet TV'si olan TRT için geçerli olabilir.

Eğer birileri bu kanalları tüm siyasi partilere eşit davranmaya mecbur etmeye kalkarsa bu işte bir yanlışlık var demektir. Yanlışlık yasalardaysa bu yasaların değiştirilmesi gerekir.

Kalın sağlıcakla...   
2014-04-21
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları