Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Ocak 2016
Göknur YUMUŞAK YAZICI
Göknur YUMUŞAK YAZICI kimdir?
Tarım bakanlığından emekliyim.Yıllardır şiir ve öykü yazıyorum.Çeşitli gazetelerde yazılarım yayınlandı.Halen Demokrat Urla ve İzmir izmir net gazetelerinde öykülerim ve makalelerimi yayınladığım köşem var. Kadın Yazarlar Derneği üyesiyim.Sosyoloji öğrenimi görüyorum.Kırsal kadınlarla ilgili çalışmalarıma emekli olduktan sonrada çeşitli derneklerde devam ediyorum.İki çocuğum var.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Merhaba Sevgili Çocuklar...
Bugün 23 Nisan. Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramınız  kutlu  olsun. Mustafa Kemal Atatürk size bir bayram armağan etti. Dünya da başka hiçbir ülkede çocukların bayramı  yok. Biraz sizden ve haklarınızdan konuşacağız. Sonra da kısa bir öykümü paylaşacağım sizinle.

Siz  sevgili çocuklar  yalnız anne  ve babanızın değil hepimizin en değerli varlıklarısınız. Çünkü sizler bizim mirasçımız ve gelecek nesilsiniz. Elbette sizi canımızdan  çok sevecek; her türlü kötülükten koruyup kollayacağız. Sizlerin sağlıklı büyümenizi  isteriz. Hepinizin en iyi şekilde eğitim ve öğretim görerek topluma  ve ülkenize;  faydalı  mutlu birer insan olarak yaşamanızı çok önemsiyoruz.  Doğayı sevip saymanız; doğayla dost olmanız sizin sağlıklı büyümenizi ve mutlu  olmanızı sağlar.Parklarda bahçelerde oynadığınız oyunlar bilgisayar oyunlarından çok daha güzeldir. Ve temiz havada oynarken doğayla ilgili pek çok şeyde öğrenirsiniz.Örneğin böcekleri araştırabilirsiniz. Çiçekleri gözlemleyebilir;  tohumdan fide elde etmeyi deneyebilirsiniz. O küçücük tohumdan fidenin büyüdüğünü görmek sizi çok mutlu eder.Deneyin. 

Sizlerin çalışma yaşamında korunmanız; ulusal ve uluslararası belgelerde geniş olarak düzenlenmektedir. Kanunlarda ve uluslararası belgelerde; en az çalışma yaşınızın belirlenmesi, çalıştırılabileceğiniz işler, çalışma dinlenme süreleriniz ve sağlık açısından korunmanız , öğrenim haklarınız, ve iş yerlerinde şiddet, taciz ve sömürüye karşı korunmanıza  yönelik çeşitli düzenlemeler yer almaktadır.  (A.Ü.Yay. sayfa 180-Tandoğan 2006:  60-80)

Çocuklar sizinle ilgili BM belgeleri arasında; İnsan Hakları Bildirgesi'nin 23. ,  24. ,  25/2.  ve 26/1. maddeleri, Ekonomik Sosyal  Kültürel  Haklar  Sözleşmesi'nin  10/3. Maddesi, 20.11.1959 tarihli Çocuk Hakları Bildirisi'nin 7. ve 9. Maddeleri ile  20.11.1989 tarihli Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde düzenlemeler bulunmaktadır. ILO günümüze kadar çocukların korunması ile ilgili çok sayıda sözleşme ve tavsiye kabul etmiştir. Sözleşmeler; en az çalıştırılma yaşı, çalışma koşulları, sağlık muayeneleri, sağlık ve güvenlik, gece ve yer altı çalışması ile mesleki eğitim konularında siz çocukları koruyucu düzenlemeler getirmektedir. (A.Ü.Yay. sayfa  181- Yıldırım 2008:  55-64 ) 

   DÜNYA  SEYAHATİ

Yaz tatili bitmiş çocuklar  çok sevdikleri okullarına ve arkadaşlarına kavuşmuşlardı. Kuşlar gibi cıvıldaşarak sıra oluyor; bir taraftan da  birbirlerini gözlüyorlardı.  Ee  tabii ki epey büyümüşlerdi. Kimi parklarda  çok  oynamaktan  yanmış ;  beyaz dişleri ve gözleri  birer boncuk gibi  parlıyordu . Sanırsın ki tarlalarda çalışmışlar; bütün yaz ırgatlık  yapmışlar.

Yamaç  8 yaşında oldukça şakacı v e muzip bir çocuktu. Çokta çalışkandı. Öğretmenlerinin gözbebeğiydi. Müdür yeni yılın başlamasıyla ilgili kısa bir konuşma yaptı. Sonra hep bir ağızdan; başları havada dimdik göğüsleri inip kalkarak  Andımız'ı  okudular ‘Ne Mutlu Türküm' diye  daha da çok bağırarak  bitirdiler ve  sınıflarına girdiler. 

Yamaç  da sırasına oturmuş öğretmenin  gelmesini bekliyordu . Öğretmen geldi. Biraz konuşup neler yaptıklarını  sordu çocuklara. Çoğu dışarıda çok oynadıklarını evde de çokça kitap  okuduklarını söylediler. O zamanlar televizyon çok yaygın değildi. Bilgisayar daha bulunmamış  dı bile.'

 Yamaç parmak kaldırdı. Ve heyecanla  ayağa kalkarak  bu yaz bir  dünya seyahati yaptığını söyledi. Herkes şaşkın bakışlarla Yamaç'a  bakıyordu. Nasıl olur dedi bir çocuk:

-Örtmenim örtmenim  yalan söylüyor hiçbir yere gitmedi beraber  onların bahçesinde saklanbaç oynadık diye heyecanlı heyecanlı konuştu.

Arkasından  Elif büyük bir şaşkınlıkla bağırarak konuştu:

 

_Yalan söylüyor örtmenim. Ben onunla hep evcilik  oynadım. Bazen bizim bahçede oynadık bazende onların bahçesinde. Oyuncaklarımız hala kutuda duruyor  dedi. Çocuklar  çok şaşırmışlar; gözlerini faltaşı gibi açmışlar pür dikkat konuşan çocukları  izliyorlardı.  Öğretmen :

-Yamaç yalan söylemez.Dünya seyehati yaptım diyorsa kesin yapmıştır. Durun bakalım azıcık gevşeyin ,sakinleşin.Hep beraber öğreneceğiz neler olduğunu dedi. 

Başka bir çocuk:

Örtmenim vallahi yalan söylüyor. Bende akşamları çok oyun oynadım onunla .Gece karankıkta oynamaya bayılır. Bizi saklambaç oynarken kaç kere korkuttu. Birde örtmenim  sırt üstü yerlere yatıp yüzlerce yıldız saydık; bazı geceler onunla. Hiç bir yere  gitmedi ben biliyorum.Dedi.

Ama çocukların  kafası çok karışmıştı. Öğretmenleri inanmıştı çünkü Yamaç'a.Ne yapacaklarını şaşırmış öylece düşünüyorlardı.Öğretmen :

 -Yamaç  hadi  çık  tahtaya nasıl dünya seyahati yaptığını anlat bakalım dedi.

Örtmenim şimdi benim amcam var  İstanbul'da yaşıyor. Yaz tatilinde bize geldiler. Bana bir çok kitap getirmiş. Ne istersen var. Resimli resimsiz bir sürü  kitap verdi bana. Birde gezi kitabı getirdi. Çok güzeldi. Resimli ve birçok ülke vardı içinde. Bende her ülkeyi bir ağacın tepesinde okudum.Sanki ağaç tepesinde değil de uçaktaymışım gibi hayal ettim. Bu gezi kitabı çok hoşuma gitti. Amcamda  İstanbul'a dönünce bana başka gezi kitapları da gönderdi postayla. Ama bu gezi kitaplarından arkadaşlarıma hiç söz etmedim .Çünkü onlara bir oyun oynamak istedim.Bütün yaz boyu ağaç tepelerinde dünyayı dolaştım durdum. Nasıl güzeldi anlatamam. Böylece birçok ülke gezdim ve o ülkelerle ilgili bilgi sahibi oldum. Çok güzel bir tatil geçirdim ve çok mutlu oldum örtmenim dedi.Çocuklar şaşkınlık içinde gülüşmeye başladılar.Açık pencereden kuşlarda cıvıldşarak onlara eşlik ediyordu.Sınıf birden canlandı.herkes birbirine bakıp bakıp gülüyordu.Öğretmenleri:

Gördünüz mü işte bakın çocuklar arkadaşınız yalan söylememiş ; gerçekten dünya seyahati yapmış. Hadi alkışlayın arkadaşınızı ona hoş geldin deyin.Yarın da bize gezdiği yerleri anlatsın bakalım nereleri nasıl neyle gezmiş ; neler yemiş neler içmiş?

 14 Nisan 2013   
2014-04-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları