GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR
Gökhan GÜNGÖR
Email: [email protected]
Çözüm Paradoksu
Hükümetin başlatmış olduğu çözüm süreci bilinmezliklerle dolu.İnsanların kafasındaki soru işaretleri bir türlü giderilemiyor.Bu yüzdende bu görüşmelere destek veren insanlar bile tedirgin.Hükümet cephesinden çıkıp bir kişide sonucunda neler olacağını, neler konuşulduğunu, sonucunda kimlerin neler kazanıp neler kaybedeceğini belirtmiyor.


İnsanların kafasındaki en büyük sorunsa bölünle korkusu buna bende dahilim.Kimse bu konuda destek vermiyor, barışı istemiyor diye karşıt olanları şuçlamamalı.Bu barış süreci sonunda pkk'nın ceza alıp almıyacagı vs. hiçbirşey belli değil.Tamam kan dökülmesin diye yapılıyor ama pkk ceza almazsa bu güne kadar kanlarını döktükleri masumların hesabını kim verecek.


Doğuda yaşanan lice olaylarında herkez farketmiştir.Karakola karşı çıkan insanları bunlar Türk halkıyla barış içinde yaşamakmı istiyorlar yoksa kendi güvenliklerini sağlayacak ordu ve güvenlik teşkilatı kurup Türkiye'ye bağlı bir devlet oluşturmakmı.Bu ülkenin Askerini, Polisini istemeyenler nasıl olacakta barış içinde kardeşce bir arada yaşayacak.


Bu çözüm sürecinde Akil heyet ile destek vermiyenleri değil öncelikle doğunun belli bir kısmını kürdistan olarak gören o insanları bilinçlendirmek lazım ki kardeşce yaşamayı öğrensinler.Çözüm süreciyle beraber Diyarbakırda yaşananlar insanların aklındaki bölünme korkusunu dahada güçlendirdi.Kürdistan yazılı tşört satışları, Türk polisini, askerini o bölgeye sokmak istememeleri, Burası TC topragı değil kürdistan diye bağıran insanlar illaki bu sürecin tıkandığını barışın değil sadece Kürt halkının isteklerinin verileceğini onaylatır gibiydi.


Bu çözüm sürecinde olması gereken pkk'nın sonucunda cezasını çekmesi, doğu bölgesinin kürdistan değil Türk toprağı olduğunun kandırılmış insanlara anlatılması ve artık bu hayalle yaşamak yerine kardeşçe yaşamanın öğretilmesidir.


Barış bu şartlar çerçevesinde olduğu sürece herkez destek verir ve pkk tehdidi bittigi anda o dölgelere yatırımlar artar. Sonucunda kürt halkı kazanır. Yatırımların olmasıyla birlikte insan daha kolay iş bulurlar ve kaçakçılık biter. O güzel kentlere göçler artar hem yatırımcılar hem esnaf hemde halk kazanır. Kin öfke zamanla yerini kardeşliğe bırakır.








 
2013-07-04

YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...




  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?



Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin