Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Aynı Nakarat
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, görev süresinin dolmasına 10 ay kadar kala, iktidara karşı olay yaratan bir konuşma yaptı. Konuşma, eleştiriden çok hakarete dayanıyordu. Başkan, Devletin en yüksek koltuklarında oturanları davet etmiş, onların yüzüne adeta hırsını, kinini haykırmıştı.

Eskiden de Komutanların görev değişim törenlerinden ve emekliliklerine az süre kalan yargı mensuplarının fırsat konuşmalarından duymaya alıştığımız türden bir konuşmaydı bu. Eğer iktidarda inançlı bir yönetim varsa, aykırı olanlar sorumsuzca konuşurlar, medya da bu konuşmaları en can alıcı manşetlerle verir, bir kaos ortamını oluşturup iktidarın değişmesine zemin hazırlarlardı.

Başkanın bu haddini aşan konuşması, kanunsuzluk peşinde olanlara cesaret verdi. Bilindiği gibi 30 Martta ülkemizde bir seçim yapılmış, bazı birbirine yakın sonuçların alındığı birkaç yer dışında, seçimler yüksek bir katılım ve şaibesiz olarak tamamlanmıştı. Bu memnuniyet verici durumu bozabilecek kişilerin başında da gerek işgal ettiği makam, gerekse de bağlantıları nedeniyle Haşim Kılıç geliyordu.

Eski Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer de cumhurbaşkanlığına, kendisinin şimdi oturduğu makamdan seçilmişti. O zaman Ecevit, Yılmaz, Çiller, Bahçeli ve Derin Devlet birleşmişlerdi. Şimdi de kendisinin emekliliğine az zaman kalmış, CHP, MHP, HDP ve paralel yapı, iktidara karşı yine birlik olmuş değiller miydi?

İktidar kendisini düşünmediğine göre, bir çıkış yapmalı, bu birliği kendine çekmeli ve Cumhurbaşkanı olmalı değil miydi? Haşim Kılıç da fırsatı kaçırmadı.

Konuşmasının ardından CHP, MHP ve HDP sözcüleri hemen başkanı takdir edip alkışladılar. Paralel Yapı ve destek basını, konuşmayı gündemlerine alarak ballandıra ballandıra anlatmaya başladılar. Ankara'da eski MHP li, yeni CHP li Mansur Yavaş etrafında birleşen CHP, MHP, HDP ve paralel yapı 32 bin civarındaki oy farkı ile seçimi kaybetmişti. Mansur Yavaş, itirazlarını YSK'ya defalarca iletmiş ve her defasında da reddedilmişti. Mağlup pehlivan, son olarak Anayasa Mahkemesine de bireysel başvuruda bulundu. Aslında, bu başvuru hukuken geçersizdi.

Çünkü seçimlerle ilgili itirazlar, sadece YSK'ya yapılır, YSK nın kararları nihai olup AYM dâhil, başka bir merciye taşınamazdı. Mansur Yavaş'ın başvurusundan hemen sonra, Haşim Kılıç'ın bu şekilde yaptığı açıklamalar ve hemen akabinde Mansur Yavaş'ın AYM başkanını öven sözler sarf etmesi, sanki seçimlerin tamamen iptal edilmesine kadar gidecek bir sürecin de başlatıldığını gösteriyor. Böylece Türkiye'de bir kaos ortamına zemin hazırlanması amaçlanıyor.

Ama hala anlayamadıkları bir gerçeğin de, bu milletin başbakanının etrafında kenetlendiğidir. Olanları milletimiz görecek, akl-ı selim vicdanların sayesinde bu kenetlenme daha da güçlenecektir. Aday olması kuvvetle muhtemel olan Başbakan, yüzde 55 in de üzerinde bir oy oranı ile layık olduğu makama ilk turda seçilecektir. Sıhhat ve mutlulukla kalın sağlıkla...

Ahmet Laz

[email protected]   
2014-04-29
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları