Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 03 Kasım 2015
Hazal SEYİTOĞLU
Hazal SEYİTOĞLU kimdir?
1974 Ankara doğumluyum. İlkokula Ankara' da başladım, Adıyaman'da bitirdim. Ortaokulu İstanbul'da tamamladım. Haydarpaşa lisesi ve Abant Izzet Baysal Ünv. Mezunuyum. Anadolu Ünv. Sosoyoloji bölümü 2. sınıf ögrencisiyim. İlk gençlik yıllarımda amatör olarak yerel, ulusal gazetelerde yazılarım yayımlandı. Bilgiağı, Yazarport, Doğu Rehberi, Malatya Son havadis gibi internet sitelerinde yazılarım yayımlanmakta. 1997-1999 yılları arasında (eski) Üsküdar FM de radyo programları yapıp sundum. Sansürsüz ve özgürce yazabildiğim için Mart 2014'te Bendeyazarım kadrosuna katıldım. Evliyim, 6 yaşında bir kızım var. Özel bir sektörde sistem analisti olarak çalışıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Germeyelim, Gerilmeyelim...
Çatışmayı yönetmenin birkaç türü var. Bunlardan biri rekabet. Rekabet, karşıdakine kendi fikrini kabullendirme yöntemi. Kelime kendi içinde masummuş gibi görünse de, söz konusu "kendi fikrini karşındakine kabullendirme" olunca bunun içine şiddet ve baskı yönetimlerinin girmemesi mümkün gözükmüyor.

Başbakan Erdoğan'ın bizzat kendisinin gerilim yarattığı ve bu gerilimden beslendiği yönünde son yıllarda fazlasıyla yorumlar yapıldı.  Önceleri buna inanmak istemiyordum ama artık bunun doğru olduğunu çok net görebiliyorum. 

Yıllarca gerilimden, insanların birbirini ötekileştirmesinden, doğru yönetilemeyen/yönetilmeyen çatışmaların ayrıştırdığı insanların birbirini öldürmesinden tam sıyrıldık sıyrılacağız derken özellikle Gezi olayları ile patlak veren bu yönetim tarzının bana göre olmadığını daha net anladım. 

Her gelen yönetim, bir önceki yönetimin kemiklerine basak yüceliyor. Cumhuriyetten, bu yana, yapılan her icraat bir önceki dönemle kıyaslandığında ülkeye bir değer kattığı görülüyor. Bunda kimsenin bir şüphesi yoktur sanırım fakat rakamlardan ve yüzdeliklerden ziyade nitelik sorunu yaşıyoruz. 

Kendi ideolojini yaratmanın özeti şöyle olsa gerek: Giriş-(Genel Seçim): Bir şekilde vatan önce düşmanlardan kurtarılıyor.
Gelişme: Yapılan her yol, köprü ile eski dönemin ne kadar tü kaka olduğu vurgulanıyor.
Sonuç: Hummalı, gözü kapalı imar iskan dönemi bitmiş insanların birbirine gözünün üstünde kaşın var, deme dönemine girilmiş olunuyor. Parti içinden muhalif sesler gelince eski silah arkadaşları devre dışı bırakılıyor. Sürgüne veya disiplin kuruluna sevkediliyor.

Dolayısıyla, "lider" ülkeyi kurtarmak için birlikte yola çıktığı silah arkadaşlarını değil, "lider"i yağlayıp, her dediğine "elbette efendim", "siz daha iyi bilirsiniz efendim" diyen yeni kişileri yanına almayı tercih ediyor. Bu kişiler yeni devrimin elit tabakasını oluşturuyor ve sistemin tüm nimetlerinden(!) faydalanmakta bir beis görmüyorlar. 

Çatışmanın çözümünü rekabetçi uygulamada bulunca "lider", ortaya eli sopalı bir yönetim çıkıyor. Size bir zincir takıyor ve özgürlüğünüz o zincir ile sınırlanıyor. Meydanlara barikatlar kurduruyor, sınırlar çiziyor. Polisin eline gaz tabancaları, tüfekleri veriyor sınırı geceni "vurun" emri veriyor. 

Başbakan her durumdan nemalanmasını biliyor. Taksim'e kimse gitmese, "Bak nasıl hizaya getirdim!", diyecek. Millet Taksim'e gitse: "Bunlar çapulcu, vatan haini, terörist!" diyecek. 

Her halukarda millet haksız.

Çünkü Başbakan çatışmayı uzlaşma yöntemi kullanarak çözmekten yana değil. Sonradan peydahlanmış yeni elit ise (haksız olarak) elde ettiklerini kolay kolay kaptıracak cinsten değil.. 


   
2014-05-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları