Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Mayıs 2014
Alihan İSPİROĞLU
Alihan İSPİROĞLU kimdir?
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü öğrencisidir. Bir medya grubu bünyesinde kısa süre gazetecilik yapmıştır. Bu alanda kariyer hedeflemektedir. Aynı zamanda ses tasarımcısıdır. Kendine ait onlarca Hiphop&Elektro vokal kayıtları vardır. Çok sayıda hiphop partisi, fuarlar, üniversite şenliği, doğumgünü vs organizasyonlarda sahne almıştır. 6 adet müzik stüdyosu işletmiştir. Politika, tarih, spor ve medya gibi ilgi alanlarında düşüncelerini yazılarında beyan etmektedir.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yeni Ankara
Yerel seçimden bu yana gündemi en fazla meşgul eden konu olan Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaştı. Cumhuriyet tarihinde bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanı ilk defa halk tarafından seçilecek.

Medyada yoğun bir şekilde AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı için tahminler yapılıyor. Bu tahminlerde öne çıkan isimlerin başında Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül bulunuyor.

Diğer önemli bir konuda Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa başbakanlık koltuğunda kimi göreceğiz?

Köşk Sinyali

Benim tahminime göre AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı belli oldu. Birkaç gün önce bu Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan tarihi bir toplantı gerçekleştirdi. Bu iki isim 3 dönem kuralında istikrarlı bir duruş sergileyerek, devam kararı aldılar. Tayyip Erdoğan'ın özellikle şu siyasi konjektürde dışarıda kalacak, pasif bir aktör olmadığını herkes iyi bilir. Kurmaylarının ve diğer yönetici kadroların desteği de mevcut. Böylece Cumhurbaşkanı adaylığını gayri resmi ilan etmiş oldu.

Mevcut gündemlerden ötürü genel seçim havasında geçen bir yerel seçim yaşadık. Bu seçim sonuçlarının Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçileceğinin habercisi olduğunu düşünüyorum.

Gül Çıkmazı

Asıl soru işareti Erdoğan köşke çıkınca Başbakan kim olacak? Cevap olarak akla ilk gelen isim Abdullah Gül. Bazıları Gül'ün tekrardan aday olacağını yani makamından vazgeçmeyeceğini söylüyorlar. Bende bunun bir tespit değil bir temenni olduğu kanısındayım. Aksi takdirde 3 dönem kuralında uzlaşamazlardı.

Abdullah gül, meclis dışından bir isim olduğu için Anayasanın 76.maddesi gereğince milletvekili olmadan Başbakan olması söz konusu değildir. 3 dönem kuralının devamında karar kılan Abdullah Gül, gençlerin yolunu açmak isteyebilir. Ya da Cumhurbaşkanlığından sonra bu görevi kabul etmek istemeyebilir.

Kördüğüm Modeli

2015 genel seçimlerinden sonra Abdullah Gül'ün mecliste olacağını varsayalım. Geçici gelen Başbakan(üç dönem kuralına takılmayan) bir ivme yakalarsa ismi ağır olan Gül yine de Başbakan olabilir mi? O ivme yakalanmadı, ya da geçici başbakan 3 dönem kuralına takıldı. Böylece Abdullah Gül Başbakan oldu diyelim, Erdoğan hayalinin Başkanlık sistemi olduğunu söylüyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminden ardından yapılacak yeni Anayasa sonrasında Başkanlık sistemine geçilirse Gül'ün konumu ne olacak?

Bu durumda Erdoğan köşke, Gül Başbakanlık sarayına beklentisi olumsuz sonuçlanır. Abdullah Gül siyaset sahnesinden çekilebilir.

Ak Saçlılar

Bülent Arınç, Beşir Atalay, Ali Babacan, Mehmet Ali Şahin, Binali Yıldırım, Taner Yıldız, Bekir Bozdağ, Faruk Çelik, Cemil Çiçek, Recep Akdağ, Nihat Ergün ve Sadullah Ergin gibi partinin en önemli isimleri 3 dönem üst üste milletvekili seçildikleri için Başbakanlık görevini ancak genel seçime kadar yürütebilirler.

Geçici görev için kimlerin uygun olduğunu düşünelim. Binali Yıldırım ve Sadullah Ergin yerel seçimden mağlubiyetle çıktılar. Başbakan Erdoğan CHP'de mağlup ettikleri isimlerin parti içerisinde yükseldiğine dikkat çekerek ironi yapmıştı. Bu yüzden böyle bir tezata düşeceğini sanmıyorum.

Cemil Çiçek, TBMM başkanlığı görevini sürdürüyor. Liselerden bile kavga oranı yüksek olan meclisin otoriter başkanı Çiçek görevine devam eder. Taner Yıldız, Bekir Bozdağ, Nihat Ergün ve Faruk Çelik bakanlık görevlerine devam edeceklerdir çünkü Ak Parti istikrarı sever.

Mehmet Ali Şahin'in yıpranma payı ve Recep Akdağ'ın göreve uygun olmadığı, böyle beklentilerinin olmadığı da söylenebilir. Başbakan yardımcılarına bakarsak Emrullah İşler Başbakan Yardımcılığına yeni terfi etti. Geri kalan üç ismin başında Arınç geliyor. Siyaseti bırakma arifesinde olan Arınç bu görevi kabul eder mi? Başbakan Sert mizaçlı Arınç'ı mı yoksa ters karakterdeki Babacan'ı mı destekleyecektir? Bence bu iki isimden biri olacak. Alternatif olarak Beşir Atalay kalıyor.

Süper İkili

Son modelimde de Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı oluyor. Abdullah gül ise siyaset dışı kalmayı tercih ediyor. Saydığım isimlerden biri geçici görevi tamamlıyor. Peki genel seçimden sonra AKP'nin genel başkanı kim olacak? Bu soruya cevap olarak 2 isim çıkıyor; Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş.

Lider karakterli isimlerin arasına Süleyman Soyluyu da ekleyebiliriz ama partide nüfuz noktalarının azlığı ve parti tabanında o yönde bir destek olmaması mümkün kılmıyor.

Birde Eş Başkanlık sistemi akla geliyor. BDP önermiş, Ak Partide desteklemişti. Tayyip Erdoğan'ın çok yönlülüğünü doldurmak adına genel başkanlık tecrübesi, çekirdek kitle ve kadrosu bulunan Numan Kurtulmuş ile Dışişleri Bakanlığı sayesinde Dünya kamuoyuna Erdoğan'ın sesi olmuş Ahmet Davutoğlu. Bu ikili yanyana hiçte mantıksız durmuyor. Ama bu isimlerden Numan Kurtulmuş'un Abdullah Gül gibi meclis dışında olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu durumda Ahmet Davutoğlu ismi ön plana çıkıyor. Eğer ''emanetçi başbakan düşünülürse'' Bülent Arınç ve Ali Babacan isimleri başta geliyor.

Kısa zaman sonra Ankara yeniden şekillenecek, peki sizin hayalinizdeki Başbakan kim?

    
2014-05-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Korku İmparatorlukları