Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Mayıs 2014
Tekin ORUÇ
Tekin ORUÇ kimdir?
1973 yılında Mardin Mazıdağı Yukarı konak köyünde doğdum. İlkokulu Mardin Merkez Atatürk İlkokulunda, Ortaokulu Mardin Merkez Cumhuriyet ortaokulunda, lise tahsilimi de, Mardin End.Mes.Lisesi ,Teknik lise Elektrik bölümünü bitirerek tamamladım. Üniversiteyi, 1993 yılında -Denizli- Pamukkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesini bitirip 1997 yılında Adıyaman ilinde Öğretmenliğe başladım. Mardin’in il ve ilçelerindeki çeşitli okullarda yöneticilik yaptım. 2008 yılından beri Mardin’in yerel gazete, dergi ve sitelerinde yerel gündeme, eğitim, sosyal yaşam ve bazen de edebiyatta dair yazılar yazdım. Mardin de çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyesi ve gönüllü aktivistlik görevlerinde faal olarak çalışmaktayım.(Sendika, Uluslararası Strateji Araştırma Merkezi (USTAD) ,Anadolu GençlikD, Mardin ili satranç il temsilcisi yönetim kurulu üyeliği, Mardin Gazeteci ve Yazar Cemiyeti üyesi) Milli Eğitim Bakanlığı , 2.kademe satranç antrenörü olarak çeşitli kurslarda eğitim görevlis
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Mardin Seçimleri Üzerine Bir Kaç Not -1
Aslında 30 Mart yerel seçimlerin en şaşırtıcı ve en enteresan sonuçlarının yaşandığı illerin başında Mardin gelmektedir. Büyükşehir yasası ile değişen oy verme sistemi; ilçe, belde ve köylerde yaşayan seçmenlerin Mardin seçimleri üzerinde belirgin bir etkileri olduğu ve seçim sonuçlarını değiştirme gücüne sahip olduklarına dair elimizde güçlü kanıtlar oluşturmuştur. 

Mardin homojen yapıya sahip olmayan; birden fazla dilin, dinin, kültürün ve sosyolojik (beg, aşiret, şeyh, famile ve sülale) yapıların yaşandığı ender şehirlerdendir. Bu sebeple tek damar üzerinde siyaset ve politika yapma yanlışına düşen partilerin; Mardin'de tulum çıkarma şansları hiç olmamıştır.

Ancak 30 Mart Yerel seçimleri bu tezi yıkmaya yakın sonuçları önümüze serpiştirdi. Açıkçası gelecek seçimlerin de bu sonuçlara yakın bir zeminde cereyan edecek diyen düşüncelerinin septiğindeyim.

Bu nedenle Mardin'de seçimleri kazanan partinin gelecekte galip olabilmesi için hayli çalışması gerekir. Daha önceki partilere fark atması, toplumsal yapıların tamamına hitap etmesi, hizmetlerini halka iyi anlatması ve istikbale yönelik kalıcı eserler bırakma etkililiğinde olmalıdır.

Aksi takdirde bu seçimlerden aldıkları başarılı sonuçları; gelecek ilk seçimde sandığın tabanına gömme ihtimalinden uzakta duramayacaklarını da gözden kaçırmamaları gerekir.

Yanlışların ve plansızlıkların verdiği tarihi fırsatı değerlendirme kabiliyetinden uzaklaştığın andan itibaren; geriye ket vurma tehlikesi içinde kalınacağı bilinmeli ve belli bir zaman diliminden sonra mesanelerinin okunmama riskine kapılıp erimekten kurtulamayacaklarından da şüphe duymamaları lazımdır.

Tabii sıcağa sıcağına yapılan analiz ve tespitler; bizleri doğru sonuca ulaştırmama ve yerinde değerlendirme yapmama riski ile karşı karşıya getirebilir.

Bu vesile ile gür ateşte yapacağınız değerlendirmelerinin tadında, acayipliklerin olacağını bilmelisiniz. Bu değerlendirmeleri iyi tat vermeyen gözlemlerle karıştırdığınızda da ekşiyen yüzlerin pozisyonları ile karşı karşıya gelebileceğinizi iyi hesap etmelisiniz.

***

Bu uzun girizgâhın çerçevesinde şunu da kolaylıkla söyleme rahatlığına bürünebilirim. O da şudur. Mardin İlçe ve beldelerinde iyi  kenetlenmiş bir teşkilat yapısı ve  sıkı planlanmış bir secim stratejisi ile hemen her partinin kazanma potasına rahatlıkla girebileceğini gördük.

İlçelerin seçim sonuçlarına dair kişisel değerlendirmelerime gelince: tek bir cümle ile şunu ifade edeyim.'Mardin'de ki İnsanlar: Kazanan partiye ve kendisine hizmet edecek ekibe,'fırsat ve imkân verme' hakkını adaletli bir zihin süzgecinden geçirtip demokrasinin argümanlarını da içselleştirerek kullanmıştır.

Yazının ikinci babında buluşmak üzere,

Selam ve kelamların en güzeli ile kalınız...   
2014-05-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- İçimdeki Sızıyı Kaybettim
- Mardin'de Yerel Seçim Stratejisi -4-
- Ey! Van'lı Muharrem...
- Yerel Seçim Stratejisi -3-
- Mardin'de Yerel Seçim Stratejisi -2-
- Yerellerde Yerel Seçim Stratejisi (1)
- Bir Gülsen Ağlayacağım Vay Vay Vay…!
- Irak Kürdistan'ında Seçimler ve YNK...
- Sivil Toplum ve STK'lar