Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Çocuğun Yapacakları…
Medyada çıkan çocuk kaçırma ve sonrasındaki ölüm haberleri ülke gündeminden bir türlü düşmüyor. Yüreğimizi burkan, acıtan, onarılması ve unutulması zor, telafisi olmayan, silinemez izler bırakan, kan dondurucu olayları izlemekten duymaktan, görmekten ne yapacağımızı şaşırdık. Bizler ne yapalım, çocuklarımıza nasıl sahip çıkalım, onlara neler öğretelim, nasıl davranalım diye kara kara düşünür olduk.

Çocuklarımızı güvenliklerini sağlamak, salimen yaşamalarını yardımcı olmak için, anlayacakları şekilde herkes bir şeyler anlatıyor.

Uzmanlar, pedagoglar, psikologlar, veliler, ağzı olan herkes bir şeyler anlatıyor. Söz konusu çocuklarımız olunca; söylenen her sözü can kulağıyla dinleyip, itibar etmek, kale almak gerekiyor.

Alınacak tedbirlerden ve verilen nasihatlerden sonra da yapılan en iyi, güzel şey, Yüce yaratana el açıp dua etmek. Rabbim iyilerle karşılaştırsın, kötülerden uzak eylesin diye temenni ve niyazda bulunmak.

Bu anlamda, sosyal medyada yer alan, çeşitli internet sitelerinde karşımıza çıkan, paylaşımlarda bulunulan birçok yazı olmaktadır. İşte onlardan biri, sıkça paylaşılan, aşağıdaki yazılanları sizinle de paylaşmak istedim. Çok büyük önem arz eden bu söylemleri, çocuklarımıza öğretelim, paylaşalım.

'...

-Yalnız yerler güvenli değil. Ben hep arkadaşlarımla oynarım!

...

- Tanımadığım kişilerden hediye almam! 

...

-Ailemden izinsiz arabalara binmem...

...

-Yardım istersem, üniformalı birinden isterim...

...

-Kendi adımı, annemin, babamın adını bilirim. Telefon numaramızla adresimizi de bilirim...

...

-Su birikintisine, kuyu nehir veya denize, yanımda kimse olmadan yaklaşmam ve girmem!...

...

-İstemediğim şeylere hemen hayır derim...

...

-Tedirginsem, hemen oradan uzaklaşırım, kaçarım...

...

-Biri bana dokunduğunda kötü hissedersem, 'Hayır, bana dokunma' derim! Bu benim en doğal hakkım.

...

-Sesim imdat çığlığımdır. Tedirginsem, korkarsam hemen bağırırım! Çekinmem...

...

-Başkalarıyla konuştuklarımı, aileme de söylerim...

...

-Bir yere gitmeden önce, muhakkak aileme sorarım...

...

-Korkuyorsam, kendimi kötü hissediyorsam, hemen birine söylerim...

...

-Biri benden yardım isterse, yardım etmeden önce ailemden izin alırım...'

 

Ne kadar olduğu ve sonuçlarının ne olacağı hakkındaki takdiri de siz değerli okuyucularıma bırakıyorum. İyilerle karşılaşmanız dileklerimle...   
2014-05-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları