Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Serdar USMAN
Serdar USMAN kimdir?
1971 YILI ANKARA DOĞUMLUYUM. 15 SENEDİR KONYADA YAYIN YAPMAKTA OLAN YEREL GAZETELERİMİZ MERHABA, HAKİMİYET VE MEMLEKET'TE KÖŞE YAZILARIM YAYINLANDI. KÖŞE YAZILARIM HALEN HAKİMİYET GAZETESİNDE YAYINLANMAKTADIR. ANA MESLEĞİM DIŞ TİCARET UZMANLIĞI OLUP ÇOK SAYIDA YURTDIŞI İŞ GEZİLERİM OLMAKTADIR. İNGİLİZCE, ARAPÇA VE FRANSIZCA DİLLERİNİ BİLİYORUM. EVLİ VE ÜÇ ÇOCUK BABASIYIM.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yaz ayları ilme vesiledir
Okullar tatile çıkalı bir ay gibi bir zaman geçti. Çocuklarımız ve gençlerimiz bu iki haftalık süre içerisinde yorucu bir dönemin stresinden kurtuldular. Kendilerine mutluluklarını katlayacak bir önerim olacak. Bu önerimi okuyunca hemen yüzlerini asmasınlar. İçeriğini tam anlamıyla düşünerek mutlu olmayı denesinler. Çünkü işin gerçeği onlara bu yazımda mutluluk kaynakları önereceğim. Huzura giden yolun islamdan geçtiğini onlara acizane anlatmaya çalışacağım. Çocuklarımızın İslami ilimlere karşı isteksiz duruşlarının kökeninde kendilerini bu ilimden soyutlayan ebeveynlerin ilgisizliği damgasını vurmaktadır.

İşin gerçeği şudur. Mevcut eğitim sisteminde beklenen düzeyde İslami eğitim verilemiyor. Kendilerine Allah ve resulünü anlatacak ciddi bir fırsat olarak yaz aylarını iyi değerlendirebilecekleri kurs merkezlerine gitmelerini ve hayatın asıl gayesi olan yüce dinimiz hakkında tam donanım sahibi olmalarını teklif ediyorum.

Eğer bu konuda tam imkan sahibi değillerse aile içi eğitim sürecini başlatacak bir model teklif etmek istiyorum. Okuduğunuz zaman 'hiçte zor bir şey değilmiş aslında yapabiliriz yahu!' diyeceğinizi de biliyorum.

Her gün sabah kahvaltısını müteakiben evde Kur'an-ı Kerim'i bilen anne, ağabey, ya da abla tarafından bir saat süreyle elifba veya Kur'an-ı Kerim dersi verilecek. Çocuklarımızın ve gençlerimizin bu işe dört elle sarılması ve bezginlik göstermemeleri için örneğin saat 08.00'de kahvaltı yapılıyorsa ardından saat 09.00'da bu ders başlayacak ve tam olarak saat 10.00'da sona erecek. Bu uygulama hafta içi her gün renklendirilerek yapılacak. Örneğin her gün yapılan bu programın bitiminde bir gün çay, diğer bir gün kahve, başka bir gün meyve suyu, gelecek gün çeşitli bitkisel çaylar içilerek hoş bir muhabbet ortamı yaratılabilir.

Gündüz programı bittikten sonra çocuklarımız ve gençlerimiz abartıya kaçmadan kontrollü bilgisayar başına geçebilecek. Ya da başvuruda bulunduğu bir dalda spor eğitimi alacak. Ya da diğer sosyal etkinliklerine zaman ayıracak. Koskoca günü değerlendirmesi için ve sıkılmaması için kendisine bu konuda asla baskı uygulanmayacak. Televizyon başına kilitlenmesini engelleyecek bir takım teşvik edici faaliyetlerinde yapılmasını tavsiye ediyorum. Mevcut televizyon programlarında lanse edilen yaşam tarzını evlatlarımızın zihinlerinde gerçek hayat gibi algılatılması ve tahrip edici etkisinden ne kadar uzak tutabilirsek o kadar kardayız.

Gündüzün hareketliliğinin ardından akşamüzeri aile reisi olan babanın da gelmesiyle yenilecek akşam yemeğinin hemen ardından akşam ilmihal bilgileri ve Asr-ı Saadet derslerine geçilecek. Baba tarafından okunacak kaynak bir eser sayesinde birlikte yapılan yorumlarla iki cihanın efendisi Peygamberimiz (s.a.v)'sevgisi aşılanacak. Tertemiz zihinlerine onun açtığı bu kutlu çığır yerleşecek.

Bugünkü eğitim sisteminde oluşan bu çatlağı kapamanın en verimli yolu elde kalan tek seçenek yaz tatilleriyle bezememiz gerekiyor. Aksi takdirde en acımasız gerçek olan ve asla mola vermeyen zaman tüm hızıyla geçiyor. İnsanoğlunun içinde bulunduğu yoğun tempolu yaşam sayesinde yaşının kemale erdiğini ancak o yaşa ulaştığında fark edebiliyor. O ana ulaşıncaya kadar vücut zindeliğinin de verdiği rehavetle boşa geçen ilimsiz her günün acı lokmasını yutuyor. Bunu tamamlamak için çabalasa da beynin fonksiyonlarında ki yorgun yapı istediği düzeyde ilmi artık kabul edemez hale dönüşüyor.

Akşam eğitimlerini çok önemsemeliyiz. Evlatlarımızın yeterli din eğitimi almamasından kaynaklanan vurdumduymaz duruşumuza bir son vererek mevcut fırsatı değerlendirecek kadar akşam yemeğinin akabinde saat 08.00 ile 09.00 arasında bu uygulama muhakkak yapılmalıdır. Uygulama sonrasında içilecek karşılıklı çayların ardından baba ile evin küçük oğlu güzelce abdestlerini alarak mahallenin camisinde kıldıkları yatsı namazı sonrasında hissedecekleri manevi hazzın akabinde istirahata çekilerek verimli bir gün geçirmenin doyumsuz hazzıyla uykuya dalacaklar.
Sevgili çocuklar ve değerli gençler, hepiniz gerçekten bizler için çok değerlisiniz. Bu ülkenin geleceğisiniz. Hepiniz çok önemlisiniz. Fakat önemli yapınızın işlerlik kazanması için şu içinde yaşayıp nefes tükettiğimiz alemlerin yaratıcısı yüce rabbimizin övgüsüne layık olmuş habibi Resulullah (sav) efendimizin ahlakını kendimize şiar edinmek zorundayız.
Bu yaz tatili sizin için boşa geçirmek zamanı değildir.

Koca günü sadece top peşinde koşarak başka hiçbir şey yapmamakta değildir.
İnternet kafelerde veya evdeki internet karşısında kendinizi harcamakta değildir.
Cep telefonlarıyla saatlerce zamanı yiyen anlamsız konuşmalar ve mesajlaşmalar hiç değildir.
Bugün İslami iklimi koklama zamanıdır.
Günahlarımızdan arınma zamanıdır.
Hakkı haykırıp, haksızlık karşısında dik durma zamanıdır.
Özetle resulce yaşama zamanıdır.
Lütfen kendimize merhamet edelim.


   
2013-07-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
2013-07-06 07:23:54    ip: 78.169.206???
Çok güzel yazmışsınız kıymetli kardeşim sizden ricam bu yazı metnini gençlerin okuyabileceği ortamlara taşımanız yoksa bireylere ulaşması çok zor selam saygı ve dua ile
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları