Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Mayıs 2014
Cemal BABAOĞLU
Cemal BABAOĞLU kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Mağdur Diktatör!
2002 genel seçimlerinde halkın yüzde 35 oyunu alarak, parlamentoda yüzde 65 gibi çoğunluğa sahip olarak iktidara gelen AKP hükümeti, kesintisiz 12 yıldır halen tek başına iktidarda. 12 yıldır yapılan her seçimlerde mağdurları oynamayı başarıyla sürdürüyor. Başbakan Erdoğan, her seçimlerde, kendisinin nasıl engellenmek istendiğini, iktidarda sanki kendisi değil de muhalefeti temsil bir eda ile yakınıp-sızlanmasını doğrusu itiraf etme gerekirse rolünü başarıyla oynadığını belirtmek isterim.

Gerek seçimlerde ve gerekse 2010 referandumunda bu halka yeni sivil anayasa, demokratikleşme seçim barajının düşürülmesi seçimlerde temsili adaletin sağlanması, temel toplumsal sorunlarda iyileşme sağlanması gibi vaatlerini her seçim sonrasında  unutup rafa kaldırmasına toplum olarak bizzat tanık olduk.

Toplumsal muhalefetin en temel insani taleplerine tahammül etmeyip, asker ve polis gücünü seferber ederek, göz yaşartıcı bombalı saldırı, Toma aracını kitlelerin üzerine sürüp sivil halkın ölümüne ve yaralanmasına sebep olacak kadar gözü kararmış bir iktidarın, seçimlerde mağdurları oynayarak başarılı çıkmasını da  alkışlıyorum. Bravo sayın başbakan kendinizce doğru yoldasınız. Baskı kurun, muhalifinize yaşam hakkı tanımayın, seçimlerde de mağdur olun! Nasıl bir mağduriyetse, bence bu durumun bir tanımı olmalı. Buna olsa olsa Mağdur Diktatör denir.

 Her yıl kutlanan 1 Mayıs işçi bayramında yine Taksim sendromu yaşatıldı.  Aslında başbakan Erdoğan'ın inadı istenmeyen olaylara  sebebiyet vermiştir. İşçi sendikalarının en doğal hakkı olan kutlanma alanı talebine, hükümete düşen görev miting için gerekli alt yapıların sağlanmasıdır. Hayır yer tespitini ben yapacağım, benim gösterdiğim yerde miting yapacaksınız anlayışı diktatörlük anlayışı  değil de nedir?

Genel seçimlerin yapılacağı 2015 yılında Mevcut iktidar partisinin bu seçimlerde de nasıl bir mağduriyet edasıyla seçmenin karşısına çıkacak doğrusu merak ediyorum. şimdiden AKP'yi yine tek başına iktidara taşımanın planları yapılıyor. İşte Türkiye milletvekiliginden tut, dar- daraltılmış seçim sistemleri gibi kendine avantaj sağlayacak seçenekleri ciddi ciddi tartıştılar. bu tartışma sürecinde Hak, Hukuk, Hakkaniyet ve Temsilde Adaleti sağlama gibi evrensel değerler kaale alınmadı.

Genel seçimde yöntem olarak tartıştıkları daraltılmış sistemi, kendileri için dezavantaja dönüşebilir uyarıları dikkate alınmış olmalı ki, seçim sisteminde hiç bir değişiklik yapılmadan genel seçimlere girme kararı alındı. Başka bir ifade ile sözde karşı çıktıkları darbeci yasalara dört elle sarılarak, mevcut antidemokratik seçim yasaları aynen muhafaza ediliyor.

Yüzde 10'luk seçim barajı 2015 yılında yapılacak olan genel seçimlerde de devam edecek. Mısır' daki darbeye karşı çıkacak ama kendi ülkesindeki darbeci yasalara da dört elle sarılıp, tüm yetkileri kendisinde toplayacak. Muhalefet üzerinde anti demokratik yasalarla her türlü baskıları meşru görecek ve seçimlerde de seçmenin karşısına mağdur ve mağrur bir eda ile çıkacak.

İnsanlık ailesi çok diktatörler gördü. Ancak ilk kez Mağdur  Diktatörle karşı karşıya. Eminim insanlık ailesi bu mağdur Diktatörüde çözecektir.    
2014-05-09
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Terörle mücadele mi dedin!
- İktidar Gücüyle Seçim Hileleri
- Yasaklı kitap ile ilgili...
- 30 Yılık Tecrübe!
- Ya onurlu bir yaşam ya da çürüme
- Muğlalı, 33 Kurşun, Roboski ve Hasan Bakdur
- Azrail'in diğer adı: Toros
- Ergenekon davasında adalet yerini buldu mu?
- AB'ye üyelik sürecinde yasaklı kitaplar