Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Metin SOYLU
Metin SOYLU kimdir?
Gazeteci-Yazar Metin Soylu, 1981 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimi Ankara Batıkent Kürşad Bey İlköğretim Okulu'nda liseyi ise 1998 yılında Ankara Batıkent Mobil Lisesi'nden mezun olarak tamamladı. "Piri Reis Haritası'nın Şifresi" adlı kitabıyla okuyucularının karşısına çıkan Metin Soylu, bugüne kadar Kocaeli Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversitede Piri Reis konusunda konferanslar gerçekleştirerek büyük yankı uyandırdı.17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında Türk halkının doğal afetler üzerine daha fazla ilgi duyması ve özellikle üniversite öğrencilerinin Afet Gönüllüsü birer birey olarak toplumda daha etkin rol oynaması için Afet Okulu Projesi’ni kaleme alan Soylu, bu konudaki düşüncelerini “Afet Okulu” adlı kitabında topladı. Yazar Metin Soylu'nun son eseri Belgelere Dayalı Gerçek Bir Kahramanlık Öyküsü olan "Yüzbaşı Mehmet Muzaffer"dir.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yürekli Anne ''Anna Marie Jarvis''
Bugün Anneler Günü...

Her yıl Mayıs ayının ikinci haftası olan ve Pazar gününe denk gelen 'Anneler Günü' Türkiye'de ilk kez 9 Mayıs 1955 tarihinde kutlanmıştır. Bu özel günde sizlere 'Anna Marie Jarvis'in hüzün dolu hikâyesini paylaşmak istiyorum.

***Anna Marie Jarvis!... 

1 Mayıs 1864 tarihinde Webster, Batı Virginia'da doğmuş, annesi ve kör kız kardeşiyle önce Grafton'da sonra Philadelphia'da yaşamış, burada öğretmenlik yaparak, daha sonra da bir sigorta şirketinin kütüphanecilik görevinde yer almıştır.

9 Mayıs 1905 tarihinde ise annesinin ölümüyle oldukça zor günler yaşayarak iki yıl sonra (1907) Grafton'da mayıs ayının ikinci pazar gününde ölen annesi adına bir anma ayini düzenlemek istemiştir. Anna Marie Jarvis, kilisede yapılan ayin ile annesinin en çok sevdiği beyaz karanfil çiçeklerden yaklaşık 500 adet satın alıp kiliseyi süslemiştir.

Jarvis, annesi için düzenlemiş olduğu bu özel töreni hiç unutamamış, bunun üzerine bir karar vererek her yıl mayıs ayının ikinci pazar gününün  'Anneler Günü' olarak resmi bir tatile dönüşmesi için kongre üyelerine, eyalet yöneticilerine, valilere, iş dünyası liderlerine ve gazete editörlerine mektuplar yazarak adeta kampanya başlatmıştır. Grafton ve Philadelphia'daki kiliseler, ertesi yıl tüm anneler için özel bir anma töreni yapmıştır.

Tüm ülkede desteklenen bu duruma ise Amerikan Başkanı Woodrow Wilson daha fazla kayıtsız kalamamış, 1914'te resmi bir açıklama ile 'Anneler Günü'nü ulusal resmi tatil olarak ilan etmiştir.

Jarvis: "Dünyada sizin için herkesten çok şeyi yapmış olan kadına (annenize) mektup yazmak yerine basılı bir kart göndermek tembelliktir.' 

Bu sözler, dünyada ilk kez anneler gününü resmi olarak kutlanması için büyük çabalar harcayan Anna Marie Jarvis'e aittir. Anneler gününün çiçek veya kutlama kartı ile geçiştirilemeyecek kadar anlamlı ve özel olduğunu ortaya koymuş ve o yıllarda bunu yapan insanları da bu sözleriyle eleştirmiştir. 

Hatta çiçekçileri, kutlama kartı yapan firmaları ve telefon şirketlerini de anneler gününü 'ticarete' dökmelerine izin vermeyerek onları 'şarlatanlar, soyguncular, korsanlar' olarak suçlamıştır.

Dahası da var...

Jarvis, çiçekçilere yenik düşmüş bu uğurda bir de tutuklanma girişimi ile karşı karşıya kalmıştır.

Bu özel günü dünyaya kabul ettiren Jarvis, hayatı çok da mutlu geçmemiştir. Evlenmeye ve çocuk sahibi olmaya dahi fırsat bulamamıştır. Her Anneler Günü onun için bu yönden acı olmuştur. Daha ziyade dini ağırlıklı bir kutlama olarak düşündüğü, bu günden ticari çıkar sağlamaya çalışanlara karşı hukuki savaşını her zaman sürdürmüştür. Ne yazık ki açmış olduğu tüm davaları kaybetmiştir. Bunun üzerine dünyadan elini eteğini çekmiş ve bütün gelirini de bu yolda kaybetmiştir. 

Jarvis, 24 Kasım 1948 yılında ise West Chester, Pensilvanya'da yarı görmez ve yalnız bir şekilde 84 yaşındayken vefat etmiştir.

***
Anne olamayan başta 'Anna Marie Jarvis' olmak üzere dünya da isteyip de bir türlü anne olamayanlar: 'Sizler Yürekli Annelersiniz!..'

   
2014-05-11
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları