Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Nejat ERDİM
Nejat ERDİM kimdir?
1970 Batman / Beşiri doğumluyum, Mersin'de yaşamaktayım. Halen bir ulusal internet sitesinde köşe yazarlığı yapmaktayım,çeşitli dönemlerde yerel ve ulusal birçok yayın organında ülkeye ve dünyaya dair yazılarım yayınlandı...
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Devletin Soğuk Yüzü!
Günlerdir mahşeri bir kalabalık var Soma'da, toprağın altında kömür karası cansız bedenleri çıkartılıyor maden işçilerinin. 

Ölüme çetele tutuyoruz, durmaksızın artan o kahreden rakamlarla. Gökyüzüne yürekleri dağlayan çığlıklar yükseliyor peş peşe mavi gök kara'ya çalmış yüzünü, toprak utanç içinde.

Ölüm kuşatmış dört bir yanı, toprağa peş peşe aceleyle kazılmış mezar yerleri yansıyor ekranlara, ağıtları kulaklarımızı sağır ediyor; dul kalmış kadınların, yetim kalmış çocukların, evlatlarını toprağa vermiş annelerin-babaların çığlıkları...


Gözyaşı sel olmuş adeta tüm ülkeyi önüne katıp götürürken; o matemin içinde devletin soğuk ve karanlık yüzü çıkıp geliyor.

Devletin soğuk; merhameti ve acıyı bilmeyen yüzü!

Halkından korkan, haklına karşı bir anlamsız koruma ordusu ile dolaşan devletin soğuk yüzü!
Bir büyük nobranlık, bir çıldırtan kibirle bakıyor Devlet çığlık çığlığa kalmış gözü yaşlı insanlara.

Hesap vermek, yaşanan bu trajedinin sorumlularını bulup adaletin (!) önüne çıkartmak yerine, uzunca bir zamandır adeta bir paranoya ya dönüşmüş koltuk kaygısından dolayı o çığlıklara karışan protestolara karşı merhametsizce öfkesini kusuyor devletin soğuk yüzü.

Acaba yaradan bir 'komplo' mu kurmuştu otoriteye, acaba bir sabotaj mı söz konusuydu bu facia da, diye geçirmediler değil içlerinden farkındalar artık tanrı da sevmiyor o soğuk yüzlerini, o merhametsiz yüreklerini.

Korkan insan saldırır! Korkan insan yalnız gezemez! Devlet korkuyor, korktuğu için yalnız gezemiyor onun içindir ki yüreği yanan insanlara sarılıp acılarını paylaşmak yerine o acının sahiplerini tekmeliyor, yumrukluyor, hakaret ediyorlar, aslında farkında değiller tekmeledikleri, ayaklar altına aldıkları insanlık ve insanlık onuruydu aslında.

Bu topraklarda bizi en çok acılarımız kenetliyor, en çok ta ölümler!
O acıyı Diyarbakırlı da ta en derininden his ediyor yüreğinin, Hakkârilide öyle, tıpkı İzmirli, Bursalı ve diğer tüm kentler deki insanlar gibi...

Kömür karası kesilen muktedirlerin vicdanlarını yıkamaya, merhamete davet etmek adına gözyaşlarımız sel olup akıyor.

Kürdü, türkü, çerkezi, arabı alevisi, sunisi ve bu topraklarda yaşayan tüm etnik unsurları bir araya getiriyor Soma, öfkeler bir kenara bırakılıyor, tahammülsüzlükler bir bir unutuluyor, Soma kardeşliğimiz adına bir ışık yakıyor, oysa ne acı şeydi ölümlerden umut yaratmak!

Denetimsizlik mi bizi öldüren yoksa dirayetsizlik mi bunu anlamak zor değil, yanlış tercihlerin acısıdır aslında yaşadıklarımız.   
2014-05-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları