Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
2020'ye kadar yaşamak istiyorum
Son aylarda ‘ABD İmparatorluğu Çöküyor' başlıklı yazılar Amerikan basınında sıkça yer almaya başladı.

Bu zalim imparatorluktan vurgun yemiş her ülke insanı gibi elbette ki ben de can-ı yürekten istiyorum bunu.

Nostradamuslar bu çöküşün 2020 yılında gerçekleşeceğimi haber veriyorlar. O nedenle ben de 2020 yılına kadar yaşamak istiyorum.

Ancak; şeytana keyif gerek ya, şimdi tutar bu gerzek, ben böyle söyledim diye beni 2020'inin ilk yıllarında öldürür. İmparatorluğun çöküşünü da aynı yılın aralığına kadar savsaklar.

Yağma yok şeytanus efendi. Ben o lanet imparatorluğun battığını görmemden ölmek istemiyorum. Ona göre yap ecel hesaplarını.

Ha bak, sırf canın benimle cilveleşmek istedi diye, Amerikanın çöküş tarihini yıllarca beriye çekebilirsin. Bak ona itirazım yok. Milyarlarca insanın ölmemesi için daha önce çöküşü görmek şartıyla bendeniz, naçizane canımı daha erken de vermeye hazırım.

Sen de ona göre gör işlerini. Şimdi gelelim kehanete:

 ‘Amerikan İmparatorluğu'nun Çöküşü, Yumuşak, Sessiz ve Kesin olacak.' Bu satırlar Harvard'ın ünlü ekonomistlerinden Naill Ferguson'a ait. Ferguson'un makaleleri Los Angeles Times'dan, Foreign Affairs dergisine kadar birçok yerde yayımlanıyor.

Ferguson, Amerikan İmparatorluğu'nun 2020'e kadar gerçekleşeceğini dile getiriyor.  Antropolist Jared Diamond ise ‘Collapse' (Çöküş) adlı kitabında; kültürel olarak Amerikan İmparatorluğu'nun çöküşe girdiğini ve önünde yok olmaktan başka bir çare kalmadığını muştuluyor.

Kirkpatric Sale; Amerikan İmparatorluğu'nun  Çöküşü adlı makalesinde, Amerika'nın Çöküşünü şu dört neden bağlıyor.

 Bir: Çevresel zarar. Amerikan tüketiminin neden olduğu iklimsel değişim; önümüzdeki dönemde katastrofik sonuçlara neden olacak. Varolan teknolojiler; yeni iklim değişiklikleri ile günlük hayatın sürdürülmesine yetmeyecek.

 İki: Ekonomik Çöküş: ABD Gayri Safi Milli Hasılasının sadece yüzde 13'ünü üretiyor. Dış ticaret açığı 630 milyar Dolar. Ulusal borç 7.4 trilyon Dolar. Her gün 1 milyar Dolar nakit paraya ihtiyaç var. Hazine Dairesi'nde sadece Çin'den alınan borç 83 milyar Dolar.

Üç: Askeri yayılma artık sınırlarına ulaşmış durumda. 446 bin Amerikan askeri  dünyanın 725 noktasında görev yapıyor. Buna ek olarak; ABD 153 ülkede ve okyanuslarda sürekli iki düzine askeri deniz filosu dolaştırıyor.

  Dört: İç sorunlar; tüm İmparatorluklar çöküşün son aşamasında içeriden yıkılırlar. Amerikan toplumu içinde huzursuzluk var ve ekonomi çökmüş durumda. Sivil haklar sürekli kötüye gidiyor.

Toplumsal patlama kendini gösterdiği anda ABD bununla başedebilecek tüm mekanizmaları kaybetmiş durumda. Örneğin Arizona Eyalet Meclisi binası, Devlet Hastanesi ve hatta hapishane binaları satıldı. Amerikan Otomotiv Endüstrisi'nin kalbi olan Detroit iflas etti. 2 milyon işçi işsiz kaldı.

Yılbaşına yaklaşırken 17 Aralık 2010 tarihinde Beyaz Saray önünde Obama'nın Afganistan Savaşı'nı protesto eden 131 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında Pulitzer Ödülü sahibi New York Times gazetesinin eski editörü Chris Hedges de vardı.

Hedges tutuklandıktan sonra şu açıklamayı yaptı: 'Amerika'nın geri zekâlılaştırılmış orta sınıfı halen daha iflas ettiğimizin farkında değil. Amerikan ekonomisinin düze çıkabilmesi için 200 trilyon Dolara ihtiyacımız var ki; bu dünyadaki tüm gayri safi milli hasılanın 3 katı demektir.

Bu matematiğin bir çözümü yok. ABD, Askeri ve ekonomik olarak her an çökebilir. Çöküş tarihi 2011, 2012, en geç 2020...'

1. Açlık sınırının altında yaşayan Amerikalıların sayısı 40 milyon 800 bin.

2.  2007-2010 yılları arasında 11 milyon kişi işini kaybetti.

3.  Hazine rakamlarına göre ulusal borç 13.6 trilyon dolara çıktı.

4.  Emekli maaşlarının ödemesi, gün geçtikçe imkansızlaşıyor.

8.  Üst düzey yöneticilerin maaşları 1973 yılından beri 300 kat artmış durumda.

9.  10. 1970 yılında 20 dolara alınan bir ürün bugün 112 dolara alınabiliyor

(Alıntı: Kağan GÜNER/MAĞUSA)

İşte Amerikanın hali ahvali. Ülkemizi de Amerika'ya benzetmeye çalışanların kulağına küpe.   
2014-05-24
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları