Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 13 Kasım 2015
Tülay DEMİRCAN KOYUNCU
Tülay DEMİRCAN KOYUNCU kimdir?
Aslen Rize’li olup, 1970 İstanbul Kasımpaşa doğumludur. Haftalık ders sohbetleri vermektedir. Aile üzerine, yazılar kaleme almaktadır. Şuan Avrupa’da yaşamaktadır. Ayrıca hayır işleriyle uğraşmakla birlikte şiirlerde kaleme alıyor. Evli ve beş çocuk annesidir. En büyük arzusu, Müslüman olarak yaşayıp, Müslüman olarak ölmektir.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Anne Olmak, Karşılıksız Feda Olmaktır!
Anne Oluyorum...

Bu haberi duymak bir genç kızın iki rüyasından biridir.


Evet, biri beyaz gelinlik giymek, ikincisi anne olmaktır.

Anne olacağını duyan bir kadının duygularını anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır.

Elini bilinçsizce karnının üstüne koyar, sanki içerdeki bebeğini okşarcasına.

Artık bedeni değerlidir hiç olmadığı kadar, her şeye dikkat etmeye başlar, yemeğine uykusuna, sağlığına, her şeyden değerli varlığını taşımak kolay mıdır ki? Ya ona bilmeden zarar verirse, artık o vardır hayatının başında, evet anne olmak böyle başlar.

Nasıl bir duygudur ki, her şeyin üstüne çıkar her şeyden değerli olur, dünya ya gelmeden bu kadar değerliyse, gelince canından da öte olmaz mı?

Aylar biterde son günler bitmez, saatler geçmez, onca acılar sancılar çekilirde bir sitem edilmez.

İşte o an, ilk sesini duyduğundaki o duyguyu hangi parayla satın alabilirsin.

Evlat Kokusu Cennet Kokusudur

Sonsuz bir huzur, mutluluk ve ilk buluşma, o minicik bedenini göğsüne yatırdığında ilk sıcaklığını hissetmek ve koklayarak öpmek, öperken bile incinecek sanıp da koklamak, az önce çektiği onca sancının hesabını sormadan sarılıp içine çekmek, evlat kokusunu, cennet kokusunu çeker gibi.

Hoş geldin canımın canı, hoş geldin hayatımıza.

Artik o vardır hayatınızda, her şey ona göre planlanır, ağlaması yüreğini yakar, hele hasta olunca eli ayağına dolanır, ya ona bir şey olursa başlar yüreğinde, acılarla karışık düşünceler...

Anne, evladını en iyi bir şekilde terbiye etmek, büyütmek ister. En mükemmel o olmalı, her şeyin iyisi onun olmalı,  güzel bir gelecek sunmak için artık daha çok çalışırlar.

Evladın Terbiye Edilmesi

İşte bundandır ki, daha evladımızı taşımaya başlamadan terbiyesine ve korumasına başlamalıyız.

Eşinizle beraber olacağınız zaman, besmele çekerek şeytandan uzaklaşıp Yarabbi bu ilişkimizden eğer bize bir evlat vereceksen onu hayırlı ve şeytanın şerrinden uzak eyle diyerek ilk görevinizi yapmalısınız.

Anne olmak, cenneti ayaklarının altına almak olduğundan, ağır bir yükümlülüktür.

Allah'ın emanetine sahip çıkıp, onu en güzel bir şekilde yetiştirmektir.

Yalansız, riyasız, helal lokmayla, dürüstçe...

Hamilelik döneminde önce sağlığımıza yediklerimize, yasadığımız ortama, açıkçası her şeyimize daha çok dikkat etmeyiliz.

Tabi bu zor günlerde, baba adayları sonsuz destek olmalı, hormonların yüksekliğinden anne adayının alınganlığına sabır göstermeliler.

Bir baba adayı cebine bir ağırlık koysa ve her gün bu ağırlığı artırsa acaba ne kadar taşıyabilir ki bunları düşünüp sabırla sevgiyle eşinin yanında olup, hamilelik süresini beraber geçirmeliler, sonuçta beklenen iki cananın canı...

Anne, hamilelik döneminde evladıyla konuşmalı, onun varlığını hissettiğini bildirmeli.

Kur'an sesiyle ruhunu bebeğinin dinlendirmeli.

Ve doğum anında babaların evlatlarının ilk ağlayışını duymak ve eşinin acılarına destek için eşlerini yalnız bırakmamalı o sonsuz mutluluk anını beraberce yaşamalılar. Artık kollarınızda o muhteşem varlığınız, canınız!

Emzirmek Allah'ın kullarına verdiği en büyük ikramlarındandır. Anne ve bebek böylece birbirlerine iyice alışırlar. Eğer bebeğiniz kollarınızda uyumak sizin kokunuzu almak istiyorsa, bırakın kalsın, güven duygusuyla büyüsün evladınız. Kucağınıza aldığınızda konusun bebeğinizle, iletişim kurun, bebektir ne anlar demeyin, sizi duyar hisseder.

Çocuk Sevgiyle Büyümeli

Sevgiyle büyüyen çocuklar sevmeyi bilirler. Ne verirseniz onu bekleyin.

Bebeğiniz büyüdükçe elbet de istekleri artacak ve sizi belki daha da yoracak, ama ona hep güven verin, eğer kendi yemek istiyorsa verin eline bırakın döksün ama öğrensin kendine güvenmeyi başarabilmeyi, çocuğunuzla zaman geçirin, gözlerine bakin, o konuşurken saçmada olsa anlamasanız da ne dediğini bir devlet başkanını dinler gibi dinleyin ki önemseme duygusu gelişsin çocuğunuz da.

Çocuklarınızın kötü sözler duymasını öğrenmesini hatta konuşmasını istemezsiniz elbette.

Ama bırakın duysun, ona o kelimelerin konuşulmamasının nedenlerini anlatın, eğer yasaklarsanız duyduğu kelimeleri size söylememesi gerektigini veya sizden gizli konuştuğu zaman yasakları delmeye başlamasını öğrenir.

Yasaklar, olmazlar her zaman istekleri artırır.

Oysa size güvenmeli her şeyini özellikle annesiyle paylaşmalı.

Hatasını bilemez çocuk ama yasakladığınız bir şeyi sizinle de paylanamazsa, soracağı yanlış kişiler olur yanlış yol alır.

Çocuklarınızla Arkadaş Olmayı İhmal Etmeyin

Çocuğunuzun en sağlam en iyi önce dostu arkadaşı olun zaten hep annesi olacaksınız.

Artik sizde annesiniz.

Efendimiz (s.a.s.) şöyle buyuruyor:

'Çocuklarınızı çok öpün, her öpmenizde Cennetteki dereceniz yükselir.'

'Çocuğunuza güzel isim vermek, dinini öğretmek ve vakti gelince evlendirmek, evladın anne-babası üzerindeki haklarındandır'

İlk ağlayışınla ağlasam da ilk yürüdüğünde düşeceksin diye korksam da yıllar geçse büyüyüp evlensen de hala sen ağladığında bende ağlarım Çünkü sen benim bebeğimsin, Çünkü ben anneyim!

Ve son olarak sizinle Güzel bir sözü paylayayım:

'Ağlarsa Anam Ağlar, Gerisi Yalan Ağlar'   
2014-05-21
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 3 yorum
Hanife Bakal
2014-05-22 00:33:04    ip: 94.223.6.2???
Hersey sanki tekrar yasadim , okudukca duygulandim Duygulandikca gözyaslarimi tutamadim. Ben doya doya baktigimi sanetim hep cocuklarimi Anneliktatillimi aldigimda, zamanim hep Cocuklarima adadim. Oysa cocuklar benim Hayatimi Hep güzellestirdi onlarla yasadim. Ben Anne olmayi O kadar sevmissim ki , cocuklar olmadan Hersey bos gelior bana. Canim Ablam iyiki varsin hanife bakal
.......................................................................................................................................................................
tülay demırcan koyuncu
2014-05-21 18:36:17    ip: 95.91.241.???
sızın gıbı degerli bi yazarımızdan övgü almak çok mutlu oldum efendim
.......................................................................................................................................................................
Necdet
2014-05-21 18:07:11    ip: 88.242.148???
Hocam yüreğinize sağlık. Gençler için çok manidar bir yazı.. Anneliğin kıymetini önemini bilmeyenler için ilham alınacak bir makale.. teşekkürler
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları