Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
''Amerika katil katil!''
Toprağı bol olası, ışıklar içinde yatası Aşık Mahzuni Şerif'in bir türküsü vardı: 'Amerika katil katil!..'

Yıllarca milyonların dilinden düşmeyen, sonra devrimcilerin sloganı haline gelen bu sesleniş dünyanın jandarması kesilen karşılıksız (sahte) para (dolar) basma şampiyonu olan Amerika'yı protesto sözlerinin en güzeliydi.

Dünyayı kana bulayan bir egemen güç için bundan daha etkili bir kınama sözü olamazdı herhalde.

Defol git benim yurdumdan

Amerika katil katil

Yıllardır bizi bitirdin

Amerika katil katil

 

Devleti devlete çatar

İt gibi pusuda yatar

Kan döktürür silah satar

Amerika katil katilJaponya'yı yiyen velet

Dünyadaki tek nedamet

İki yüzlü kahpe millet

Amerika katil katil

 

Su diye yutturur buzu 
Katil düştük kuzu kuzu 
Dünyanın en namussuzu 
Amerika katil katil 

İnsanlıkta ırk sarısı 
Küstü dünyanın yarısı 
Vietnam'ın pis karısı 
Amerika katil katil 

Mahzuni şerif uyuma 
Gün geldi çattı akşama 
Bizden selam Vietnam'a 
Amerika katil katil...


***

Dün 'Aileler Yarışıyor' programını izliyordum. Sorulardan biri, 'Barut icat edilmeden önce kullanılan bir silah söyleyin' idi.

Ok, kılıç, mızrak falan derken yanıtların en iğrencine geldi sıra:

Gürz!..

Aman Tanrım! Şu katil ruhlu insanoğlunun öldürme aracına bakın siz. Ucu sivri kısa boylu yüzü aşkın ok benzeri çıkıntılı bir topu rakibinin başına indiriyorsun. Beynini kafasından fışkırtacak şekilde öldürüyorsun onu.

Gel de kusma böyle bir eylem karşısında.

***

Ülkeler ülkelere niçin saldırır?

xİnsan insanı niçin öldürür?

Yukarıda katil ruhla insanoğlu demiştim ya.  Disel kitaplardan öğenmişizdir. İlk insan olark kabul edilen dem'in oğullarından biri, yaratılışın ilk cinayetini işliyor. Kardeşni öldürüyor.x

Bu bir kıskançlık gösterisidir. Ne var ki sonraki yıllarda ortaya çıkan nedenler hep egemenlik kurma üstünedir.

Güçlünün güçsüze saldırarak onu ezmesi, varlığını ele geçirmesi sonucuna dayalı olan savaşlarda öncelikle yapılan eylem öldürmektir.

Uygarlık geliştikçe, insanoğlu barutu, dimniti, tankı, topu, füzeyi, zehirli gazı icat ediyor. Bu arada Tayibin biber gazını ve toma'sını da sayabilir miyiz acaba?

Gerçi bunlar öldürme amaçlı değil ama ölümlerle sonuçlananlar da olmuyor değil. Eee ne de olsa 'bu işlerin fıtratında var ölüm.' 

SUYA ÇİZGİLER/FEVZİ GÜNENÇ   
2014-05-28
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları